Minulý rok sme nevideli žiadny z nových modelov jablkových tabletov, no to chce gigant z Cupertina napraviť. Spoločnosť Apple sa pripravuje na aktualizáciu svojej produktovej línie iPad Pro, ktorá prinesie významné zmeny v dizajne a funkcionalite.

Hoci sú najväčším pútačom nadchádzajúcej generácie iPadu Pro nové OLED obrazovky, prémiové iPady toho typu ponúknu ešte oveľa viac. V tomto článku sme zhrnuli päticu najvýraznejších noviniek spojených s funkciami iPadu a jeho príslušenstva, na ktoré a môžeme tešiť.

5. Nové OLED displeje

Prvou a najvýraznejšou zmenou, ktorú sme spomínali už v riadkoch vyššie, bude prechod z LCD a mini-LED displejov k OLED technológii. Tento krok umožní iPadu Pro dosiahnuť lepšiu kvalitu obrazu, vyšší kontrast a intenzívnejšie čierne tóny.

Toto vylepšenie bude umožnené vďaka tomu, že OLED pixely sú schopné produkovať svetlo nezávisle a vypnúť sa pre dosiahnutie skutočnej černe. Bude to prvýkrát, čo Apple použije OLED technológiu mimo iPhonu a Apple Watch.

Zdroj: YouTube / ZONEofTECH (úprava redakcie)

4. Aktualizovaná klávesnica Magic Keyboard a Apple Pencil

Ďalšou novinkou bude aktualizovaná klávesnica Magic Keyboard, ktorá prinesie robustnejší hliníkový dizajn, vďaka čomu ponúkne lepší pocit písania na štýl notebooku. Táto zmena by mala zvýšiť funkčnosť iPadu Pro, ako zariadenia pre produktivitu.

Spoločnosť Apple sa dlhodobo snaží o zblíženie produktovej rady iPadov a počítačov Mac, čo je vidieť aj na príslušných operačných systémoch. Uvedenie novej klávesnice by k tomuto trendu malo výrazne dopomôcť.

iPad Pro s klávesnickou Magic Keyboard
Zdroj: MacRumors

Apple tiež pracuje na novej verzii Apple Pencil, ktorá bude obsahovať integráciu lokalizačnej siete Find My (nájsť) a magneticky vymeniteľné hroty. K vychytávkam sa okrem iného môže pridať aj nová podpora haptickej odozvy, vďaka ktorej bude možné prepínanie hrúbky štetcov alebo možnosti vzorkovania farieb oveľa jednoduchším spôsobom, ako dnes.

3. Nové umiestnenie prednej kamery

Prémiové tablety by sa mali inšpirovať základným iPadom, ktorý pred niekoľkými rokmi prišiel s novým umiestnením FaceTime kamery. Apple si tento nedostatok zjavne uvedomil a v iPade 10. generácie presunul prednú kameru na bok zariadenia.

Vďaka tejto zmene je použitie kamery optimálne pre režim na šírku. Apple od tej doby nevydal žiadny ďalší iPad a preto je možné, že túto zmenu zavedie aj pre ďalšie modelové rady a v budúcnosti sa stane štandardom.

iPad 10. generácie
Zdroj: Apple

2. Čip Apple Silicon M3

Čo sa týka výkonu, nové iPady Pro budú vybavené čipom Apple Silicon M3, ktorý poskytne výrazné zlepšenie rýchlosti oproti predchádzajúcim modelom. Zatiaľ nie je jasné, ako bude iPadOS schopný využiť tento pridaný výkon. Existuje ale možnosť, že Apple odstráni niektoré softvérové obmedzenia, ktoré doteraz bránili plnému využitiu potenciálu zariadenia.

Benchmarky ukázali, že nový procesor M3 je o cca 20 % výkonnejší ako jeho predchodca Apple Silicon M2. Čip M3 v prípade počítačov Mac pridáva hardvérovú podporu pre Ray Tracing na lepšie grafické zobrazenie v hrách a podporu dekódovanie videa AV1. Je teda možné, že takejto vychytávky sa dočkáme aj na iPadoch.

Procesor M3
Zdroj: Apple

1. Tenšia konštrukcia a nový dizajn

Nové modely iPadu Pro budú vďaka použitiu OLED displejov výrazne tenšie. Na internete sa nedávno objavili uniknuté CAD obrázky, ktoré vrhli na odhadované veľkosti tabletov viac svetla.

Nový displej bude mať menšie rozmery, čo sa pretaví aj na celkovom dizajne. Nákresy ukazujú, ako bude vyzerať konštrukcia pripravovaných 11″ a 13″ modelov. Väčší model iPadu Pro s 13″ obrazovkou bude o viac ako 1 mm tenší, čo sa síce nezdá ako veľká zmena, no pri zariadení akým je tablet bude citeľná.

CAD nákresy iPad Pro 2024
Zdroj: MacRumors

Tieto inovácie naznačujú, že Apple sa snaží posunúť iPad Pro bližšie k notebookom, čím sa zvyšuje jeho atraktivita pre profesionálov a tvorcov obsahu. Ak si teda brúsite zuby na výkonné a zároveň prenosné zariadenie, blížiaci sa iPad Pro môže byť pre vás tou najlepšou voľbou.

Prečítajte si tiež  Apple zbrojí na príchod prémiových iPadov Pro s OLED displejom. Odhalí ho už čoskoro

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.