Keď spoločnosť Apple predstavila nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro, urobila krok, ktorý nemá vo zvyku. Zariadenia sú vybavené odlišnými procesormi, pričom lacnejšie prevedenia sa spoliehajú na minuloročný čip A15 Bionic (s vyšším výkonom) a verzie Pro na procesor A16 Bionic, ktorý je produkovaný 4 nm výrobným procesom.

Medzičasom sa už na internete objavili aj prvé benchmark testy čipu A16 Bionic, pri ktorých sa ukázalo, že je iba zanedbateľné rýchlejší, než jeho predchodca osadený v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Podľa nových testov to, ale nebola celkom pravda.

Povzbudivé výsledky procesora A16 Bionic 

Výkon procesora A16 Bionic v aplikácii Geekbench 5
Zdroj: Geekbench 5 (Snímka obrazovky)

Samozrejme, jednotlivé merania sa môžu líšiť v závislosti od viacerých premenných, vrátane toho, aký operačný systém sa v zariadení nachádza. Každopádne, podľa druhého benchmark testu dosahuje iPhone 14 Pro / 14 Pro Max približne o 17 % vyšší výkon, ako iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

Aby sme boli presnejší, v jednojadrovom skóre dosiahol nový čip 1887 bodov (predtým 1879 bodov) a vo viacjadrovom skóre 5455 bodov (predtým 4664 bodov). Pre porovnanie, predchodca dosiahol jednojadrové skóre 1707 bodov a viacjadrové skóre 4659 bodov.

Ak sa pozrieme na tieto výsledky podrobnejšie, rýchlo zistíme, že jednojadrový výkon narástol o 10,5 % a viacjadrový výkon o 17,1 %.

Iste, že nejde o žiadnu prevratnú hodnotu, no netreba zabúdať, že konkurencia nedobehla ešte ani procesor A15 Bionic, ktorý sa nachádza v lacnejších modeloch 14 / 14 Plus. Apple teda muselo prekonávať len samé seba.

Apple hovorí, že A16 Bionic je najrýchlejší mobilný čip na svete 

A16 Bionic
Zdroj: Apple

Napriek tomu, že procesor A16 Bionic neprekonáva svojho predchodcu v takej výraznej miere, Apple tvrdí, že ide o „najrýchlejší čip, aký bol kedy použitý v smartfóne“. Novinka zaznamenala aj výrazné zlepšenie v oblasti GPU, ktorá poskytuje až o 50 % väčšiu šírku pamäťového pásma pre graficky náročné hry alebo procesy.

Okrem iného má tento čip k dispozícii 16-jadrový Neural Engine so schopnosťou vykonať až 17 biliónov operácií za sekundu, čo sa bude dať zužitkovať pri funkciách strojového učenia.

Za zmienku tiež stojí, že najvýkonnejší konkurenčný procesor je vraj o 40 % pomalší, než čip Apple A16 Bionic. Aj keď teda nejde o revolúciu, v roku 2022 evidentne stačila aj mierna evolúcia. My sme spokojní.

Instagram Banner

 

Prečítajte si tiež  Chlapík preťažil 1,5 TB RAM v Macu Pro za vyše 30 000€. Stačil mu na to Google Chrome!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -