Nech si hovorí kto chce čo chce, to, že operačný systém iOS je uzavretou platformou viazanou len na jeden internetový obchod App Store je jeho obrovská výhoda. EÚ síce môže namietať, že týmto spôsobom vzniká spoločnosti Apple monopol, no na druhej strane sú zákazníci a tiež ich financie v maximálnom bezpečí. Dôkazom je aj najnovšia správa, o ktorej informoval portál FoneArena.

Hoci je každá apka, ktorá sa dostane do internetového obchodu App Store prísne kontrolovaná, testovaná a posudzovaná, Apple zvykne dodatočne preverovať tie aplikácie, ktoré sa mu zdajú podozrivé. V drvivej väčšine prípadoch ide o softvér, ktorý nemá vysokú pridanú hodnotu, no v rámci mikro-transakcií, alebo mesačného predplatného, zvykne od používateľov pýtať neprimerane vysoké peniaze. Ľudia sa častokrát nachytajú a tieto čiastky omylom zaplatia. Uvedomia si to až vtedy, keď je neskoro.

Cieľom spoločnosti Apple je, aby sa stal z Apple maximálne bezpečný a dôveryhodný obchod, na ktorom sa ľudia nebudú báť sťahovať alebo nakupovať aplikácie. Aj preto je akákoľvek praktika, ktorá zaváňa podvodom vnímaná veľmi negatívne a Apple ju zvykne označiť za porušenie pravidiel.

Firma najskôr konkrétneho vývojára upozorní, že mu hrozí vymazanie aplikácie, prípadne celého účtu za podvodné praktiky a navrhne mu, čo môže urobiť, aby sa tomu vyhol. Pokiaľ odporúčania dodrží, môže naďalej pôsobiť v internetovom obchode App Store bez väčších obmedzení. Naopak, ak sa rozhodne podmienky spoločnosti Apple nedodržať, automaticky končí.

Apple zachránilo používateľom 2 miliardy 

Spoločnosť Apple dokázala týmto spôsobom v roku 2022 zachrániť svojim používateľom neuveriteľné 2 miliardy amerických dolárov, čo je v prepočte cca 1,85 miliardy eur.

Rovnako tak technologický gigant z Cupertina nevpustil do App Store až 1,7 milióna aplikácií, nakoľko pri nich zaznamenal porušenie podmienok a pravidiel ešte predtým, ako sa do obchodu vôbec dostali. Najčastejšie porušenia súviseli s nedostatočnou ochranou súkromia, alebo obsahom, ktorý tieto apky ponúkali.

Spoločnosť Apple tiež mala v roku zakázať až 105 miliónov registrácií nových vývojárskych profilov, pričom zakázala aj viac ako 57 tisíc apiek, ktoré pochádzali z neautorizovaných internetových obchodov tretích strán.

Firma napokon zrušila až 428 tisíc vývojárskych a 282 miliónov zákazníckych účtov, pri ktorých existovali obavy, že by s nimi mohla byť páchaná trestná činnosť, organizovaný zločin, alebo iné podvodné aktivity.

EÚ to evidentne nevidí 

Inými slovami, aj keď tomu EÚ evidentne nedokáže uveriť, App Store má svoje dôvody, pre ktoré si pýta vysoké provízie za všetky transakcie, ktoré sa v ňom vykonajú.

Prečítajte si tiež  Apple predstavilo limitovanú edíciu AirPods Pro. Na Slovensku ju nekúpite

Je síce pravda, že drvivú väčšinu zo získaných peňazí si nechá priamo spoločnosť Apple, pričom len časť vyčlení na výdavky spojené s údržbou App Store, no predsa ide o perfektnú službu zákazníkom, ktorá dáva zmysel.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o sideloadingu aplikácií, ktorý príde do iOS 17 v roku 2023 alebo začiatkom roka 2024 vy. Je to z vášho pohľadu správny krok alebo totálny nezmysel, ktorý ohrozí platformu iOS? Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

(1 € = 1,08 $)

Môže ťa zaujímať
- Reklama -