Spoločnosť Apple už čoskoro uvoľní svoje systémové aktualizácie pre všetkých používateľov. Nebude medzi nimi chýbať ani nový macOS Sonoma, ktorý na jablkové počítače prinesie niekoľko zaujímavých noviniek. Tie nám gigant z Cupertina odprezentoval ešte počas konferencie WWDC 2023.

Okrem vychytávok a vylepšenia stability systému sa gigant z Cupertina zameral aj na mierny redizajn užívateľského rozhrania. Poďme sa spolu pozrieť na všetky kľúčové prvky systému macOS 14 Sonoma.

Nové šetriče obrazovky a widgety

Operačný systém macOS 14 Sonoma získal do vienka nové animované šetriče obrazovky, ktoré sa elegantné hýbu až do chvíle, kým sa na počítači neprihlásite. Potom sa zastavia.

Do operačného systému tiež pribudli nové widgety, ktoré si viete vložiť kdekoľvek na domovskú obrazovku. Keď na nich otvoríte nové okno, automaticky stmavnú, aby vás nevyrušovali. Užitočnou novinkou bude aj prítomnosťou skratiek priamo vo widgetoch.

Zdroj: Apple

Nový herný režim 

Operačný systém macOS 14 Sonoma konečne ponúka špeciálny herný režim, v rámci ktorého sú CPU + GPU optimalizované predovšetkým na čo najlepší herný výkon. Všetko ostatné ide bokom, vďaka čomu sa môžete tešiť na maximálne plynulý zážitok.

Zdroj: Apple

Technologickému gigantovi z Cupertina sa podarilo znížiť latenciu pri používaní bezdrôtových slúchadiel a Bluetooth ovládačov, takže reakcie na vaše pokyny, ako aj zvuk sú prakticky okamžité. 

Apple sa tiež zameria na pomoc vývojárom pri príprave hier na počítače Mac. Azda ich najväčšia slabina sa tak môže premeniť na veľkú výhodu. Dopomôže vysoký výpočtový výkon nových procesorov postavených na platforme Apple Silicone.

Video konferencie 

MacOS 14 prináša aj zaujímavé novinky, ktoré sa týkajú video-konferencií. Apple konkrétne prezentovalo funkciu s názvom „Presenter overlay“, ktorá dokáže vystrihnúť telo alebo hlavu používateľa, ktorý aktuálne prezentuje, a následne ho vložiť pred prezentáciu podobne, ako keby stále pred tabuľou.

Komunikácia s tímom na diaľku môže byť vďaka tomu prirodzenejšia a efektívnejšia.

Zdroj: Apple

Vylepšenia pre Safari 

Spoločnosť Apple prepracovala aj Safari, ktoré po novom získalo možnosť uzamknúť okná webového prehliadača, keď ich práve nepoužívate. Safari tiež odstraňuje trackovacie tagy z URL odkazov.

Čerešničkou na torte je, že webový prehliadač konečne podporuje aj webové aplikácie podobne, ako konkurenčný Google Chrome. Nutné je však zdôrazniť, že to funguje len so špecifickými apkami.

aktualizácia macOS Sonoma
Zdroj: MacRumors

Kedy dorazí macOS Sonoma? 

Krátko po dnešnej konferencii Wonderlust sa Apple postaral o sprístupnenie kandidátskych verzií pre svoje systémy, kde bol samozrejme zaradený aj macOS Sonoma. Jeho oficiálne spustenie naplánovala Kalifornská spoločnosť na 26. septembra.

Podobne ako v prípade systémov iOS 17 a ipadOS 17, aj macOS Sonoma si na niektoré zo svojich vychytávok bude musieť počkať. Apple bude dodatočné funkcie spúšťať vo vlnách v období do konca roka 2023.

Prečítajte si tiež  Toto je oficiálny dátum, kedy Apple vydá iOS 17 a iPadOS 17 pre všetkých používateľov

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -