Apple sa bude musieť mať na pozore. Podľa najnovších správ plánujú spoločnosti Samsung a Oppo prejsť na vlastné „Silicon čipy“, čím chcú priamo konkurovať čipom série A, ktoré využíva Apple v iPhonoch a iPadoch. O ich výrobu sa postará rovnaký producent, ktorý vyrába procesory A-Bionic.

Prečítajte si tiež  A je to tu zas. Dodávateľ spoločnosti Apple trpí nedostatkom čipov pri výrobe OLED displejov

Začiatkom tohto roka čínska značka smartfónov Oppo uviedla svoj prvý vlastný čip MariSilicon X v modeli Find X5. Vývojársky tím zaoberajúci sa návrhom čipov vyvíja aplikačný procesor a celý vlastný systém SoC (System on Chip) pre budúce zariadenia Oppo. Podobne ako vlastné čipy spoločnosti Apple, aj Oppo chce produkciu čipov prenechať firme TSMC.

Oppo by malo uviesť svoj vlastný 6nm procesor vyrobený firmou TSMC na trh už budúci rok. V roku 2024 bude údajne nasledovať kompletný SoC, ktorý bude integrovať aplikačný procesor s modemom, pričom by mal byť vyrobený 4nm procesom spoločnosti TSMC. Čipy sa síce nedajú porovnať s ponukou spoločností Qualcomm a Mediatek pokiaľ ide o účinnosť a efektivitu výroby, no mohli by sa uplatniť v mobilných produktoch základnej úrovne a až potom by sa mohli dostať na trh.

Zdroj: Apple

Aktérom ďalšej horúcej novinky je šéf spoločnosti Samsung pre smartfóny Roh Tae-moon, ktorý potvrdil práce na novom procesore pre sériu Galaxy. Tlak na výrobu vlastných Silicon čipov je údajne spôsobený problémami s GPS a slabým tepelným výkonom, ktoré spôsobuje čip Exynos 2200 v najnovšom rade smartfónov Samsung Galaxy S22.

Spoločnosť Samsung preto dúfa, že sa jej podarí zrkadlovo napodobniť spoločnosť Apple a pri vlastných čipoch zohľadniť viacero hľadísk namiesto toho, aby bol do popredia kladený iba výkon zariadenia. Uvidíme, s čím sa teda obe firmy vytasia a ako Apple zareaguje.

Prečítajte si tiež  Kuo: Nový čip A16 sa objaví iba v iPhone 14 Pro. Základné modely si ponechajú A15

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -