Karanténa núti ľudí k tomu aby ostali doma. V tomto čase by sa vám určite hodilo zariadenie ako iPad, aby ste si uľahčili prácu, vzdelávanie či dopriali nejakú tú zábavu. Na trhu je toho v oblasti „jablkových tabletov“ relatívne veľa (5 verzií). Zosumarizovali sme ich aby ste si vedeli vybrať ideálny model podľa vlastných priorít!

Tieto modely iPadov sú momentálne v ponuke:

iPad Air (2018) – Zlatá stredná cesta.

iPad Air (2018)
iPad Air (2018) – Macworld

Pokiaľ ste bežný používateľ, ktorý potrebuje skrátka „zo všetkého niečo“, iPad Air z roku 2018 je pre vás vhodným adeptom na kúpu. Jeho retina displej má uhlopriečku až 10,5″ a poskytuje výkonný procesor Apple A12 Bionic. Jedná sa o rovnaký čip, ktorý sa svojho času objavil aj v iPhone XS a iPhone XS Max. Zariadenie poskytuje 3 GB operačnej pamäte RAM a základné úložisko 64 GB. K dispozícii je aj 256 GB verzia.

Využitie tohto tabletu je naozaj rôznorodé. Vďaka jeho zväčšenému displeju (oproti predchodcovi) dokáže poskytnúť dostatočnú zobrazovaciu plochu pre prácu a zábavu. Procesor je síce starší, ale stále veľmi výkonný a poradí si so všetkými náročnými úlohami, ktoré mu zadáte.

Napriek tomu, že je tento iPad ako jediný z 2018-teho, jeho podpora bude trvať ešte niekoľko rokov. Starnutia sa teda nemusíte báť. Čo by sme vyzdvihli je plná kompatibilita so Smart Keyboard Folio a tak isto aj rozumná cenovka. Tá štartuje na úrovni 549€, za základný model.

iPad Air 2018 - TechRadar
iPad Air (2018) TechRadar

Samozrejme, tak ako všetko, aj iPad Air 2018 nesie so sebou zopár negatív. V prvom rade je to dizajn, ktorý vychádza z pôvodného modelu (2013). Na rovinu povieme, že vyzerá trochu zastaralo, ale tým trpia (okrem aktuálnych iPadov Pro 2020) asi všetky tablety v ponuke Apple. Druhá vec je dnes už trochu zastaralé odomykanie.

Funguje tu tradičné Touch ID, ktoré je síce spoľahlivé, ale nie práve najmodernejšie. Podľa nášho názoru to však nie je žiadna „tragédia“ a väčšina majiteľov to nejako zvládne.

iPad Pro 12,9″ (2020) – Pre umelca.

iPad Pro 12,9" (2020)
iPad Pro 12,9″ (2020) engadget

Pokiaľ patríte medzi kreatívnych umelcov, tak ste na správnej adrese. Apple ešte v roku 2015 predstavilo prvú verziu obrovského iPadu Pro 12,9″, ktorý je možné ovládať s Apple Pencil. Dnes tu máme jeho tretiu generáciou, ktorá má nádherný dizajn, dokonalý displej, vysoký výkon a perfektné možnosti pri používaní.

Prečítajte si tiež  iPad Pro príde s technológiou 5G v roku 2020!

Na obrovskej ploche dokážete kresliť, tvoriť a upravovať či vylepšovať všetky druhy multimediálneho obsahu. Dopomáhať vám k tomu bude aj výkonný procesor Apple A12Z (ktorý je vylepšenou verziou A12X), spolu so 6 GB RAM. iPad Pro 12,9″ je spolu so svojim menším bratom (iPad Pro 11″) vhodný aj na prácu s rozšírenou realitou. Na zadnej strane nájdeme až 2 šošovky fotoaparátu (12 Mpx a 10 Mpx) a LiDAR senzor. Úložisko začína na 128 GB a končí na 1 TB.

ipad pro 2020
iPad Pro 2020svetapple.sk

Samozrejme, že za takúto „mašinku“ si Apple nechá rado zaplatiť. Nakoľko ide o vrchol ponuky, základ so 128 GB začína na 1 099€. Za najdrahšiu LTE verziu s 1 TB úložiskom zaplatíte dokonca 1 819€!

Jablková spoločnosť tvrdí, že sa z tohoto iPadu pomaly stáva počítač. Ani sa tomu nečudujeme. Čoskoro si k nemu budete môcť zakúpiť aj nové Smart Keyboard Folio, ktoré obsahuje podsvietenú klávesnicu a tiež trackpad. Pri jeho rozmeroch z neho hravo urobíte MacBook 13″!

Nový iPad Pro má revolučný spôsob ovládania!
iPad Pro 12,9″ 2020svetapple.sk

Medzi nevýhody patria okrem vyššej ceny aj jeho rozmery. 12,9″ síce znie veľmi lákavo, no na druhej strane používanie tak „obrovského“ a ťažkého zariadenia nie je veľmi komfortné. Ak si chcete vychutnať večerné správy v pohodlí obývačky, budete ho musieť držať oboma rukami.

Naopak, za benefity tohto tabletu považujeme odomykanie cez Face ID či napríklad 120 Hz ProMotion displej. Spomenúť však musíme aj 4 reproduktory či 10 hodinovú výdrž batérie.

iPad Pro 11″ (2020) – Pre náročného manažéra.

iPad Pro 11" (2020)
iPad Pro 11″ (2020)Phonearena

Menší iPad Pro je v zásade veľmi podobný, ako jeho 12,9″ verzia. Po technickej stránke medzi nimi nie je žiaden rozdiel, výkon a technológie sú teda rovnaké. Na druhej strane však môžeme povedať, že použitie je úplne rozdielne. 11″ model z roku 2020 je vhodný pre každého profesionálneho používateľa a manažéra, ktorý potrebuje denne zvládať veľmi náročné procesy a chce mať k dispozícii čo najvýkonnejší hardvér.

Apple A12Z nesklame ani pri multitaskingu a aj menšia, 11″ verzia má 6 GB operačnej pamäte RAM. Samozrejmosťou sú tu aj 2 fotoaparáty (12 Mpx a 10 Mpx) či LiDAR skener. Apple tvrdí, že sa jedná o vôbec najlepšie zariadenie na rozšírenú realitu na svete. Vzhľadom na prítomnosť pokrokovej technológie o tom vôbec nepochybujeme.

iPad Pro 11" (2020)
iPad Pro 11″ (2020) – svetapple.sk

Aj v tomto prípade platí, že si k iPadu Pro 11″ 2020 môžete prikúpiť prepracovanú Smart Keyboard Folio s podsvietnými klávesami a trackpadom. Vytvoríte si tak príležitostný, „miniatúrny 11-palcový MacBook“. Základná verzia poskytuje 128 GB úložiska a cena začína na 879€. Ak ale budete chcieť „plnú výbavu“, zaplatíte až 1599€ (1 TB + LTE).

Prečítajte si tiež  Apple plánuje zmeny pre iPad. Dočkáme sa rámčekov, ako na iPhone 15 Pro

No a čo by sme mohli vyzdvihnúť a naopak skritizovať? Aj mneší iPad Pro prichádza (už od predošlej generácie z roku 2018) s nádherným 120 Hz ProMotion displejom či Face ID. To sú jednoducho veci, ktoré budete milovať. iPad Pro 11″ má veľmi kvalitné 4 reproduktory a až 10 hodinovú výdrž batérie. Všetko pri tenúčkom 5,9 mm ráme.

iPad Pro 11" 2020 - svetapple.sk
iPad Pro 11″ 2020 – svetapple.sk

Hľadať nedostatky na tomto produkte je naozaj veľmi ťažké. Sami ho považujeme v tejto verzii za to najlepšie, čo si môžete v oblasti tabletov v súčasnosti kúpiť. Jeho dizajn je asi najatraktívnejší spomedzi všetkých ostatných Apple produktov. Malá výčitka by sa ale predsa len našla. Smeruje ku konštrukcii, iPad Pro 11″ sa dá mimoriadne ľahko ohnúť. Takáto chyba vás poriadne zamrzí, preto si treba si na to dávať pozor.

iPad (2019) – Dostupný a dostačujúci na bežné úlohy.

iPad 2019
iPad 10.2″ (2019) – pocketlint

Len minulý rok Apple predstavilo iPad s 10,2″ Retina displejom. Pokiaľ hľadáte jednoduchý tablet, na ktorom si chcete primárne prehrávať videá či filmy, práve ste ho našli. V princípe sa jedná o to najlacnejšie, čo aktuálne nájdete v ponuke. Vôbec to ale neznamená, že by ste sa mu mali vyhýbať. Podľa nášho názoru bude vyhovovať väčšine „bežným“ používateľom.

