Ako určite viete, spoločnosť Apple predstavuje svoje smartfóny takmer vždy v septembri. Je síce pravda, že to sem tam vystrieda október, no to býva spôsobené skôr výpadkami v dodávateľských reťazcoch než cieleným plánovaním. Pokiaľ sa pozrieme na deviaty mesiac v roku, v jeho prvej polovici sa zvyčajne nový iPhone predstaví a v druhej polovici je ho možné predobjednať a následne kúpiť. No a presne tento postup očakávame aj v roku 2022.

Podľa známeho leakera iHacktu ileaks bude nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro oznámený už v utorok 13. septembra. Tento dátum sa zhoduje s našou krátkou analýzou, ktorý vychádza zo záverov, že technologický gigant uskutočňuje svoje konferencie počas prvého alebo druhého septembrového utorka. Do hry by teda vstúpil ešte aj 6. september.

- Reklama -

Ako ale poznamenáva portál PhoneArena, v USA predchádza prvému septembrovému utorku sviatok práce, ktorý sa má konať 5. septembra. Druhý týždeň sa zdá teda aj z tohto dôvodu oveľa pravdepodobnejší, nakoľko prípravy samotnej konferencie budú musieť bežať niekoľko dní pred jej uskutočnením.

Predobjednávky a začiatok predaja iPhonu 14

iPhone 14 Pro v zlatej farbe detailný záber
Zdroj: IAN / Jon Prosser

Ak by bol utorok 13. septembra ten správny dátum predstavenia, s najväčšou pravdepodobnosťou by už v piatok toho istého týždňa (16. septembra) mohli začať predobjednávky na všetky štyri modely iPhonu 14.

Konkrétne pôjde o iPhone 14, iPhone 14 Plus alebo Max, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Apple v roku 2022 nepredstaví nástupcu za najmenší 5,4″ iPhone 13 mini, nakoľko tento model nedosahuje uspokojivé predaje.

No a ak už poznáme aj začiatok predobjednávok spadajúcu na 16. septembra, nie je ťažké vydedukovať, kedy odštartujú samotné predaje. Tie sa konajú prakticky vždy 7 dní potom, takže v roku 2022 by vychádzali na 23. septembra – a teda o deň skôr, ako sa v roku 2021 začal predávať iPhone 13.

Všetko môže byť napokon aj úplne ináč 

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max v modrej farbe na redneri
Zdroj: iOS Beta News

Samozrejme, aj keď dávajú vyššie uvedené dátumy logiku, stále treba myslieť na to, že ide len o odhady. V dnešnej dobe sa môžeme ľahko stretnúť aj s možnosťou oneskorenia, pokiaľ ide o dodávateľský reťazec. Ako iste viete, ten ešte stále zužuje kríza, ktorá súvisí s nedostatkom niektorých komponentov, surovín ale dokonca aj zamestnancov.

Navyše, predstaveniu iPhonu 14 13. septembra nemusí hrať do karát aktuálna vojna na Ukrajine či opäť sa rozširujúca pandémia ochorenia COVID-19. Samotná situácia sa teda môže zo dňa na deň zmeniť a vylúčený nie je tým pádom ani scenár iPhonu 12 v roku 2020, ktorý bol predstavený až v októbri a jeho slovenský predaj odštartoval začiatkom novembra.

Taktiež bude potrebné počítať s nedostatkom kusov zariadení na začiatku predaja, nakoľko sa očakáva rekordný dopyt. Zákazníkov by v čase rizika recesie nemala odradiť od nákupu nového iPhonu 14 / iPhone 14 Pro ani cena, ktorá sa podľa viacerých analytikov v roku 2022 razantne zvýši. Nechajme sa teda prekvapiť, čo nám prinesie čas.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -