Apple nám ukáže iPhone 12 už o pár dní. Zariadenie získa extrémne silný hardvér, na ktorý sa nebude chytať žiadna konkurencia. Dnes unikol prvý benchmark test čipu A14 Bionic. Výsledky sú pôsobivé.

iPhone 12 ako najvýkonnejší smartfón na svete?

Ako iste viete, technologický gigant sa snaží poskytnúť softvérovú podporu pre mnohé staršie zariadenia. Dôkazom je možnosť inštalácie iOS 14 na iPhone 6S (2015). Aby to bolo možné, produkty musia dosahovať určité výkonnostné parametre a o tie sa starajú špičkové ARM čipy rady „A“.

Každý nový smartfón je oveľa výkonnejší, než jeho predchodca a v roku 2020 nenastane žiadna výnimka. iPhone 12 a iPhone 12 Pro získajú čip A14 Bionic, ktorý sa medzičasom ukázal v iPade Air 4. generácie. Jeho schopnosti sú posunuté na úplne inú úroveň.

Novinka je postavená na 64-bitovej architektúre a poskytuje 6 samostatných jadier. Základná frekvencia je naladená na 2,99 Ghz, čo potvrdzuje staršie úniky. Aby sme to trochu upresnili, samotný benchmark test neprebehol na iPhone 12 ale na iPade Air 4. generácie. Procesor by mal byť ale úplne rovnaký, takže výsledky považujeme za relevantné.

Skvelé čísla

Aplikácia Geekbench 5 ukázala, že čip zvláda jednojadrové skóre na úrovni 1583 bodov a viacjadrové skóre 4198 bodov. Ak by sme to porovnali s minuloročným iPhonom 11, zistili by sme, že zariadenie dosahuje v jednojadrovom skóre 1334 bodov a vo viacjadrovom skóre 3512. To je veľký posun smerom vpred.

Zaujímavý je aj test s osemjadrovým čipom A12Z (iPad Pro 2020). Ten v jednojadrovom skóre preukázal slabších 1119 bodov, no vo viacjadrovom skóre bol výsledok 4542 bodov (čím A14 Bionic tesne porazil).

Očakávame, že iPhone 12 bude mať vo všetkých prevedeniach rovnaký hardvér. Líšiť sa má iba operačná pamäť RAM. Do lacnejších modelov príde kapacita 4GB RAM a do drahších modelov 6GB RAM. V praxi sa však ničoho neobávajte. Aj keď je to v oboch prípadoch menej než poskytuje konkurencia, iOS je navrhnutý úplne iným spôsobom, takže absenciu „gigabajtov“ nepocítite. Na ktorý model sa najviac tešíte vy? Napíšte nám do komentára?

zdroj

Prečítajte si tiež  iPhone 12 koncept s novým dizajnom + iPhone 9
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.