Začali by sme tu asi výkonom, kde firma evidentne ušetrila najviac. Pod kapotou nájdeme starší procesor A10 Fusion, ktorý pochádza ešte z iPhonu 7 (2016). Na druhej strane zvládne všetky bežné úlohy, ako aj plynulé prehrávanie videa v plnom rozlíšení, či dokonca hranie náročnejších hier. Okrem iného je tu operačná pamäť na úrovni 3 GB RAM, či základné úložisko 32 GB.

iPad 10.2" (2019)
iPad 10.2″ (2019) – Digitaltrends

Pri pohľade na parametre to môže vyzerať naozaj smiešne. Možno ste ostali aj vy trochu šokovaní tým, aký starý procesor tu Apple použilo. Ak ale neplánujete robiť náročné operácie (ako napríklad renderovanie 4K videa), budete s ním veľmi spokojní. Apple to zohľadnilo aj v atraktívnej cenovke. Tá štartuje na úrovni 379€! K dispozícii je potom aj drahšia 128 GB verzia a model s podporou LTE.

Firma tento tablet prezentuje aj ako ideálny nástroj na učenie. Vďaka jeho kompaktným rozmerom sa na ňom dobre číta a takisto upravuje text. Kapacitný displej dokonca podporuje ceruzku Apple Pencil. Pokiaľ ste teda výtvarne nadaní, môžete si kresliť. Poväčšine budete však 10,2″ iPad využívať na prezeranie webu, Facebooku, e-mailov, videí atď…

iPad 10.2" - svetapple.sk
iPad 10.2″ (2019) – Cnet

Pre fotky a videá je tu pripravený, kvalitný 8 Mpx fotoaparát na zadnej strane. Vďaka veľkému akumulátoru vydrží dostupný iPad až 10 hodín bežného používania. Základný model môžete odomykať pomocou Touch ID.

Prečítajte si tiež  Honor Pad 8 je má 12" displej a je extrémne lacný. Pripomína iPad Pro

iPad mini (2019) – Kompaktný.

ipad mini - svetapple.sk
iPad mini 7,9″ (2019) – Techradar

Na záver tu máme koncept tabletu, ktorý sa od svojho prvého uvedenia na trh (v roku 2012) skoro vôbec nezmenil. iPad mini je obľúbené zariadenie, ktoré má príjemný 7,9″ Retina displej a trochu zastaralý dizajn. Pokiaľ však potrebujete skutočne malého pomocníka, ktorý vám nikdy nebude zavadzať a zároveň vám poskytne kvalitný LCD Retina panel, je to to najlepšie, čo si môžete vybrať.

Apple ho značne vylepšilo začiatkom roka 2019, kedy aktualizovalo predošlý model z roku 2015. iPad mini má teraz výkonný procesor z iPhonu XS (či iPadu Air 2018), ktorý označujeme ako Apple A12 Bionic. Operačná pamäť je na úrovni 3GB RAM. Táto kombinácia vám zabezpečí, že váš tablet zvládne absolútne všetko bez ohľadu na to, aké je to náročné.

ipad mini - svetapple.sk
iPad mini 7,9″ (2019) – newsbeezer

Základné úložisko poskytuje 64 GB a začína na cenovke 449€. K dispozícii je na výber aj väčšia, až 256 GB verzia a tiež LTE. Ako sme už uviedli vyššie, rozmery tohto tabletu sú jeho hlavná výhoda.

Uhlopriečka väčšiny malých tabletov bola (alebo je) len 7″ zatiaľ čo Apple poskytlo až 7,9″ už v roku 2012. Na papieri to nie je veľký rozdiel, no v praxi to oceníte. Super je tiež „skladovanie“. Toto zariadenie bez problémov vložíte do menšej kabelky alebo väčšieho vrecka.

Odomykať ho budete pomocou Touch ID a dlhodobé používanie vám bude spríjemňovať 10 hodinová výdrž batérie. Na zadnej strane sa nachádza kvalitný, 8 Mpx fotoaparát, zatiaľ čo vpredu prepracovaná, 7 Mpx Face Time kamera.

ipad mini
iPad mini 7,9″ (2019) – Bussinesinsider

Ktorý iPad si máte teda kúpiť?

Ktorý iPad je pre vás ten najlepší? Nájdite ho spolu snami!
Ktorý iPad je pre vás ten najlepší? Nájdite ho spolu snami!

Môže sa zdať, že to najlepšie pre vás je automaticky to najdrahšie z ponuky. Dnešným článkom sme sa ale snažili poukázať na to, že za iPad vôbec nemusíte míňať tisíce eur a postačí vám aj naoko „bežnejší“ model za „pár“ stoviek.

Tablet si nekupujete na rok alebo na dva. Jeho životnosť je oveľa dlhšia. Pokiaľ ste nároční, určite nechoďte do najlacnejšieho modelu. Ak však nepotrebujete k životu veľa, postačí vám aj 10.2″ verzia. Na záver ešte jedno odporúčanie. Dobre si rozmyslite, akú zvolíte pamäť. Rozšíriť ju pomocou SD kariet žiaľ nejde a tak vás môže úložisko v budúcnosti limitovať!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -