Koncom minulého roka vývojári z Rockstar Games konečne zverejnili prvý trailer na dlhé roky očakávanú hru GTA 6. Tento titul, ktorého vývoj má stáť materskú spoločnosť Take-Two Interactive približne dve miliardy dolárov (10x viac ako GTA 5) bude veľkolepý a aj preto sa naň tešia hráči z celého sveta. GTA 6 dostane obrovskú mapu a takisto aj úplne nové príbehové postavy, v ktorých sa po prvýkrát objaví žena. Kedy si teda GTA 6 zahráme? Odpoveď nie je tak jednoznačná, ako by sa mohlo zdať.

Ako ste sa už dočítali vyššie, samotní tvorcovia GTA 6 v čase vydania traileru uviedli, že GTA 6 si v roku 2024 určite nezahráme, no hra bude k dispozícii niekedy v roku 2025. Bližšie podrobnosti o presnejšom dátume vydania neboli zverejnené až do mája, kedy GTA 6 dostalo presnejší dátum vydania. Informoval o ňom konkrétne portál Businesswire, podľa ktorého vývojári uviedli, že GTA 6 si zahráme v druhej polovici 2025, konkrétne niekedy na jeseň.

Keďže Rockstar Games vydali predošlé GTA 5 ešte 17. septembra 2013, toto obdobie sa javí ako veľmi pravdepodobné. Navyše to bude pred Vianocami, čo je ďalšia obrovská výhoda. Je tu však jedno ALE.

Ešte v marci sme vás totiž informovali o tom, že GTA 6 môže výrazne meškať. S touto správou v tom čase prišiel portál Kotaku. Podľa jeho zistení sa v zákulisí vývoja hry vyskytli problémy, pre ktoré môže byť vydanie GTA 6 výrazne posunuté.

Dokonca sa hovorí o tom, že by sme si titul nezahrali v roku 2025 ale až v roku 2026. A aj keď vám to môže znieť ako málo pravdepodobné, netreba zabúdať na jednu dôležitú vec.

GTA 6 môže meškať. Pri Rockstar Games je to skôr pravidlom 

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Aj keď si to nechceme pripúšťať, musíme byť objektívni. Hra GTA 6 totiž bude skoro určite meškať, no otázne je, či to budú dni, týždne, mesiace alebo dokonca roky. V minulosti sme už boli svedkami aj takýchto extrémov.

Napríklad pôvodné GTA 5 malo vyjsť na jar 2013 – prvý trailer bol zverejnený v novembri 2011, no do predaja vstúpilo až na konci leta toho istého roku, čím si spôsobilo meškanie na úrovni štyroch mesiacov. Úplne rovnaké meškanie mala aj verzia GTA 5 pre next-gen konzoly. Tá mala vyjsť v novembri 2021, no na trh sa dostala až v marci 2022.

Pokiaľ sa pozrieme ešte viac do minulosti na legendárne GTA 4, pri tom meškanie nabralo až 7 mesiacov. Hra mala byť pôvodne vydaná ešte v októbri 2007, no na trh sa dostala až v apríli 2008.

Prečítajte si tiež  Logitech G29 Driving Force získate na Alze v zľave. Je to jeden z najlepších herných volantov na svete

Podobný extrém zažil aj Red Dead Redemption, ktorý bol odložený dokonca dvakrát. Prvýkrát mal vyjsť neskôr v roku 2009, potom v apríli 2010 a napokon sa na trh dostal až 18. mája 2010. No a absolútnym rekordérom je pokračovanie tohto titulu Red Dead Redemption 2. To malo byť uvedené na trh na jeseň 2017, potom na jar 2018 a napokon sa dostalo do predaja až v októbri 2018, čím meškanie nabralo zhruba rok.

Inými slovami je takmer isté, že GTA 6 bude meškať a pravdepodobne to bude na úrovni mesiacov. Otázne už iba ostáva, či sa to nenatiahne až na začiatok roka 2026. Pokiaľ vývojári plánujú vydať titul na jeseň 2025 a postupne neberie niekoľkomesačné meškanie, pokojne to môže byť realita (bodaj by sme sa mýlili).

