Ako informuje Andrew Cunningham z portálu Ars Technica, pokiaľ si plánujete zaobstarať iPhone 15 / 15 Plus alebo iPhone 15 Pro / 15 Pro Max, v oboch prípadoch sa môžete tešiť na prítomnosť plnohodnotného USB-C portu, ktorý sa v podstate ničím nelíši od rovnakého komponentu použitého napríklad v smartfónoch s operačným systémom Android.

V praxi to znamená, že nový USB-C port je úplne štandardné riešenie, ktoré neprichádza so žiadnými obmedzeniami, ktoré by sa týkali káblov alebo príslušenstva. S tým sme sa stretávali doteraz pri starších iPhonoch, ktoré sa spoliehali na štandard Lightning. Práve tu sme mohli naraziť na obmedzenia pri produktoch, ktoré neprešli oficiálnym certifikačným procesom MFi (Made For iPhone) od spoločnosti Apple.

Išlo najmä o káble, nabíjačky, nabíjacie puzdra a podobne. Pôvodne sa špekulovalo, že Apple možno podobné obmedzenia zavedeie aj pri iPhone 15, no napokon sa tak nestalo. Dôvodom môže byť aj hrozba porušenia zákonov Európskej únie, ktoré takéto konanie vyslovene zakazujú.

Rovnako, ako pri iných Apple zariadeniach, ktoré už USB-C používajú, sa bude dať tento konektor v iPhone 15 používať so všetkými existujúcimi káblami, nabíjačkami a USB-C príslušenstvom v úplne štandardnej prevádzke.

V správe sa však píše, že spoločnosť Apple môže ešte stále spustiť svoj vlastný certifikačný program Made for iPhone pre príslušenstvo pre iPhone 15 s USB-C portom, no vyzerá to tak, že výber produktov so značkou MFi neprinesie zákazníkovi žiadny „extra“ benefit, samozrejme okrem vyššej ceny.

Ani v prípade iPhonu 15 nie je USB-C, ako USB-C

iPhone 15 výdrž batérie a USB-C
Zdroj: Apple

Na záver sa hodí doplniť, že aj keď má každý iPhone 15 USB-C konektor, existujú tu rozdiely v rýchlosti prenosu dát. Ak si zaobstaráte lacnejší iPhone 15 alebo iPhone 15 Plus, pripravte sa na podporu USB 2.0 a maximálnu rýchlosť 480 Mb/s, čo je rovnaká hodnota, ako pri zastaralom Lightningu.

Naopak, ak si kúpite iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max, so správnym káblom môžete dosiahnuť rýchlosti až USB 3 a maximálnu rýchlosť 10 Gb/s.

Nový iPhone 15 sa vo všetkých štyroch verziách začal objavovať v predobjednávkach ešte 15. septembra. Do predaja vstúpil 22. septembera, no na niektoré prevedenia si zákazníci počkajú možno až 2 mesiace. Viac sme sa tomu venovali v tomto článku.

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro opravíme jednoduchšie a lacnejšie. Postará sa o to tento prvok

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -