Nové inteligentné hodinky od spoločnosti Apple testujem už niekoľko dní. Počas tejto doby som stihol odsledovať všetky dôležité poznatky, o ktorých by ste mali pred kúpou vedieť. Pohodlne sa usaďte a prečítajte si, prečo sú Apple Watch Series 6 “to najlepšie z najlepšieho”. Zariadenie na recenziu zapožičala spoločnosť m:zone.

V starom tele nový duch

Začnime tým najkritizovanejším. Novinka neurobila takmer žiaden posun v oblasti dizajnu. Apple sa stále drží tvarov, ktoré nastolili ešte Apple Watch Series 4 v roku 2018. Hoci ich niekto nedokáže prekusnuť, mne osobne nevadia. Neviem si predstaviť, ako by sa dali tieto hodinky vylepšiť.

Vzhľadom na predošlé generácie je asi jasné, že Apple neplánuje okrúhly displej. V aktuálnom dizajne sa môžu eliminovať rámčeky okolo zobrazovacej jednotky, či zmeniť tvary tela (napríklad za hranaté?). Išlo by však o tak významný upgrade, ktorý môže prísť až po štyroch rokoch (aktuálny životný cyklus jednej dizajnovej generácie). Najbližie to teda vychádza na Apple Watch Series 7 (2021).

Súčasnú novinku zakúpite v dvoch nových farbach. Pribudla červená a modrá. V rukách som mal obe prevedenia a musím povedať, že urobili pozitívny dojem.

Hoci PRODUCT (RED) pôsobí trochu extravagantne, určite si nájde svoju cieľovú skupinu. Pred kúpou si však skontrolujte odtieň aj naživo. Červená prechádza skôr do oranžovej a nesúhlasí s farbou používanou pri iPhone SE 2.generácie či iPhone 11.

Apple Watch Series 6 PRODUCT (RED)

Modrá je menej nápadná no zato veľmi elegantná. Pokiaľ by som kupoval Apple Watch Series 6, bol by to môj výber. Na Slovensku nenájdete iné ako hliníkové Wi-Fi verzie. LTE tu nie je podporované (zatiaľ).

Ako teda zhodnotiť dizajn? V podstate veľmi jednoducho. Apple zobralo staršiu platformu a vložilo do nej to najlepšie, čo malo k dispozícii.

Apple Watch Series 6 sa nepáčia každému, no u používateľov starších modelov (medzi ktorých sa s Apple Watch Series 3 radím aj ja) si získajú sympatie.

Apple Watch Series 6 sú pekelne rýchle

Už na prezentácii bolo jasné, že nový čip S6 (SiP) bude poriadné “delo”. Technici ho vyvinuli na základe A13 Bionic. Procesor ponúka dve jadrá a 64-bitovú architektúru. Jeho kvality oceníte okamžite po spustení zariadenia.

Apple Watch Series 6

Hodinky sa synchronizujú (s iPhonom) citeľne rýchlejsie, než moje predošlé Apple Watch Series 3. Akonáhle ich začnete ovládať, všetky prechody sú plynulé a zariadenie ani raz nezaváha. Je to skratka do posledných detailov vyladené tak, ako sa na spoločnosť Apple patrí.

S radosťou budete otvárať aplikácie alebo načítavať staršie dáta. V porovnani s Apple Watch Series 5 ide o zanedbateľné rozdiely. Ak by ste ale vzali do testu Apple Watch Series 4 (a staršie), pochopili by ste o čom hovorím.

Pred recenziu som popravde neočakával, že výkonnejší procesor pocítim v tak veľkej miere na vlastnej koži. Predsa len sú to stále iba hodinky a nie iPhone. Po pár dňoch však priznávam, že som sa mýlil. Pokiaľ prechádzate zo staršieho modelu, tieto schopnosti prekvapia. Za mňa teda palec hore.

Aby som nezabudol, vo vnútri zariadenia nájdete aj U1 Wideband čip, Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11b/g/n 2.4GHz a 5GHz. To všetko zabezpečí promptné reakcie, či už budete pracovať s internetom alebo bluetoothom.

Nádherný, jasný a stále zapnutý displej

Aj keď majú Apple Watch Series 6 tlačidlo a digitálnu korunku, displej ostáva primárnym ovládacím prvkom. Je preto veľmi dôležité, aby dosahoval tie najvyššie možné kvality. Za mňa je práve špičková zobrazovacia jednotka dôvodom, prečo preferujem hodinky od Apple.

