Operačný systém iOS 17 prinesie veľkú nádielku noviniek, zlepšení a zmien, ktoré sa na iPhone objavia vôbec po prvýkrát. Nie všetky ale budú dostupné hneď po oficiálnom spustení aktualizácie. Na niektoré budeme žiaľ čakať ešte celé mesiace, kým ich Apple dokončí a poriadne otestuje.

Ako už býva zvykom, technologický gigant z Cupertina bude niektoré z ohlásených noviniek zavádzať do systému v postupných vlnách. Dôvodom môže byť podrobnejšie testovanie v rámci otvorených a developerských beta verzií, ako aj pripravenosť ostatných systémov v rámci jablkového ekosystému.

V nasledujúcich riadkoch sme rozobrali tri funkcie, ktoré sa síce objavia v systéme iOS 17, no až niekoľko mesiacov po jeho oficiálnom spustení, ku ktorému dôjde v septembri 2023.

Nová aplikácia Denník 

Aplikácia Denník prinesie textové rozhranie, do ktorého bude možné zahrnúť aj ďalšie výstupy a rôzne formáty médií. Používateľom tak bude umožnené ľahko a rýchlo zaznamenať či sledovať svoje každodenné aktivity a myšlienky.

Aplikácia Denník v iOS 17
Zdroj: Appleinsider

Denník poskytne automatické témy, o ktorých bude možné písať, ako napríklad o tréningu alebo pracovných stretnutiach, no samozrejmosťou bude aj možnosť pridávanie vlastných okruhov.

Nepredstavujte si to však iba ako vyšperkovanú aplikáciu Poznámky. Denník bude vedieť, kedy používatelia dostávajú textové správy, telefónne hovory a iné oznámenia a automaticky ich zaznamená. Zároveň však bude klásť dôraz na súkromie a preto sa bude všetko ukladať iba lokálne v zariadení. Žiadne dáta nebudú putovať na severy spoločnosti Apple.

Súčasťou tohto balíka bude aj funkcia na sledovanie emócií, ktorá umožní používateľom pozorovať náladu, odpovedať na otázky týkajúce sa ich dňa a prezerať si výsledky v priebehu času. Predstavte si akéhosi psychoterapeuta alebo bútľavú vŕbu vo vašom vlastnom smartfóne.

Bohužiaľ, aplikácia Denník nebude dostupná hneď po spustení systému iOS 17, ale až neskôr v roku 2023.

Aktualizácia funkcií AirDrop

AirDrop predstavuje jednu z najlepších možností, ako majitelia iPhonu môžu zdieľať obsah s ostatnými používateľmi. V systéme iOS 17 sa dočkáme vylepšenia, ktoré svojou funkcionalitou pripomenie nostalgické infračervené zdieľanie. Stačí priložiť dva telefóny k sebe a NFC čip spustí kúzelnú výmenu súborov.

Funkcia NameDrop v iOS 17
Zdroj: Apple

Po priblížení dvojice telefónov sa na obrazovke objaví notifikácia, ktorá automaticky „preskočí“ na druhé zariadenie a prenesie fotku, odkaz, video alebo akýkoľvek iný obsah. V iOS 17 bude tiež dostupná funkcia NameDrop, vďaka ktorej môžete ľahko a rýchlo zdieľať svoje kontaktné údaje. Ide v podstate o digitálnu vizitku.

Jednou z vecí, ktorá nebude pripravená hneď na jeseň, je možnosť pristupovať k AirDropu cez internet. Ak budete chcieť poslať veľký súbor, museli by ste mať obe zariadenia blízko seba po celú dobu odosielania. Nová aktualizácia vám umožní spustiť zdieľanie cez AirDrop a následne odísť, pričom súbor sa bude naďalej posielať cez dátovú sieť alebo Wi-Fi. V septembri si to však nevyskúšate.

Vylepšenia pre platformu Apple Music

Apple Music konečne dostane niektoré z funkcií, ktorými konkurencia disponuje už nejakú dobu. Jablková hudobná platforma získa možnosť spolupracovať s ostatnými používateľmi na spoločných playlistoch a lepšie možnosti zdieľania.

Zdieľané playlisty v iOS 17
Zdroj: Appleinsider

V rámci playlistov budete môcť pozvať ľudí, aby prispievali do vášho zoznamu skladieb, pridávali alebo vymazávali pesničky a menili ich poradie. V rámci sociálnych funkcií pribudne možnosť označovania pomocou emoji, čím budete schopní vyjadriť svoj názor na konkrétnu skladbu v playliste.

Rovnako ako vyššie spomínané vychytávky, ani táto funkcia nebude dostupná hneď na jeseň. Spoločnosť Apple však sľubuje, že ju chce doručiť do všetkých podporovaných iPhonov ešte do konca roka 2023.

Ak sa chcete o nedávno predstavenej aktualizácii iOS 17 dozvedieť viac, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme zhrnuli a podrobne rozobrali všetky novinky.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo druhú beta verziu iOS 17 a iPadOS 17 pre developerov. Otvorené testovanie je za rohom

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here