Dnes sme porovnali Apple Watch Series 5 a Apple Watch Series 6 podobne, ako sme to nedávno urobili s inými modelmi. Aj keď vyzerajú naoko rovnako, v skutočnosti v nich nájdeme niekoľko odlišností. Pozrime sa na ne.
Takmer totožný displej a dizajn
Začnime zobrazovacou jednotkou. Na prvý pohľad je rovnaká, no vo vnútri sa udiali zmeny. V oboch prípadoch má rozmery 40mm a 44mm. Tak isto sa nezmenšili okraje.
Novší model prestal používať Force Touch a nahradilo ho softvérové riešenie, Haptic Touch. Sami sme si to zo začiatku ani nevšimli. Zvyknete si rýchlo.
Pokiaľ ste sledovali prezentáciu, určite vám neuniklo, že always-on displej poskytne až 2.5x vyšší jas po otočení zápästia. Tu sa oprieme o subjektívne pocity a potvrdíme, že nastala príjemná zmena.
V bežnom interiérovom svetle nič nezaregistrujete. Funkciu najviac oceníte na ostrom slnku počas horúcich letných (teraz už skôr jesenných) dní.
Po dizajnovej stránke sú zariadenia úplne rovnaké. Rozoznáte ich vďaka zadnej časti so senzormi, kde sa v prípade Apple Watch Series 6 nachádza aj oxymeter. Takisto môže novinku prezradiť červená či modrá farebná kombinácia.
Výkon a U1 Wideband čip.
Apple sa pochválilo, že Apple Watch Series 6 dostali nový systémový balíček S6. Dvojjadrový procesor je postavený na 64-bitovej architektúre a ako vzor si zobral A13 Bionic.
V porovnaní s Apple Watch Series 5 (systémový balíček S5) má o 20% vyšší výkon. Na papieri to vyzerá dobre, no v praxi sa „wow“ efekt akosi stráca.
Porovnali sme Apple Watch Series 5 a Apple Watch Series 6 vedľa seba a všetky procesy prebiehali v podstate rovnako rýchlo. Upgrade pocítite možno za pár rokov, pri náročnejších aktualizáciách. Dnes však nie.
Novinka má k dispozícií aj U1 Wideband. Predstavený bol po prvýkrát v iPhone 11 a 11 Pro. Dnes ho veľmi nevyužijete no v skorej budúcnosti môže byť súčinný s príveskami AirTag.
Senzorová výbava, výdrž batérie a rýchlejšie nabíjanie
Čo sa týka zdravotných funkcií, tie vám asi predstavovať nemusíme. Obe hodinky sú bohaté na najrôznejšie senzory vrátane EKG. Apple Watch Series 6 však prinášajú aj Oxymeter, ktorý je schopný zmerať hladinu kyslíka v krvi behom 15 sekúnd. Náš rýchly test technológie nájdete v tomto článku.
Apple uvádza, že obe zariadenia vydržia 18-hodín na jedno nabitie. Z praxe to môžeme potvrdiť. Ak ste menej náročným používateľom, reálna je 2 dňová výdrž. Pri cvičení, turistike alebo akejkoľvek inej aktivite rátajte skôr s 24 hodinami.
V tomto smere majú Apple Watch Series 6 obrovskú výhodu pred Apple Watch Series 5. Inžinieri do nich zabudovali rýchle nabíjanie. Z 0-80% by to malo trvať cca 60 minút a z 0-100% cca 90 minút.
Ak vám v akumulátore zostane nejaká energia, celý proces prebehne asi za 45 minút (hodinky budú mať dosť šťavy na to, aby vydržali následujúcu noc a deň). Za nás teda super vylepšenie.
Výmena sa podľa nás neoplatí, no nákup Apple Watch Series 5 áno.
Na záver tá najdôležitejšia otázka. Pokiaľ vlastním Apple Watch Series 5, mal by som uvažovať nad ich nástupcom? Odpoveď znie nie. Ak ste nadšencom najmodernejších technológií, kúpou samozrejme nič nepokazíte. Pokiaľ by ste si ale kupovali Apple Watch Series 6 len preto, lebo sú novšie, pravdepodobne by ste pocítili sklamanie.
Áno, majú rýchlejší procesor, jasnejší displej a Oxymeter. Nejedná sa ale o nič, čo by vám v súčasnom modeli nevyhnutne chýbalo. Peniaze si radšej pošetrite na rok 2021 a Apple Watch Series 7. Tie by mali byť revolučné aj z hľadiska dizajnu.
Ak zvažujete nákup nových inteligentných hodiniek a neviete si vybrať z aktuálnej ponuky, dajte šancu práve Apple Watch Series 5. Hoci už majú za sebou rok produkcie, získate ich za výhodnú cenu a v porovnaní s Apple Watch SE dostanete Always-on displej či EKG. Všetky novinky zakúpite u autorizovaného predajcu m:zone.