O GTA 6 bude obrovský záujem. Vývojári nechcú nič podceniť 

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Hoci si to možno neuvedomujete, na vývojárov z Rockstar Games je aktuálne vyvíjaný obrovský tlak. Hra GTA VI bude tým najväčším a najkomplexnejším vydaním, na akom kedy pracovali a keďže sú od nej po úspešnom GTA V očakávané vysoké štandardy, tvorcovia nesmú podceniť ani tie najmenšie detaily.

Aj to je dôvod, prečo nevyjdú s finálnym produktom na trh až do chvíle, kým nebude dokonalo vyladený a dokončený na 100 %. Veď trailer na GTA 6 si v priebehu prvých 24 hodín pozrelo skoro 100 miliónov ľudí, čím prekonal všetky rekordy.

V čase vydania to bolo najsledovanejšie nehudobné video na YouTube a lusknutím prsta prekonalo aj vtedajšieho držiteľa rekordu, slávneho youtubera Mr. Beasta. Dnes má trailer 199 miliónov pozretí a toto číslo stále narastá. Predpokladáme, že v priebehu najbližších mesiacov nám tvorcovia naservírujú aj ďalšie trailery.

Čo nám prinesie GTA 6? Bude toho naozaj plno 

GTA 6 mapa
Zdroj: Rockstar Games / YouTube (snímka obrazovky)

V prvom rade treba uviesť, že nič okrem traileru a niekoľkých predošlých únikov zatiaľ v rukách nemáme. Aj napriek tomu boli, ale reakcie na upútavku hry mimoriadne pozitívne.

Fanúšikovia chválili jednak vynikajúcu a realistickú grafiku ale aj zameranie sa na ženskú protagonistku, s ktorou sa v sérii stretneme po prvýkrát (v príbehovej časti s výnimkou GTA Online). Novou hrdinkou je latinoameričanka Lucia, ktorá bude spolupracovať s postavou menom Jason. Pravdepodobne pôjde v oboch prípadoch o hrateľné postavy.

GTA 6 sa vracia do Vice City 

GTA VI sa vracia do Vice City, ktoré bolo inšpirované americkým Miami a ktoré nadväzuje na hru GTA Vice City z roku 2002. Nový diel bude rozširovať tento ikonický svet a prinesie nové príbehy či postavy. Očakáva sa, že mapa GTA 6 bude minimálne 2x až 2,5x väčšia, ako mapa GTA 5. Ponúkne nám teda ohromné množstvo zábavy.

Prečítajte si tiež  Existuje v GTA koniec mapy? Chlapík po ňom pátral vo všetkých hrách vydaných po roku 2001.

Príbeh GTA 6 má byť inšpirovaný Bonnie a Clydom

Podľa dostupných informácií bude hra inšpirovaná reálnymi kriminálnikmi Bonnie a Clydom. Hlavné postavy Lucia a Jason sa zapletú do rôznych kriminálnych aktivít, čo prinesie napätý a zaujímavý príbeh.

V traileri sme tiež mohli vidieť, ako má na sebe Lucia oranžovú kombinézu, na základe čoho je jasné, že sa nachádza vo väzenskej cele. Neskôr však spolu so svojim priateľom vylúpia obchod a naháňa ich polícia.

GTA 6 vyjde na PS5 a Xbox Series X. Mali by sme sa však dočkať aj PC

GTA VI bude najskôr dostupné na PS5 a Xbox Series X, čo sľubuje fantastický grafický zážitok a plynulé hranie. Objavili sa však špekulácie, že na tejto generácii konzol bude GTA 6 bežať len na 60 Hz, nakoľko hra má byť extrémne náročná na hardvér.

Pokiaľ by to bola pravda, titul by mohol ponúknuť ešte väčší zážitok na pripravovanom PlayStation 5 Pro, novom Xboxe alebo PC. Dôležité je však upozorniť, že PC verzia GTA 6 zatiaľ nebola oficiálne potvrdená, no šéf Take-Two naznačil, že sa jej dočkáme niekedy neskôr po vydaní konzolových verzií. Bližšie podrobnosti nám odhalí až čas.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -