Technologický gigant predstavil dva nové modely inteligentných hodiniek. Ide o Apple Watch Series 6 a Apple Watch SE. V dnešnom článku sa pozrieme na priame porovnanie a skúsime vám pomôcť s výberom. Za zapožičanie zariadení ďakujeme spoločnosti m:zone.

Displej

Začnime zobrazovacou jednotkou. Ide o kľúčový komponent, s ktorým budete pri používaní Apple Watch v najbližšom kontakte. Apple ponúka pri oboch modeloch väčšie displeje (v porovnaní so Series 3 a staršími).

Na výber máte buď 40mm (368x448px) alebo 44mm (324x394px) verziu. OLED technológia s vysokým rozlíšením poskytuje perfektné zobrazenie.

Na novinkách už nefunguje Force Touch. Namiesto toho je tu Haptic Touch (zvyknete si rýchlo). Jediným zásadným rozdielom je prítomnosť always-on funkcie na drahších Apple Watch Series 6. Displej vám vďaka tomu nikdy nezhasne.

- Reklama -

Hoci je to výhoda, zaobídete sa aj bez nej. Niektorí majitelia si ju dokonca vypínajú, pretože spôsobuje zvýšenie spotreby batérie.

Materiály a vyhotovenie

Aj keby sme mohli tejto téme venovať viac priestoru, bolo by to zbytočné. Na Slovensku si žiaľ iné ako hliníkové Apple Watch nekúpite. V zahraničí máte na výber z viacerých luxusnejších prevedení. Spomeňme napríklad nehrdzavejúcu oceľ či titán.

To isté platí aj o remienkoch. U nás žiaľ nebude v ponuke ani Solo Loop. V prípade záujmu musíte zájsť napríklad do susednej Viedne.

Apple Watch Series 6

Apple Watch Series 6 sa predávajú v piatich farbách. Môžete si kúpiť buď klasickú striebornú alebo vesmírne šedú. Medzi novinky patrí zlatá, červená a modrá. Apple Watch SE získate len v striebornej, vesmírne šedej a zlatej.

Senzorová výbava a bezpečnosť

Apple Watch Series 6 a Apple Watch SE rozoznáte najmä podľa zadnej časti so senzormi. Prémiová verzia má k dispozícii EKG a po novom aj Oxymeter (ktorý sme vyskúšali v tomto článku).

Apple Watch Series 6 a ich meranie hladiny kyslíka v krvi

Lacnejší model získate “len” s optickým senzorom pre sledovanie srdcovej frekvencie (2. generácia). Ináč je tu všetko totožné. V oboch zariadeniach je prítomný kompas či výškomer.

Takisto môžete rátať s gyroskopom a akcelerometrom. Medzi užitočné funkcie patrí napríklad detekcia pádov či aktívny monitoring okolitých zvukov. Hodinky dokážete ponoriť do hĺbky 50 metrov.

Odlišný výkon

Apple Watch Series 6 získali nový dvojjadrový procesor s označením S6. Inžinieri tvrdia, že ho odvodili od A13 Bionic (známy z iPhonu 11).

V porovnaní s procesorom S5 (ktorý je súčasťou Apple Watch SE) by mal byť o cca 20% výkonnejší.

Aj keď je to z dlhodobého hľadiska výhoda, zariadenia sme medzi sebou testovali niekoľko hodín a dospeli sme k záveru, že pri súčasnom používaní nepocítite žiaden rozdiel. Aplikácie sa otvárajú prakticky rovnako rýchlo a to isté platí aj o načítavaní dát.

Apple Watch Series 6 a ich meranie hladiny kyslíka v krvi

Čip S6 bude mať najskôr až o niekoľko rokov, pri budúcich softvérových aktualizáciách. Aj staršia verzia ale získa minimálne 3-4 ročnú podporu. Nemusíte sa teda ničoho obávať.

V tejto časti je tiež dobré spomenúť, že iba Apple Watch Series 6 prinášajú U1 Wideband čip. Ten by ste mali zúžitkovať po predstavení AirTagu (pravdepodobne v okóbri).

Konektivita a výdrž batérie

Hodinky sú na našom trhu dostupné iba vo verzii s Wi-Fi. Na Cellular zabudnite. Pri Apple Watch Series 6 ide o 802.11b/g/n 2.4GHz a 5GHz a pri Apple Watch SE o 802.11b/g/n 2.4GHz.

V oboch prípadoch je prítomný Bluetooth 5.0 (Apple Watch Series 3 podporujú iba Bluetooth 4.2). Čo sa týka výdrže batérie tak tá je v zásade rovnaká.

Apple Watch Series 6

Apple hovorí o 18-hodinách a my to môžeme len potvrdiť. Pri aktívnom používaní budete nabíjať raz denne. Pokiaľ často nešportujete a hodinky využívate len na sledovanie aktivity + upozornenia, vydržia aj dva dni.

Tu je dobré poznamenať, že Apple Watch SE sa nám zdali o niečo úspornejšie. Môže za to zrejme absencia always-on. Nerobili sme však žiadne podrobné merania, takže ide len o subjektívny pocit. Viac vám budeme vedieť sprostredkovať až neskôr.

Zásadný cenový rozdier

To najdôležitejšie na záver. Kúpou lacnejšieho modelu výrazne ušetríte. Menšie, 40mm Apple Watch Series 6 začínajú na 429€ a rovnaké Apple Watch SE na 299€.

Pokiaľ sa rozhodnete pre 44mm variant, pri drahšom modeli sa čiastka posúva na 459€ a pri lacnejšom na 329€.

Apple Watch Series SE

Zaplatíte tak o cca 130€ menej v prípade, že si dokážete odpustiť EKG, Okymeter, Always-on displej či novší procesor.

Pokiaľ nie ste náročným používateľom, ktorý musí mať tie najmodernejšie technológie a doteraz ste vlastnili Apple Watch Series 3 (a staršie), novinka s označením “SE” dáva veľký zmysel.

Ak ale túžite vlastniť “to najlepšie z najlepšieho”, jasná voľba padá na Apple Watch Series 6. Rozhodnutie je teda v končenom dôsledku na vás.

Najlepšie však bude osobne navštíviť autorizovaného predajcu (napríklad m:zone), kde vám poradí špecializovaný personál. Do čoho pôjdete vy?

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here