Prečítajte si tiež  Apple a konferencia naplánovaná na štvrtok? Nie je to nereálne.
Apple Watch Series 6

Na výber máte dve verzie (40mm a 44mm). Menší model odporúčam predovšetkým ženám, pretože je vhodnejší na útle zápästia. Muži by mali siahnuť logicky po väčšom prevedení. Tu však musím doplniť, že je to len moje odporúčanie a nejedná sa o žiadne písané pravidlo. Hodinky si pred kúpou vyskúšajte (napríklad u autorizovaného predajcu m:zone) a až potom budete vedieť, čo vám lepšie pasuje.

Nádherné zobrazenie a vysoký jas na slnku

Ak by som mal zhodnotiť farby alebo rozlíšenie, tu sa nedá napísať jediného krivého slova. LTPO OLED displej funguje krásne s ciferníkmi a tak isto s celým používateľským rozhraním.

Apple používa šikovný trik, kedy je prostredie watchOS nadizajnované v tmavých farbách. Ako iste viete, pri OLED platí pravidlo „čierny pixel=vypnutý pixel“. To vám ušetrí baterku.

Pokiaľ sa obávate dotykového ovládania (špeciálne pri 40mm verzii), môžem vás uistiť, že vám nebude robiť žiadne problémy. Veľa ľudí je presvedčených, že klikanie na ikonky alebo tlačidlá je na tak malej dotykovej ploche náročné.

Ja osobne mám mohutnejšie končeky prstov, no mýlim sa len zriedkavo. Apple na tieto veci myslelo a vyvíja ich už šiesty rok po sebe, čo je určitou zárukou kvality.

Apple Watch Series 6

Apple Watch Series 6 obsahujú aj technológiu alwys-on, vďaka čomu displej nikdy nezhasína. Obnovovacia frekvencia klesá v čase nečinnosti na 1Hz. To zabezpečí minimálnu spotrebu energie (ak funkciu nechcete, môžete ju samozrejme deaktivovať). Z môjho pohľadu ide o šikovnú vec, ktorú som si veľmi obľúbil.

Apple uvádza, že displej je v porovnaní s Apple Watch Series 5 až 2.5x jasnejší. Skúsil som to samozrejme otestovať a môžem odsúhlasiť, že na priamom slnku funguje o niečo lepšie. Takýto parameter by sa ale veľmi ťažko meral, takže sa musíte spoľahnúť na moje subjektívne pocity.

Pozor na škrabance

No a hoci som displej doteraz chválil, predsa sa mu dostane jedna výčitka. Netýka sa ani tak OLED jednotky ako dotykového skla. Apple má dve verzie tohto komponentu.

Hliníkové hodinky používajú technológiu Ion-X a drahšie verzie (nehrdzavejúca oceľ alebo titán) zafírové sklíčko.

Výrobca sľubuje mimoriadnu tvrdosť, no človek sa žiaľ nemusí príliš snažiť, aby na Apple Watch urobil ryhu. Mám osobnú skúsenosť s Apple Watch Series 3 a Apple Series 5 (a pri nástupcovi to nebude iné).

Pri Ion-X treba radšej priplatiť za ochrannú fóliu. V opačnom prípade si zvykajte na pribúdajúce (a často nepekné) škrabance.

Neviem ako je to so zafírom (ktorý by mal byť ešte tvrdší), no očakával by som ho vo všetkých verziách najvyššej rady hodiniek . Žiaľ, ani v roku 2020 sme sa nedočkali, čo je z môjho pohľadu sklamanie.

Oxymeter je pôsobivá technológia, ktorá si zaslúži vašu pozornosť

Inžinieri sa pri Apple Watch Series 6 sústredili hlavne na zdravotné funkcie. Ako iste viete, okrem senzoru pre kontrolu srdcovej frekvencie a EKG sú hodinky schopné odsledovať aj hladinu kyslíka v krvi. Oxymeter funguje v rámci samostatnej aplikácie manuálne, no viete si zvoliť aj automatické merania.

Prečítajte si tiež  Apple sa prekeclo: Apple Watch Series 6 prídu na najbližšom evente.
Apple Watch Series 6 PRODUCT (RED)

Budem úprimný keď napíšem, že ma technológia zo začiatku mierne sklamala. Problémy spôsobilo samotné meranie, ktoré sa mi nepodarilo dokončiť niekoľkokrát po sebe.

Za všetkým stálo zlé umiestnenie Apple Watch na ruke. Musíte si dávať pozor, aby dobre priľahli k pokožke a aby sa nedotýkali kosti. Všetko je to iba vecou zvyku.

Po niekoľkých minútach som prišiel na to, že keď posuniem celé zariadenie vyššie (smerom ku lakťu), oxymeter už nezaváha (každý máme pochopiteľne iné ruky. Niekomu môže fungovať „na prvú“, inému nie). Ak si teda kúpite Apple Watch Series 6, spomeňte si na tento trik.

Apple Watch Series 6 a ich meranie hladiny kyslíka v krvi

Celý proces „kontroly“ trvá iba 15 sekúnd. Po odpočítavaní vám hodinky ukážu výsledok. V ideálnom prípade by sa mal pohybovať medzi 95-100%. Pokiaľ by bol výrazne pod hranicou 80%, mohlo by to predznamenať závažné zdravotné problémy. Spoločnosť Apple dopĺňa, že v prípade spánku môže klesnúť hladina kyslíka v krvi aj pod 95%. Viac sa dočítate v tomto článku.

Automatické meranie funguje spoľahlivo

V tomto bode sa už dostávame k automatickej funkcii oxymetra. Ako som napísal vyššie, senzor ma najskôr sklamal, pretože nedokázal pracovať v bežnej polohe (v manuálnom režime). Ako je to teda v automatickom režime, keď sú hodinky v rôznych polohách? Prekvapivo dobré…

Zariadenie fungovalo či už cez deň alebo v noci. Ani v jednom prípade som o meraní nevedel, no skutočne prebiehalo pravidelne a získalo správne hodnoty (odchýlky neboli väčšie než 3%). Bol som veľmi príjemne prekvapený a odporúčam vám toto nastavenie aktivovať.

S Apple Watch Series 6 budete mať zdravie v malíčku

Samotnú technológiu sledovania hladiny kyslíka v krvi hodnotím kladne. Aj keď s ňou zo začiatku môžete chvíľu bojovať, treba si uvedomiť, že senzory sú veľmi citlivé a rovnaké problémy pocítite aj pri konkurencii.

Oxymeter funguje dobre a verím, že niektorým majiteľom doslova zachráni život (včasnou diagnostikou ochorenia). Apple Watch Series 6 sú spolu s EKG a ďalšími technológiami vyspelým zdravotným príslušenstvom. Ak chcete získať dokonalý prehľad o činnosti svojho srdca, ich nákup neoľutujete.

Apple Watch Series 6 a ich meranie hladiny kyslíka v krvi

Tu je nutné dôrazne poznamenať, že sa stále nejedná o skutočný diagnostický nástroj. Aj keď bývajú výsledky veľmi presné, po upozornení by ste mali vyhľadať svojho doktora, ktorý vás skontroluje a nasadí prípadnú liečbu. Na tento fakt nikdy nezabúdajte.

Vydrž batérie neprekvapí, rýchle nabíjanie poteší

Inžinieri síce zväčšili akumulátor, no v praxi to nepocítite. Apple Watch Series 6 vydržia úplne rovnako dlho ako predchodca. Technologický gigant hovorí o 18-hodinách na jedno nabitie. Oproti konkurencii je to síce žalostne málo, no môžem vás uistiť, že ak nie ste náročným používateľom, hravo sa dostanete aj na 30-48 hodín.

V praxi by som to zhrnul asi takto. Bežný „kancelársky deň“, kedy človek nakráča pár kilometrov, dostane niekoľko desiatok upozornení a možno (cez hodinky) vybaví telefonát „stojí“ akumulátor cca 50% v priebehu 18-24 hodín.

Apple Watch Series 6 a ich meranie hladiny kyslíka v krvi

V mojom prípade sa z času na čas dostávam aj na lepšie hodnoty, pretože pri práci na počítači (ktorá tvorí zhruba 5-6 hodín denne) mávam hodinky položené na stole. V tejto chvíli bývajú uzamknuté a nesledujú pohyb, srdcovú frekvenciu, okysličovanie krvi a ďalšie metriky (čo šetrí energiu).

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 6 a SE sú najpredávanejšie inteligentné hodinky na svete

Pokiaľ som aktívnejší a idem si napríklad zašportovať (dvojhodinový tréning typu: beh, bicykel, plaváreň), hodinky majú večer okolo 25-35%. Stále je to pochopiteľne dosť, no vydržali by len do rána (pri sledovaní spánku). V tomto čase ich už treba nabíjať

Na spotrebu energie vplýva obrovské množstvo faktorov ako vysoký jas, aktivácia always-on funkcie, príliš farebné/biele ciferníky a samozrejme spôsob používania.

Ako som už uviedol vyššie, Apple Watch Series 6 disponujú OLED displejom, ktorý je pri tmavých farbách šetrnejší. Ak máte napríklad farebný ciferník, v priebehu dňa môže minúť aj o 10% viac energie, než tmavšie varianty. Platí to aj pre Apple Watch Series 5 (a všetky ostatné modely).

Čo keď Apple Watch vezmete niekam na výlet?

Akonáhle spustíte aktivitu, zariadenie vás začne nepretržite sledovať. Kontroluje vašu srdcovú frekvenciu, pohyb a meria čas. To zásadným spôsobom vplýva na výdrž batérie. Počas 8-hodinového výletu sa mi podarilo stiahnuť akumulátor z 97% na 24%.

Ak sa teda chystáte niekam do hôr, rátajte s tým, že každý deň budete nabíjať. Tu sa však dostávame ku poslednej časti článku, ktorá sa týka batérie.

Rýchle nabíjanie je návykové

Ako ste už možno počuli, hodinky obsahujú aj rýchlonabíjanie. To zásadným spôsobom zmení celé používanie.

Doposiaľ som svoje Apple Watch Series 3 nabíjal cez noc. Spolu s Apple Watch Series 6 som ale začal používať spánkovú analýzu. Vytvoril som si zvyk, kedy dávam zariadenie do siete vždy pred večernou sprchou.

Apple Watch

V tom čase zvykne mať ešte zostatkových 30-60% baterky. Doplnenie šťavy na 80-100% trvá sotva 20-45 minút. Oveľa podrobnejšie som sa tomu venoval napríklad v tomto článku.

Hoci Apple nezlepšilo celkovú výdrž, sústredilo sa aspoň na spôsoby, akými zjednodušiť používanie. To sa z môjho pohľadu podarilo a verím, že tento fakt ocenia aj budúci majitelia.

Verdikt a cena

Ako by som teda mohol zhrnúť všetky informácie do stručného záveru? Veľmi jednoducho. Apple Watch Series 6 nie sú pre každého. Ak vlastníte model Series 5 alebo Series 4, upgrade naozaj zvážte, nakoľko z môjho pohľadu nedáva veľký zmysel. Pokiaľ ale máte staršiu generáciu prípadne ste Apple Watch ešte nevlastnili, je to dobrá voľba.

Vlajková loď má ohromné schopnosti v oblasti kontroly zdravotných funkcií. Dokáže tiež sledovať polohu, nadmorskú výšku, má integrovaný kompas a špičkový always-on displej. Po dizajnovej stránke je samozrejme v malej nevýhode, no to len pri pohľade na predošlé generácie.

Apple Watch Series 6 m:zone

Ak by boli Apple Watch Series 6 predstavené ako úplne nový produkt, ich tvary by mi v roku 2020 vôbec neprekážali. Sú elegantné a dobre sa nosia na ruke. Po novom si viete vybrať aj viacero farebných kombinácií a samozrejme množstvo remienkov.

Ako dlhoročného používateľa Apple Watch Series 3 ma presvedčili natoľko, že si ich v skorej budúcnosti určite zadovážim. Pokiaľ sa teda neviete rozhodnúť a máte radi kvalitu+technológie, určite vám Apple Watch Series 6 odporúčam. Stojí to za to!

Cena

  • Apple Watch Series 6 (40mm) od 429€
  • Apple Watch Series 6 (44mm) od 459€
  • Apple Watch Series 6 Nike (40mm) od 429€
  • Apple Watch Series 6 Nike (44mm) od 459€

Tabuľka

Displej a jas:Always-on LTPO OLED Retina displej s jasom 1000 nitov.
Rozlíšenie displeja:324 x 394 px (40 mm)
368 x 448 px (44 mm)
Rozmery a váha:40 x 34 x 10.4 mm (40mm) – 30.5g
44 x 38 x 10.4 mm (44mm) – 36.5g
Čipy:S6 SIP, 64-bitová architektúra,
U1 ultra-wideband
W3 čip
Wi-Fi/Bluetooth:802.11b/g/n 2.4GHz and 5GHz/Bluetooth 5.0
Technológie: GPS, Akcelerometer, Kompas, Gyroskop, Výškomer, EKG, Optické sledovanie srdcovej frekvencie (2.gen), Oxymeter, Svetelný senzor, O 50% hlasnejší reproduktor, NFC (Apple Pay a CarKey), digitálna korunka s haptickou odozvou.
Kapacita:32GB
Výdrž batérie a nabíjanie:18 hodín na jedno nabitie
Rýchlo-nabíjanie
Farebné prevedenia: Space Gray
– Silver
– Gold
– PRODUCT (RED)
– Blue
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
PREHĽAD RECENZIE
Dizajn
Displej
Výkon
Senzory a technológie
Výdrž batérie
Nabíjanie
Cena + protihodnota
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.
recenzia-apple-watch-series-6-to-najlepsie-z-najlepsiehoPokiaľ máte radi špičkové technológie, Apple Watch Series 6 sú tým "pravým orechovým". Majú všetko, čo od takéhoto produktu v roku 2020 očakávate. Starší dizajn ľahko zatieni moderný hardvér.