Ešte aj dnes si môžete kúpiť niekoľko zariadení s operačným systémom Android, ktoré vám ponúkajú vymeniteľnú batériu. Ide o možnosť, ktorá bola v nedávnej minulosti štandardom pri skoro každom novom mobilnom zariadení, no dnes sa vytráca zo sveta.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

V praxi to fungovalo tak, že ak sa vám náhodou telefón vybil alebo jeho starší akumulátor začal degradovať a už nevydržal toľko čo predtým, jednoducho ste otvorili jeho zadnú časť, vytiahli starý komponent a nahradili ho úplne novým, ktorý vás stál niekoľko EUR.

Ako však iste viete, spoločnosť Apple takúto možnosť nepriniesla ani v roku 2007, keď predstavila svoj prvý iPhone 2G. Výmena batérie bola teda komplikovaná a v drvivej väčšine prípadov ju musel realizovať servis. Prečo sa tak firma rozhodla?

Apple a vymeniteľné batérie 

Unsplash / Frankie

Na to, aby sme pochopili prečo spoločnosť Apple nikdy vo svojom iPhone nepoužila vymeniteľnú batériu sa musíme najskôr pozrieť na túto technológiu a jej negatíva. Možno vás to nikdy nenapadlo, no najväčším nedostatkom vymeniteľných batérií je to, koľko miesta v zariadení zaberajú.

Nejde tu totiž len o akumulátor samotný, ktorý môže mať aj kompaktné rozmery. Problematický je najmä okolitý kryt, ktorý ho počas používania drží pevne na svojom mieste. Keďže sa aj spoločnosť Apple odjakživa snažila svoj iPhone urobiť čo najtenší, najľahší a používateľsky najpríjemnejší, musela si veľmi dobre zvážiť, čo sa bude nachádzať v jeho hardvérových útrobách. Plytvať miestom takýmto spôsobom bolo neprípustné.

Apple Explained (snímka obrazovky)

Aj preto sa inžinieri v Cuperine rozhodli, že si zvolia systém, v rámci ktorého batériu nalepia priamo do vnútra zariadenia. Nie je pri tom potrebná žiadna ďalšia hardvérová súčasť (čo šetrí miesto) a samotný akumulátor môže byť aj v inom tvare než v obdĺžniku alebo kocke.

Pekným príkladom je iPhone X z roku 2017, ktorý ako vôbec prvý dostal batériu v tvare písmena L. Týmto spôsobom výrobca efektívne využil všetko dostupné miesto, vďaka čomu akumulátor poskytol viacej mAh a tým pádom vydržal dlhšie na jedno nabitie. Toto by pri vymeniteľnej batérii skoro určite nebolo možné.

Pexels/Caleb Oquendo

Posledným nedostatkom, ktorý môžme spomenúť je hydroizolácia. Spoločnosť Apple sa už od roku 2016, keď vydala iPhone 7 snaží, aby bol každý jej smartfón odolný voči vode.

Ak by sa však dala vybrať batéria zo zariadenia von, automaticky by to znamenalo, že teoreticky existuje cesta, ako by sa mohla dostať voda alebo iná tekutina dovnútra. A to samozrejme riskovať nikto nechce. Nie len výrobca ale ani majitelia.

Firma nikdy nepotrebovala vymeniteľné batérie

Najdôležitejším faktom však napriek vyššie zmienenému zostáva, že spoločnosť Apple nemá najmenší dôvod na to, aby využívala vymeniteľné batérie, pretože už nedávajú zďaleka taký zmysel ako kedysi. Postupne sa k tomuto riešeniu navyše pridávajú aj ostatní výrobcovia smartfónov.

Prečítajte si tiež  iPhone a stav batérie - Ako ho odhaliť a kedy ju už vymeniť?

Súčasné akumulátory sa totiž dostali do štádia, kedy vydržia celý deň na jedno nabitie. A ak by aj kapacita batérie poklesla pod nízke desiatky percent, stále sú k dispozícii ultra-rýchle nabíjacie systémy, ktoré ju dokážu doplniť aspoň na polovicu v priebehu niekoľkých minút.

Toto isté platí aj o odolnosti samotných akumulátorov, ktoré sa vyrábajú podstatne modernejším spôsobom. V praxi zvládnu podstatne viac nabíjacích cyklov ako kedysi, čo znamená, že ak ste si napríklad v roku 2010 kúpili smartfón, pravdepodobne ste na ňom museli vymeniť batériu skôr ako na zariadení vyrobenom napríklad v roku 2017. Sami sme to opísali v tomto článku, ktorý sa týka nášho redakčného iPhonu X.

Na záver tiež treba spomenúť, že systém, v ktorom si zákazníci sami „nemôžu“ vymeniť batériu je pre spoločnosť Apple vlastne veľmi výhodný.

Ak si totiž po rokoch všimnú, že ich iPhone už nevydrží toľko čo kedysi, automaticky navštívia servis alebo zariadenie vymenia za novší model, ideálne v rámci trade-in programu. Pre spoločnosť Apple sú výhody tohto prístupu úplne jasné. V oboch situáciach totiž vytiahne zo svojich zákazníkov ďalšie peniaze. Ako často meníte batériu vo svojom zariadení vy?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here