Slúchadlá AirPods síce pôsobia jednoducho, no v skutočnosti ide o zložitú citlivú elektroniku, ktorá má svoje muchy. Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa naši čitatelia podľa správ a komentárov stretávajú je, že sa im jeden AirPod vybíja rýchlejšie, ako ten druhý. A hoci to nie je nič príjemné, tento problém je samozrejme riešiteľný.

Pokiaľ ste tento jav spozorovali aj na svojom zariadení, dobrou správou je, že väčšinou nejde o nič vážne a dá sa to odstrániť jednoduchým spôsobom. Nakoľko AirPods aj niekoľkokrát denne vyberáme z nabíjacieho puzdra a vkladáme ich do uší, často sú vystavované rôznym nečistotám. Tie sa následne dostanú až na spodnú časť puzdra (cez nabíjacie stonky slúchadiel) a negatívne ovplyvnia funkciou nabíjacích kontaktov.

Zlaté kolíky, ktoré uvidíte vo vnútri puzdra, sa následne nemusia dotýkať spodnej časti AirPods a z toho dôvodu nedochádza k nabíjaniu, ale zvyčajne k pomalému vybíjaniu. Zariadenie si dokonca niekedy myslí, že ho máte stále v ušiach (pokiaľ je napríklad znečistený aj senzor detekcie) a ani sa neodpojí od iPhonu, hoci je už zavreté vo vnútri bielej krabičky. Aj keď by ste takéto „nedokonalé“ technické riešenie napríklad od AirPods Pro 2. generácie za 299 € (po zľave od 232 €) zrejme nečakali, v Cupertine nemali na výber.

AirPods, ktorých sa to týka: 

Ak sa vám jeden AirPods vybíja rýchlejšie, ako ten druhý, môže sa to diať na nasledujúcich zariadeniach. Do zoznamu sme nezaradili iba AirPods Max, ktoré sú náhlavné. To znamená, že majú úplne inú konštrukciu, ako štandardné modely, ktoré vyberáme z nabíjacej krabičky.

  • AirPods (2016)
  • AirPods 2 (2019)
  • AirPods Pro (2019)
  • AirPods 3 (2021)
  • AirPods Pro 2 (2022)

Ak sa jeden AirPod vybíja rýchlejšie ako druhý, urobte toto:

AirPods Pro vs AirPods Pro 2. generácie
Zdroj: SvetApple

Najefektívnejší spôsob, ako vyriešiť vyššie uvedený problém je čistenie. To je jednoduché a zvládne ho úplne každý. Všetko čo potrebujete urobiť je vziať vatový tampón alebo tyčinku a opatrne s ním prečistiť vnútro nabíjacieho puzdra, pričom musíte zájsť hlboko až ku zlatým kovovým kolíkom, ktoré sa nachádzajú dole. Samozrejme, po celý čas treba postupovať veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu citlivej elektroniky. Rovnako vám neodporúčame tampón namáčať do vody, nakoľko to môže zariadenie poškodiť.

Pravidelné čistenie AirPods, by ste nemali zanedbávať najmä z hygienického hľadiska. Predsa len si ich vkladáte do uší a častokrát sa na nich objavuje maz, nečistoty a podobne. Ak už teda budete čistiť nabíjací box, nezabudnite ani na samotné slúchadlá. Okrem mriežky vyčistite aj ich telo a najmä spodnú časť, na ktorej sa nachádzajú kovové kontakty. Práve prostredníctvom nich sa AirPods nabíjajú.

Prečítajte si tiež  Apple investoval miliardu dolárov. Do čoho?

Ďalšie príčiny rýchleho vybíjania AirPods

AirPods Pro 2
Zdroj: YouTube / Marques Brownlee (úprava redakcie)

Z vlastnej skúsenosti vieme, že vyššie uvedený postup pomôže vo väčšine prípadov. Apple svoje AirPods skonštruovalo veľmi kvalitne a len málokedy trpia hardvérovou chybou. To, že sa vám jedno slúchadlo vybíja rýchlejšie, ako druhé však môže mať aj iné dôvody a veľakrát to ovplyvňuje práve spôsob, akým AirPods používate.

V prvom rade si treba skontrolovať či nemáte jeden AirPods nastavený ako mikrofón, čo môže vybíjať batériu rýchlejšie. Urobíte to nasledovne: Pripojte AirPods k iPhonu > otvorte Nastavenia > Bluetooth > Kliknite na ikonu „i“ pri vašich AirPods > Mikrofón > aktivujte Automatické prepínanie. Po tomto nastavení by sa mali slúchadlá vybíjať zhruba rovnako rýchlo (ak ich používate rovnako často).


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi reklama
Reklama

Rovnako sa treba zamyslieť nad tým, či jeden AirPods nepoužívate napríklad na handsfree častejšie, ako ten druhý. Prípadne, či si jedno slúchadlo nevyberáte často z ucha, keď vás niekto osloví. Aj to je dôvod, prečo sa môže rýchlejšie vybíjať druhé slúchadlo, ktoré vám zostalo v uchu. Jeho akumulátor je jednoducho častejšie využívaný a to má negatívny vplyv na jeho výdrž + rýchlejšie degraduje.

V tomto bode je dôležité uvedomiť si, že AirPods využívajú drobné akumulátory, ktoré nemajú veľkú kapacitu. To znamená, že po rokoch sa môžu na ich výdrži prejaviť aj malé rozdiely v intenzite používania.

Optimalizované nabíjanie batérie predĺži život vašim AirPods

Na záver by sme radi upozornili, že AirPods Pro a novšie modely podporujú aj optimalizované nabíjanie batérie, ktoré je podobné, ako napríklad iPhone alebo inteligentné hodinky Apple Watch. V praxi to znamená, že zariadenie sa naučí váš harmonogram a nabíja sa do 100 % vždy vtedy, keď sa blíži čas na jeho použitie.

Ak ho teda dáte do nabíjačky napríklad večer pred spaním, až do rána zostane nabité na 80 % a cca 1 hodinu pred tým, ako zvyknete vstávať alebo odchádzate do práce sa dobije na 100 %. Akumulátoru totiž vo všeobecnosti nerobí veľmi dobre, keď je príliš nabitý, alebo je naopak úplne vybitý. Toto je spôsob, ako zlepšiť jeho kapacitu a celkovú výdrž.

Optimalizované nabíjanie batérie pre AirPods nastavíte nasledujúcim postupom: Pripojte AirPods k iPhonu > otvorte Nastavenia > Bluetooth > Kliknite na ikonu „i“ pri vašich AirPods > Mikrofón > Aktivujte optimalizované nabíjanie batérie.

Pokiaľ vám ani jeden z uvedených tipov nepomohol zistiť, prečo sa vám jeden AirPod vybíja oveľa rýchlejšie, ako ten druhý, nezostáva vám nič iné, ako navštíviť servisné stredisko, v ktorom vám pomôžu odborníci. Výmena batérie v slúchadlách je veľmi náročná, no existujú špecialisti, ktorí to dokážu. Počítajte však s pomerne vysokou cenou, ktorá môže presahovať čiastku 50 €. Tu sa naskytá otázka, či je to vôbec ekonomicky výhodne…

Prečítajte si tiež  Fantázia, všetky Apple produkty na jednom obrázku!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -