Ako nabíjať AirPods? Existujú dva spôsoby
Nákup bezdrôtových slúchadiel od spoločnosti Apple nie je malá investícia, no treba si uvedomiť, že tento produkt vám bude slúžiť niekoľko rokov. Technologický gigant ho vyvíjal so zreteľom na kvalitu a tak sú akumulátory veľmi trvácne.
Všetko sa však môže pokaziť, respektíve degradovať a obzvlášť to platí v situáciách, keď si na nabíjanie AirPods nedávate pozor. V tomto článku sa dozviete, ako to robiť najlepšie vzhľadom na čo najdlhšiu výdrž batérie. V prvom rade si ale musíme vymenovať všetky modely, ktoré Apple zatiaľ predávalo. Menovite ide o:
- AirPods (1. generácia z roku 2016)
- AirPods (2. generácia z roku 2019)
- AirPods Pro (2019)
- AirPods Max (2020)
Hlavnú úlohu zohráva nabíjacie puzdro
Už pri nákupe AirPods sa musíte vedieť rozhodnúť, akým spôsobom ich chcete nabíjať. Bavíme sa však len o základnom modeli, ktorý môžete mať ako s bezdrôtovým nabíjaním, tak aj bez neho. Príplatok sa pohybuje na úrovni 25-50 € v závislosti od predajcu. Vo chvíli, keď si vyberiete AirPods Pro, bezdrôtové nabíjanie dostávate ako štandard.
Taktiež si môžete zaobstarať bezdrôtové nabíjacie puzdro pre prvú a druhú generáciu základných AirPods samostatne. Jeho cena sa však pohybuje na úrovni 60 – 90 €, čo nie je výhodné.
Na začiatku si teda musíte rozmyslieť, či chcete nabíjať bezdrôtovo alebo nie. Z vlastnej skúsenosti vám vieme povedať, že ak používate Qi nabíjačky so svojim smartfónom, určite vám budú vyhovovať aj pri slúchadlách. To je ale iba drobá rada. K dispozícii je:
- Štandardné nabíjacie puzdro pre AirPods 1. a 2. generácie
- Bezdrôtové nabíjacie puzdro pre AirPods 1. a 2. generácie
- Bezdrôtové nabíjacie puzdro pre AirPods Pro
Ako dlho sa nabíjajú AirPods?
Nabíjanie AirPods prebieha logicky cez nabíjacie puzdro. Pokiaľ je jeho akumulátor na minime, trvá cca 20 minút, kým sa nabijú samotné slúchadlá (na cca 90 %) a potom prichádza rad na puzdro. AirPods sú plne nabité asi po pol hodine, zatiaľ čo nabíjacie puzdro zhruba po 1,5 až 2 hodinách.
Funguje tu aj pravidlo rýchleho nabíjania, kedy dokážete za 5 minút dostať do slúchadiel dostatok šťavy na 1 hodinu prehrávania skladieb. Platí to ako pre štandardné AirPods tak aj pre drahší model Pro.
No a ak ste si zaobstarali vlajkovú loď AirPods Max, nabíjanie na 50 % (teda 10 hodín počúvania skladieb) trvá asi 30 minút, na 80 % cca hodinu a batéria je plná po necelých 2 hodinách.
Vo všetkých prípadoch ide o prívetivé časy. Netreba zabúdať, že plne nabité puzdro predstavuje asi 20 – 24 hodín prehrávania skladieb. Túto činnosť teda budete robiť len 1x alebo 2x týždenne (pri normálnej prevádzke).
Aká je výdrž AirPods na jedno nabitie?
Nižšie uvedené časy sú len odhadmi a môžu sa líšiť v závislosti od vášho nastavenia, spôsobu používania či veku samotných slúchadiel. Vo všeobecnosti však platí, že bežné AirPods nemajú problém minimálne so 4 hodinami prehrávania skladieb a ak si vyberiete väčší model, dostanete sa aj na 20 a viac hodín.
Taktiež je dôležité zdôrazniť, že jedno slúchadlo sa môžu vybíjať o niečo viac než druhé. Aj tento jav je normálny, avšak rozdiel by nemal byť nijako výrazný (max do cca 3-5 %). Ak má napríklad jeden AirPod 20 % a druhý 38 %, mali by ste zvážiť reklamáciu, pretože niečo nie je v poriadku.
- AirPods (1. a 2. gen) = cca 4,5 h prehrávania skladieb
- AirPods Pro = cca 4,5 h prehrávania skladieb
- AirPods Max = cca 20 h a viac prehrávania skladieb
Stav batérie AirPods si môžete kontrolovať viacerými spôsobmi
Spoločnosť Apple myslela aj na spätnú kontrolu stavu nabitia AirPods alebo ich puzdra. Ako je na tom akumulátor sa dozviete na vašom iPhone, iPade, Macu či Apple Watch.
Pokiaľ si zariadenie spárujete s iOS a iPadOS zariadením, okamžite sa vám zobrazí aj animácia, kde je vidieť presné percentá batérie. Využiť však môžete tiež widgety. Ak zostáva slúchadlám AirPods menej ako jedno celé nabitie, ich LED dióda začne svietiť na oranžovo.
Optimalizované nabíjanie batérie pre AirPods Pro
Možno, že ste o tom nikdy nepočuli, no drahšie slúchadlá AirPods Pro disponujú aj optimalizovaným nabíjaním batérie, podobne ako iné Apple produkty.
https://www.youtube.com/watch?v=AYdyBdQvAJE
Tento systém slúži na šetrenie akumulátora, kedy software vyhodnocuje spôsob používania zariadenia a pokiaľ je predpoklad, že ho nebudete potrebovať, drží batériu na šetrnej 80 % hranici.
Tesne pred tým, ako si pravidelne dávate svoje AirPods Pro do uší (napríklad pred ranným behom) sa však akumulátor doplní na 100 % aby ste mali vždy dosť energie.
5 spôsobov ako správne nabíjať AirPods
- Hranicu batérie držte v rozmedzí od 20 % do 80 %.
- Ak je to možné, zapnite optimalizované nabíjanie batérie (AirPods Pro).
- Z času na čas skúste vatovou tyčinkou vyčistiť nabíjacie konektory od prachu a špiny. Môže sa totiž stať, že sa AirPods nebudú nabíjať správne.
- Nenechávajte AirPods na Qi podložke alebo káblovej nabíjačke po celý čas, keď ich nepoužívate. Týmto spôsobom môžete z dlhodobého hľadiska poškodiť akumulátor.
- Ak nosíte silikónový obal, počas nabíjania ho dajte dole, aby ste zredukovali celkovú teplotu zariadenia.
AirPods sa nenabíjajú, čo mám robiť?
V prvom rade skontrolujte, či je v poriadku vaše pripojenie. Môže sa stať, že káblik nedolieha cez USB do adaptéra a podobne. Taktiež sa používatelia stretávajú s vypnutou zástrčkou a keďže ide o banálnu záležitosť, vôbec si to nevšimnú.
Pokiaľ vám to nepomohlo, skúste natvrdo slúchadlá vyresetovať, prípadne si prečítajte tento článok, kde sme sa venovali viacerým možnostiam a problémom.
Dôvod, prečo sa vaše AirPods nenabíjajú môže byť skrytý aj v ich častom používaní. Nejde o to, že by zlyhal hardvér (hoci aj to je možné) ale o to, že sú skrátka špinavé. Nie je to len ušný maz ale aj prach, nečistoty z vrecka a podobne, ktoré sa postupne hromadia vo vnútri nabíjacieho puzdra. Tie postupne „obaľujú“ nabíjacie cievky a výsledkom je problém, kedy sa do slúchadiel nedostane žiadna energia. Netreba sa ničoho obávať. Hravo ich vyčistíte týmto postupom a všetko bude fungovať rovnako ako predtým.
Akú majú kapacitu batérie slúchadlá AirPods
Prvá a druhú generácia základných AirPods obsahujú v každej svojej stopke batériu s kapacitou 93 miliwatthodín, zatiaľ čo v nabíjacom puzdre je väčší akumulátor s kapacitou 398 mAh.
AirPods Pro sú na tom podstatne lepšie a napriek menšiemu dizajnu majú v každej stopke batériu s kapacitou až 168 miliwatthodín, pričom nabíjacie puzdro má 519 mAh. Nutné je ale zdôrazniť, že tento model má podstatne viac zložitejších funkcií (aktívna redukcia šumu, transparentný posluch atď.), ktoré sa odzrkadľujú na zvýšenom odbere energie.
Na záver tu máme AirPods Max z roku 2020. Zariadenie má batériu iba v jednom slúchadle a tá dosahuje kapacitu 664 mAh. Aj vďaka tomu dokážu vydržať viac ako 20 hodín na jedno nabitie pri bežnom prehrávaní skladieb.