Safari má za sebou niekoľko krušných mesiacov, kedy okrem častých problémov so zabezpečením a súkromím prehliadač zažil aj veľké množstvo bugov v užívateľskom rozhraní. Klesanie popularity jablkového prehliadača napokon vyvrcholilo v skutočnosť, že už nie je druhým najpoužívanejším prehliadačom na desktopoch. Predbehol ho Microsoft Edge, ktorý sa zaradil za Google Chrome.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako používať anonymné prezeranie stránok v Safari na iPhone?

Podľa nových údajov sa prehliadač Microsoft Edge teraz používa na 10,07% všetkých desktopov na celom svete, čo je o 0,46% viac ako prehliadač Safari. Ten klesol na podielovú hranicu 9,61%. Google Chrome zostáva na prvom mieste s dominantným 66,64% podielom a Firefox od Mozilly je na štvrtom mieste so 7,86%.

Obľúbenosť Microsoft Edge ako predvoleného prehliadača systému Windows 11 v posledných mesiacoch stúpala, pričom prvé konkrétne náznaky, že by mohol prekonať prehliadač Safari sa ukázali už vo februári. Ešte začiatkom roka 2021 malo Safari 10,38% podiel na trhu, čo naznačuje postupný pokles popularity za posledných 14 mesiacov.

Zdroj: StatCounter

Kraľuje stále Google Chrome

Ako sa dalo čakať, prvé miesto obsadil prehliadač Chrome, ktorého používateľská základňa sa za uplynulý čas postupne zvyšovala. Safari sa prepadlo na tretiu priečku, no to ešte nemusí znamenať, že tam aj ostane. Prehliadač od Apple od februára stratil len 0,23% podielu. Ide však o dvojsečnú zbraň, ktorá môže jablkovému prehliadaču ešte viac uškodiť hlavne v prípade, ak sa spoločnosť Apple rozhodne zaviesť rozsiahle zmeny v spôsobe fungovania Safari v systéme macOS 13.

Iný príbeh sa ale píše v sekcii mobilných platforiem, ktorý odráža absenciu operačného systému od Microsoftu. V analýze spoločnosti StatCounter sa Edge nedostal ani do prvej šestky prehliadačov na mobilných zariadeniach. Chrome je rovnako na prvom mieste s 62,87% podielom, pričom Safari na iPhonoch a iPadoch zaberá 25,35% na druhom mieste. Prvú trojicu uzatvára Samsung Internet s 4,9% podielom.

Zdroj: StatCounter

Safari pre počítače čelilo v posledných rokoch sťažnostiam niektorých používateľov kvôli chybám, používateľskému komfortu a kompatibilite webových stránok. Tieto komplikácie prinútili tím Apple Safari požiadať o spätnú väzbu, ako by sa prehliadač mohol zlepšiť. Na minuloročnej konferencii WWDC spoločnosť Apple predstavila radikálny redizajn svojho prehliadača, no zmeny sa u mnohých nestretli s pochopením.

Prečítajte si tiež  Safari v iPhone dostane prepínač tmavého a svetlého režimu pre prezeranie konkrétnych webových stránok

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -