51. USB-C – Le 1 a Le Max 1 (2015)
USB-C je technológia, na ktorú sme čakali dlhé roky. Množstvo majiteľov Androidov sa dokonca v nedávnom prieskume nechalo počuť, že ak iPhone 15 dostane USB-C konektor, tak si ho kúpia. Teraz sa to stalo realitou.
Smartfón z dielne technologického giganta sa po dlhých 11 rokoch zbavil 8-pinového Lightning portu, ktorý ponúkal maximálne prenosové rýchlosti 480 Mb/s na úrovni štandardu USB 2.0 a zároveň nebol kompatibilný s inými Apple zariadeniami, ako napríklad iPadom či Macom. Apple sa teda rozhodol, že iPhone 15 dostane modernejší USB-C konektor, ktorý v prípade verzií Pro ponúka prenosové rýchlosti až 10 Gb/s na úrovni USB 3 (potrebujete na to špeciálny kábel) a zároveň ho viete používať aj s inými zariadeniami z celého ekosystému.
Ak ste si však mysleli, že spoločnosť Apple priniesla USB-C do iPhonu z vlastnej iniciatívy, tak ste na veľkom omyle. Technologický gigant by možno ešte aj dnes ponúkal iPhone 15 s klasickým Lightning portom nebyť nových nariadení Európskeho parlamentu z konca minulého roka, ktoré prikazujú všetkým výrobcom spotrebnej elektroniky, aby vo svojich zariadeniach používali USB-C konektor najneskôr do 28. decembra 2024. Po tomto dátume už bez neho nebude možné zariadenia predávať na území starého kontinentu.
A aj keď by Apple muselo teoreticky túto zmenu uskutočniť až pri iPhone 16, ktorý by mal prísť na trh niekedy v septembri 2024, firma sa to rozhodla urobiť skôr, čím potešila milióny používateľov po celom svete. A aj keď dokážete v prípade drahších modelov Pro prenášať dáta rýchlejšie, stále je to len polovičná rýchlosť oproti takému Samsungu Galaxy S23 Ultra, ktorý zvláda namiesto 10 Gb/s až 20 Gb/s.
Navyše štandard USB-C je tu už poriadne dlhú dobu. Prekvapivo to však nebola spoločnosť LG, HTC a ani Samsung, ktorá ho zaviedla, ako vôbec prvá. Týmto výrobcom bola dnes už zabudnutá spoločnosť LeEco, ktorá s USB-C už v roku 2015 predáva smartfóny Le 1 a Le Max a neskôr zanikla. Zariadenia sa spoliehali na Android Lollipop.
A ešte jeden zaujímavý fakt. Vedeli ste o tom, že presne v tom istom roku bolo revolucionárom v oblasti USB-C konektora aj samotné Apple? To totiž predstavilo prvý 12″ MacBook, ktorý už nemal klasický MagSafe ale na jeho bočnej strane sa nachádzal jediný konektor, ktorým bol práve USB-C.
V tom čase sa zdalo, že Apple na tento štandard prejde rýchlo pri všetkých svojich zariadeniach, no žiaľ sme sa mýlili. iPhonu to trvalo ďalších 8 rokov!