Rok 2020 bude jeden z najbohatších na novinky, v histórii spoločnosti Apple. Svetu by sa mal ukázať aj úplne nový iPad Air, ktorý prinesie edge-to-edge displej so vstavaným Touch ID (bez Face ID). Vytvorili sme koncept, v ktorom sme sa pokúsili túto informáciu uplatniť. Takto by podľa úniku vyzeral iPad Air 2020!

iPad Air a úplne nový dizajn

Pokiaľ by sa spoločnosť Apple skutočne rozhodla ísť cestou edge-to-edge displeja, určite by zmenila súčasný dizajn zariadenia, ktorý pochádza ešte z roku 2018. Povedzme si na rovinu, že už vtedy bol dosť zastaralý. Pri tvorbe nášho konceptu sme tento fakt zohľadnili a pokúsili sme sa na pripravovanú novinku uplatniť dizajn iPadu Pro 2020…

- Reklama -

Samozrejme, že iPad Air a iPad Pro musia byť dve vizuálne odlišné zariadenia. Ak ale budú mať na prednej strane displej od okraja k okraju, vznikne tu silná podoba. Vyriešiť by to mohol tenký rámik po obvode displeja v bielej farbe (pre verzie silver a gold). V prednej časti hliníkového tela sme zachovali aj typickú ostrú hranu tohto tabletu a vzadu použili mierne zaoblenie (iPad Air by mal navodzovať dojem že je tenký a ľahký), tak ako to má súčasná generácia.

Apple s najväčšou pravdepodobnosťou zväčší displej na úroveň 11″. Tým sme sa riadili aj pri tvorbe nášho konceptu. Súčasný iPad Air má 10,5″ displej, no rozšíriť ho môže v hornej a spodnej časti eliminácia širokých rámikov. Ťažko povedať, či si Apple vyberie OLED alebo LCD, no prikláňame sa skôr ku druhej variante. Mala by byť lacnejšia na výrobu, čo bude v prípade dostupnejšieho tabletu rozhodujúce. Navyše sa tým vytvorí aj väčší rozdiel oproti iPadu Pro.

Nový iPad Air bude mať samozrejme plnú podporu Apple Pencil 2. generácie a tak isto aj možnosť jej bezdrôtového nabíjania vďaka portu, na pravej strane (pri pohľade spredu). Pri tomto modeli neočakávame 4 reproduktory (2 v hornej časti a 2 v spodnej časti). Výrobok si pravdepodobne zachová rovnakú koncepciu ako jeho predchodca, kedy je dvojica reproduktorov umiestnená iba spodnej časti, pri nabíjacom konektore. Len tak mimochodom, malo by sa jednať USB-C…

Zariadenie bude vďaka dizajnovým zmenám po rokoch pôsobiť moderným dojmom. Apple využije najlepšie vlastnosti iPadu Pro, no lacnejší model bude „oholený“ o niektoré kľúčové technológie, aby mu na trhu nekonkuroval.

Jeden fotoaparát a odomykanie otlačkom prsta

Ako už sme písali vyššie, pri tejto novinke neočakávame odomykanie prostredníctvom biometrických senzorov Face ID. Prikláňame sa skôr k úniku, ktorý bol zverejnený niekoľko týždňov dozadu. Ten tvrdil, že iPad Air 2020, použije Touch ID, ktoré nebude v Home Button ale priamo v displeji. Apple má koniec koncov na túto technológiu patenty, takže by to nemal byť žiaden problém. Pokiaľ by sa táto predpoveď naplnila, Touch ID môžeme očakávať aj v displeji iPhonu 12…

Aj vďaka prítomnosti len jedného kamerového modulu na prednej strane a zároveň senzoru sledujúceho intenzitu svetla, bude môcť byť rámik medzi displejom a telom zariadenia o niečo tenší, ako na 11″ iPade Pro 2020. Z vizuálneho hľadiska to bude omnoho krajšie. Tak isto tu bude môcť Apple použiť obľúbenú bielu farbu (no nie je to isté, nakoľko sa v posledných rokoch preferujú skôr čierne displeje, čoho príkladom bol nový iPhone SE 2. generácie).

No a čo sa týka zadnej časti zariadenia, tak ani tu sa žiadne zázraky v podobe LiDAR skeneru alebo druhej šošovky fotoaparátu neudejú. Objektív by mohol ostať zapustený presne tak, ako to má iPad Air 2018. Predpokladáme ale, že by sem konečne mohla pribudnúť aspoň LED dióda na zachytenie obrazu pri zhoršených svetelných podmienkach.

Cena dostupnosť a ďalšie úniky

Ako sme už uviedli na začiatku, v tomto prípade sa jedná len o náš koncept a nie o vizualizáciu uniknutého zariadenia. Určite sa teda môže v realite objaviť viacero zmien, ktoré sme neočakávali alebo neodhadli správne. Na druhej strane si ale myslíme, že Apple bude s technológiami poskromnejšie a zameria sa v prvom rade na nové rozloženie displeja (edge-to-edge), ktoré by malo byť najväčším benefitom. Pod „kapotou“ sa môže objaviť procesor Apple A12X Bionic (z iPadu Pro 2018) a 4 GB operačnej pamäte RAM.

Analytici odhadujú, že novinka príde na trh v treťom štvrťroku 2020. O tom, že je táto informácia relevantná hovorí aj to, že Apple neaktualizovalo iPad Air už od 2018, takže je už najvyšší čas… Súčasná generácia sa predáva v Európe od 549€. Pri jej nástupcovi očakávame nasadenie vyššej cenovky, no nie s dramatickým rozdielom. Základný model so 64 GB pamäťou, by mohol štartovať na 599€. Brali by ste?

iPad Air 2020 – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.