Ako určite viete, spoločnosť Apple predstavuje svoje smartfóny takmer vždy v septembri. Je síce pravda, že to sem tam vystrieda október, no to býva spôsobené skôr výpadkami v dodávateľských reťazcoch než cieleným plánovaním. Pokiaľ sa pozrieme na deviaty mesiac v roku, v jeho prvej polovici sa zvyčajne nový iPhone predstaví a v druhej polovici je ho možné predobjednať a následne kúpiť. No a presne tento postup očakávame aj v roku 2022.

Podľa známeho leakera iHacktu ileaks bude nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro oznámený už v utorok 13. septembra. Tento dátum sa zhoduje s našou krátkou analýzou, ktorý vychádza zo záverov, že technologický gigant uskutočňuje svoje konferencie počas prvého alebo druhého septembrového utorka. Do hry by teda vstúpil ešte aj 6. september.

Prečítajte si tiež  Video: Takto Samsung pred piatimi rokmi trolloval Apple

Ako ale poznamenáva portál PhoneArena, v USA predchádza prvému septembrovému utorku sviatok práce, ktorý sa má konať 5. septembra. Druhý týždeň sa zdá teda aj z tohto dôvodu oveľa pravdepodobnejší, nakoľko prípravy samotnej konferencie budú musieť bežať niekoľko dní pred jej uskutočnením.

Predobjednávky a začiatok predaja iPhonu 14

iPhone 14 Pro v zlatej farbe detailný záber
Zdroj: IAN / Jon Prosser

Ak by bol utorok 13. septembra ten správny dátum predstavenia, s najväčšou pravdepodobnosťou by už v piatok toho istého týždňa (16. septembra) mohli začať predobjednávky na všetky štyri modely iPhonu 14.

Konkrétne pôjde o iPhone 14, iPhone 14 Plus alebo Max, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Apple v roku 2022 nepredstaví nástupcu za najmenší 5,4″ iPhone 13 mini, nakoľko tento model nedosahuje uspokojivé predaje.

No a ak už poznáme aj začiatok predobjednávok spadajúcu na 16. septembra, nie je ťažké vydedukovať, kedy odštartujú samotné predaje. Tie sa konajú prakticky vždy 7 dní potom, takže v roku 2022 by vychádzali na 23. septembra – a teda o deň skôr, ako sa v roku 2021 začal predávať iPhone 13.

Všetko môže byť napokon aj úplne ináč 

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max v modrej farbe na redneri
Zdroj: iOS Beta News

Samozrejme, aj keď dávajú vyššie uvedené dátumy logiku, stále treba myslieť na to, že ide len o odhady. V dnešnej dobe sa môžeme ľahko stretnúť aj s možnosťou oneskorenia, pokiaľ ide o dodávateľský reťazec. Ako iste viete, ten ešte stále zužuje kríza, ktorá súvisí s nedostatkom niektorých komponentov, surovín ale dokonca aj zamestnancov.

Navyše, predstaveniu iPhonu 14 13. septembra nemusí hrať do karát aktuálna vojna na Ukrajine či opäť sa rozširujúca pandémia ochorenia COVID-19. Samotná situácia sa teda môže zo dňa na deň zmeniť a vylúčený nie je tým pádom ani scenár iPhonu 12 v roku 2020, ktorý bol predstavený až v októbri a jeho slovenský predaj odštartoval začiatkom novembra.

Prečítajte si tiež  Prečo hodil Steve Jobs prototyp iPodu do akvária? Tento príbeh vás pobaví

Taktiež bude potrebné počítať s nedostatkom kusov zariadení na začiatku predaja, nakoľko sa očakáva rekordný dopyt. Zákazníkov by v čase rizika recesie nemala odradiť od nákupu nového iPhonu 14 / iPhone 14 Pro ani cena, ktorá sa podľa viacerých analytikov v roku 2022 razantne zvýši. Nechajme sa teda prekvapiť, čo nám prinesie čas.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -