Facebook predstavil novú aplikáciu, ktorá chatu pridáva nový rozmer – anonymitu a interakciu s používateľmi z celého sveta s rovnakými záľubami.
Rooms – nový (?) rozmer zábavy
Facebook predstavuje novú appku. Hurá. Pomenoval ju Room a tvrdí, že aplikácia Room je miesto stretnutí inšpirované staršími chatovými miestnosťami a internetovými komunitami. Nezdá sa vám niečo? Kladiete si otázku čo je na tom nové?
Takmer nič
Máme pocit, že práve Facebook zruinoval podobné stránky ako Pokec, kde ste mohli pod prezývkou vstúpiť do miestnosti podľa svojej preferencie a písať si s cudzími ľudmi cez „sklo.“ Prišiel ako veľká voda so všetkými sociálnymi profilmi, ozajstnými informáciami a ľuďmi a celý trh so sociálnymi sieťami zmenil na trh s ozajstnými informáciami. Teraz sa vracia 10 rokov dozadu a predstavuje to, čo sám zničil – Anonymné chatovacie miestnosti.
Aby sme však len nehanili Facebook, mali by sme uviesť aj to, že spoločnosť tieto chatovacie miestnosti mierne vylepšila. V aplikácií Rooms môžte vystupovať pod rôznymi prezývkami na základe názvu kategórie. (Ste vášnivý motorkár a fotograf? V miestnosti s kategóriou Moto sa môžte volať Michal_the_moto_GOD a v miestnosti zameranej na fotografovanie zas môžte byť napr. ApertureM1256).
V chatovacej miestnosti sa zobrazuje obsah (text, fotky aj videá) podobne ako na Facebooku alebo Instagrame, podľa toho o akú kategóriu ide a kto sa v miestnosti nachádza. Nájdete tak perfektne zameranú komunitu rôznych ľudí na jednu tému. Môžte nájsť útočisko. Miestnosti v aplikácií môže zakladať ktokoľvek, dokonca určuje nastavenia prístupu – či je to miestnosť verejná alebo môžu vstúpiť iba určití uživatelia. Každá miestnosť môže mať upravený vlastný štýl a farby, font, smajlíky atď… Spoločnosť si zakladá najmä na spomínanej anonymite a tom, že uživatelia si môžu meniť mená ako chcú.
Čo vlastne Facebook urobil?
Počas písania tohto článku som analyzoval, čo vlastne Facebook urobil, a prišiel som na to, že zlúčil niekoľko sociálnych sietí dokopy. Staré chatovacie systémy založené na miestnostiach, svoj Messenger založený na chate, Instagram a Facebook (samého seba) založený na zdieľaní obsahu a nakoniec do toho napasoval aj Pinterest, lebo všetko je to rozčlenené podľa záujmov. Postupne mi to začína dávať zmysel a vidím ako by sa táto „sieť“ mohla uchytiť. Budete členmi rôznych „kruhov“ (Google+ :D) záujmov ako na Pintereste, ale budete mať aj priamu interakciu s užívateľmi ako v Instagrame alebo Facebooku, a navyše to bude anonymné ako staré chaty ako napr. Pokec alebo ICQ.
Veľmi zaujímavé, klient na komunikáciu s ľuďmi z celého sveta s rovnakými záujmami čo poviete? 🙂