Po predstavení nového iPhonu SE 2. generácie sa na internete okamžite začali objavovať negatívne reakcie od potencionálnych zákazníkov, ktorí očakávali viac. Každý môže mať samozrejme vlastný názor a nikomu ho neberieme. My si však myslíme, že je to výborné zariadenie, ktoré má na trhu obrovskú cieľovú skupinu.

Nič nenaznačovalo tomu, že by to mohlo byť ináč…

Pokiaľ ste nás pozorne sledovali počas posledných mesiacov, určite ste sa dočítali o všetkom, čo mal iPhone SE 2. generácie priniesť. Ak sa na to pozrieme spätne, v podstate sa všetko do bodky naplnilo. Telefón má jeden fotoaparát na zadnej strane, extrémne výkonný procesor, prepracované funkcie no a samozrejme nižšiu cenu.

Keby sme si naivne mysleli, že nás Apple prekvapí niečim iným a telefón ponúkne viac, možno by sme boli aj my sklamaní. Takto nám to ale celé dokonalo do seba zapadá. Na trhu je obrovské množstvo ľudí, ktorí si ho kúpia.

iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie

Pre koho je iPhone SE 2. generácie určený?

Mnohým toto zariadenie za 479€ nedáva zmysel. Je pomerne „zastaralé“ a zároveň aj drahé. Nezabúdajme však na to, že sa jedná o Apple a produkt používa operačný systém iOS. Takisto by sme chceli pripomenúť, že doteraz nikto nenadával na cenu iPhonu 8, ktorý sa predával za 529€. Vo všetkých smeroch je teda kúpa nástupcu o niečo výhodnejšia.

Pokiaľ ste majiteľom práve iPhonu 8, novinka pre vás určená nie je. Hoci sa jedná o staršie zariadenie z roku 2017, ak máte v poriadku batériu, vydrží vám ešte minimálne 2 roky. Pre všetky staršie modely už ale dáva zmysel. Cieľová skupina sú najmä majitelia týchto modelov:

  • iPhone 6 (2014)
  • iPhone 6S (2015)
  • iPhone SE (2016)
  • iPhone 7 (2016)

Zariadenia v zozname, by sme mohli označiť za dosluhujúce. Dosť o tom vypovedá aj fakt, že iPhone 6 už ani nepodporuje iOS 13. Pokiaľ však jeho rozmery (4,7″ displej) a kvality používateľovi vyhovovali, no jeho výkon a batéria sú už slabé, môže siahnuť po úplne novom zariadení (nemusí pozerať bazár), ktoré mu zaručene vydrží minimálne 3 či dokonca 4 ďalšie roky spoľahlivého používania! To znie celkom dobre.

Menej náročný používateľ…

Netvrdíme, že by väčšina z nás nechcela mať ten najlepší smartfón na trhu. Na druhej strane sa však sami zamyslite nad tým, koľkokrát ste jeho „bonusové“ funkcie reálne využili?

Väčšina používateľov na smartfóne odpisuje cez Messenger, púšťa hudbu na Apple Music a fotí obyčajné zábery klasickým širokouhlým objektívom. To všetko dokáže aj iPhone SE 2. generácie. Je síce ochudobnený o niektoré špičkové funkcie, no veľa ľudí ich vôbec nepotrebuje. A nie je ich málo.

Prečítajte si tiež  Apple zaplatí 113 miliónov dolárov za spomaľovanie starších iPhonov
iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie zvládne všetko, čo vyžaduje bežný spotrebiteľ – svetapple.sk

To, čo však potrebujú, je stabilný operačný systém, celodenná výdrž batérie, dlhá životnosť produktu a tiež také celkové spracovanie, ktoré jednoducho dokonalo funguje (HW+SW).

Hmm… mohli by sme to zhodnotiť ako skvelý vstup do „sveta Apple“ pre majiteľov Andoridu. Tak isto nám tento model dáva zmysel aj pre mladších používateľov (deti, teenageri), ktorí chcú iPhone, ale ich rodičia im nechcú dávať do rúk model 11 za dvojnásobnú cenu. Na záver by sme mohli spomenúť starších ľudí, pre ktorých môže byť jednoduchosť iPhonu SE 2. generácie kľúčovou výhodou.

Máme tu aj iné trhy, nie len Slovensko

Na záver ešte pripomenieme, že na Slovensku je možno záujem o iPhone SE väčší ako v „bohatších“ krajinách EU avšak stále tu máme trhy, kde si môže aj toto „základné zariadenie“, dovoliť len najvyššia vrstva. Bavíme sa napríklad o Indii, kde Apple pomaly expanduje a predáva tu hlavne staršie generácie svojich smartfónov. Ľudia sú však veľmi spokojní…

Finálny verdikt? Netreba sa naň pozerať „s klapkami na očiach“. Nie je to vôbec zlý produkt a ak vám za 479€ nedáva zmysel, môžete si kúpiť lepší model (napríklad XR). Zaplatíte však podstatne viac. iPhone SE 2. generácie nie je pre každého, no zároveň je pre mnohých a to je dôležité…

iPhone SE 2. generácie
Prečo nás iPhone SE 2. generácie nesklamal ale potešil?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.