Technologický gigant predstavil dva nové modely inteligentných hodiniek. Ide o Apple Watch Series 6 a Apple Watch SE. V dnešnom článku sa pozrieme na priame porovnanie a skúsime vám pomôcť s výberom. Za zapožičanie zariadení ďakujeme spoločnosti m:zone.

Displej

Začnime zobrazovacou jednotkou. Ide o kľúčový komponent, s ktorým budete pri používaní Apple Watch v najbližšom kontakte. Apple ponúka pri oboch modeloch väčšie displeje (v porovnaní so Series 3 a staršími).

Na výber máte buď 40mm (368x448px) alebo 44mm (324x394px) verziu. OLED technológia s vysokým rozlíšením poskytuje perfektné zobrazenie.

Na novinkách už nefunguje Force Touch. Namiesto toho je tu Haptic Touch (zvyknete si rýchlo). Jediným zásadným rozdielom je prítomnosť always-on funkcie na drahších Apple Watch Series 6. Displej vám vďaka tomu nikdy nezhasne.

Hoci je to výhoda, zaobídete sa aj bez nej. Niektorí majitelia si ju dokonca vypínajú, pretože spôsobuje zvýšenie spotreby batérie.

Materiály a vyhotovenie

Aj keby sme mohli tejto téme venovať viac priestoru, bolo by to zbytočné. Na Slovensku si žiaľ iné ako hliníkové Apple Watch nekúpite. V zahraničí máte na výber z viacerých luxusnejších prevedení. Spomeňme napríklad nehrdzavejúcu oceľ či titán.

To isté platí aj o remienkoch. U nás žiaľ nebude v ponuke ani Solo Loop. V prípade záujmu musíte zájsť napríklad do susednej Viedne.

Apple Watch Series 6

Apple Watch Series 6 sa predávajú v piatich farbách. Môžete si kúpiť buď klasickú striebornú alebo vesmírne šedú. Medzi novinky patrí zlatá, červená a modrá. Apple Watch SE získate len v striebornej, vesmírne šedej a zlatej.

Senzorová výbava a bezpečnosť

Apple Watch Series 6 a Apple Watch SE rozoznáte najmä podľa zadnej časti so senzormi. Prémiová verzia má k dispozícii EKG a po novom aj Oxymeter (ktorý sme vyskúšali v tomto článku).

Apple Watch Series 6 a ich meranie hladiny kyslíka v krvi

Lacnejší model získate „len“ s optickým senzorom pre sledovanie srdcovej frekvencie (2. generácia). Ináč je tu všetko totožné. V oboch zariadeniach je prítomný kompas či výškomer.

Takisto môžete rátať s gyroskopom a akcelerometrom. Medzi užitočné funkcie patrí napríklad detekcia pádov či aktívny monitoring okolitých zvukov. Hodinky dokážete ponoriť do hĺbky 50 metrov.

Odlišný výkon

Apple Watch Series 6 získali nový dvojjadrový procesor s označením S6. Inžinieri tvrdia, že ho odvodili od A13 Bionic (známy z iPhonu 11).

V porovnaní s procesorom S5 (ktorý je súčasťou Apple Watch SE) by mal byť o cca 20% výkonnejší.

Aj keď je to z dlhodobého hľadiska výhoda, zariadenia sme medzi sebou testovali niekoľko hodín a dospeli sme k záveru, že pri súčasnom používaní nepocítite žiaden rozdiel. Aplikácie sa otvárajú prakticky rovnako rýchlo a to isté platí aj o načítavaní dát.

Prečítajte si tiež  ChatGPT už môžete mať aj v Apple Watch. Šikovná bezplatná aplikácia vznikla aj pre Mac
Apple Watch Series 6 a ich meranie hladiny kyslíka v krvi

Čip S6 bude mať najskôr až o niekoľko rokov, pri budúcich softvérových aktualizáciách. Aj staršia verzia ale získa minimálne 3-4 ročnú podporu. Nemusíte sa teda ničoho obávať.

V tejto časti je tiež dobré spomenúť, že iba Apple Watch Series 6 prinášajú U1 Wideband čip. Ten by ste mali zúžitkovať po predstavení AirTagu (pravdepodobne v okóbri).

Konektivita a výdrž batérie

Hodinky sú na našom trhu dostupné iba vo verzii s Wi-Fi. Na Cellular zabudnite. Pri Apple Watch Series 6 ide o 802.11b/g/n 2.4GHz a 5GHz a pri Apple Watch SE o 802.11b/g/n 2.4GHz.

V oboch prípadoch je prítomný Bluetooth 5.0 (Apple Watch Series 3 podporujú iba Bluetooth 4.2). Čo sa týka výdrže batérie tak tá je v zásade rovnaká.

Apple Watch Series 6

Apple hovorí o 18-hodinách a my to môžeme len potvrdiť. Pri aktívnom používaní budete nabíjať raz denne. Pokiaľ často nešportujete a hodinky využívate len na sledovanie aktivity + upozornenia, vydržia aj dva dni.

Tu je dobré poznamenať, že Apple Watch SE sa nám zdali o niečo úspornejšie. Môže za to zrejme absencia always-on. Nerobili sme však žiadne podrobné merania, takže ide len o subjektívny pocit. Viac vám budeme vedieť sprostredkovať až neskôr.

Zásadný cenový rozdier

To najdôležitejšie na záver. Kúpou lacnejšieho modelu výrazne ušetríte. Menšie, 40mm Apple Watch Series 6 začínajú na 429€ a rovnaké Apple Watch SE na 299€.

Pokiaľ sa rozhodnete pre 44mm variant, pri drahšom modeli sa čiastka posúva na 459€ a pri lacnejšom na 329€.

Apple Watch Series SE

Zaplatíte tak o cca 130€ menej v prípade, že si dokážete odpustiť EKG, Okymeter, Always-on displej či novší procesor.

Pokiaľ nie ste náročným používateľom, ktorý musí mať tie najmodernejšie technológie a doteraz ste vlastnili Apple Watch Series 3 (a staršie), novinka s označením „SE“ dáva veľký zmysel.

Ak ale túžite vlastniť „to najlepšie z najlepšieho“, jasná voľba padá na Apple Watch Series 6. Rozhodnutie je teda v končenom dôsledku na vás.

Najlepšie však bude osobne navštíviť autorizovaného predajcu (napríklad m:zone), kde vám poradí špecializovaný personál. Do čoho pôjdete vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.