Vo chvíli, keď Apple predstavilo procesor A13 Bionic, šlo obrovský pokrok v oblasti mobilných čipov. Jeho tohtoročný nástupca A14 Bionic, posúva hranice výkonnosti ešte ďalej. Pozrite sa, kam sa dokáže dostať iPhone 12 Pro pri plnom zaťažení.
iPhone 12 Pro je extrémne výkonný
Aj keď sa nový iPhone 12 Pro ešte nepredáva, pravdepodobne ho už testujú zahraniční recenzenti pod prísnym embargom (podobne to bolo aj pri Apple Watch Series 6/SE). Zariadenie sa dostalo do Geekbench testu, vďaka čomu sme získali presné výsledky jeho reálnych schopností. Medziročne sa posunuli o cca 20% dopredu!
Výsledok pre štandardný, 6,1″ iPhone 12 Pro uvádza skóre 1597 bodov pri jednojadrovom skóre (iPhone 11 Pro – 1327 bodov) a 4152 bodov pri viacjadrovom skóre (iPhone 11 Pro – 3289 bodov). To je o 26% viac než pri A13 Bionic. Nezabúdajme, že už tento čip patril medzi špičku v mobilnom priemysle.
Pri väčšom, iPhone 12 Pro Max ukazuje viacero meraní, viacero výsledkov. Stále sa však bavíme o medziročnom náraste o cca 20-25%. Vyzerá to tak, že iPhone 12 Pro je na tom výkonnostne rovnako, ako nový iPad Air 4. generácie. Ten s čipom A14 Bionic dosahuje 1583 bodov pre jedno-jadrový test a 4198 bodov pre viac jadier. Hlavným rozdielom v oblasti hardvéru bude operačná pamäť. Tablet ponúka 4GB RAM, zatiaľ čo oba nové smartfóny (12 Pro a 12 Pro Max) až 6GB RAM.
Prečo sa výsledky nezhodovali pri každom teste?
Geekbench preukázal, že viacero meraní poskytlo niekoľko odlišných výsledkov. Ani zďaleka sa nejednalo o zanedbateľné hodnoty. Na otázky odpovedal zakladateľ testovacej aplikácie, John Poole, pre portál MacRumors.
Podľa jeho tvrdení je podobný jav úplne bežný, najmä ak sa bavíme o čerstvo vybalených zariadeniach. Teraz si musíme počkať na viacero testov (keď sa iPhony dostanú k zákazníkom), vďaka čomu budeme mať presnejšie výsledky pri početnejšom meraní.
A14 Bionic je v súčasnosti najrýchlejším čipom v porovnaní s čipmi všetkých existujúcich smartfónov. Apple ho produkuje moderným 5nm procesom, čo zabezpečuje vysokú energetickú efektivitu. Obsahuje integrovaný Neural Engine so 16-jadrami (predtým mal iba 8-jadier) a mnoho iného. Svoje prednosti môže zúžitkovať pri rôznych funkciách spájaných so strojovým učením (fotenie, AR a pod.).
Najväčším benefitom tohto procesoru je, že vám vydrží aj 4-5 rokov bez nutnosti výmeny. Zariadenie má teda oveľa dlhšiu životnosť, než kedykoľvek predtým. Kúpa iPhonu už dávno nie je záležitosť na každé 2-3 roky…