Najväčšia streamovacia platforma na svete je v poslednej dobe neustále v hľadáčiku médií. Po tom, čo Netflix zaviedol zákaz zdieľania hesiel už aj na Slovensku môže prísť o množstvo používateľov. Dôvodom je najmä to, že firma v našej krajine nesprístupnila podúčty tak, ako napríklad v susednom Česku.

Ako ale teraz informuje portál Appleinsider, zákaz zdieľania hesiel nie je pre používateľov jedinou zlou správou. Netflix totiž mení stratégiu a pomerne výrazne zvyšuje cenu predplatného. Zatiaľ sa to udialo len v niekoľkých krajinách, no čoskoro sa zdražovanie prejaví po celom svete. Ako sa to dotkne Slovákov a Čechov?

Začnime tým, o koľko je po nom Netflix drahší. Z pôvodných 9,99 $ za základný balíček predplatného cena v Kanade, USA a Veľkej Británií narástla až na 15,49 $ / mesačne (podľa amerického cenníka).

Ide však obalík, v rámci ktorého môžu používatelia využívať iba nízke HD rozlíšenie a video je možné sledovať len na jednom zariadení súčasne.

Netflix mení stratégiu predplatného 

Netflix
Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov

Pokiaľ by ste chceli viac, logicky by ste si museli vcelku mastne priplatiť. Ak sa pýtate, aký je dôvod tohto kroku, odpoveď je úplne jednoduchá. Netflix chce zdražovaním základného balíka podporiť popularitu najlacnejšieho balíka s reklamami.

Ten v krajinách vychádza na 6,99 $ / mesačne a používatelia vďaka nemu dokážu slušne ušetriť. Platforma si to však spočítala a zistila, že práve na reklamách dokáže zarobiť ešte viac, ako na predplatnom. Aj preto je pre ňu výhodnejšie, keď jej ľudia platia v rámci predplatného menej peňazí a zvyšok doplatia inzerenti.

Reklamy na Netflixe nie sú invazívne a dokonca by mohli byť už čoskoro mimoriadne obľúbené. Streamovacia služba totiž pracuje na nových formátoch reklám, ktoré vo svete zatiaľ nemajú obdoby.

Problém je však v tom, že mnoho ľudí si Netflix predpláca, aby nemuseli riešiť žiadne reklamy, pre ktoré prestali používať TV. Je teda otázne, či sa niekedy tento model predplatného uchytí tak, ako si v Netflixe predstavujú.

Čo to znamená pre Slovensko a Česko? 

Ako sme napísali vyššie, zdražovanie sa objaví po celom svete a nezostane len pri trojici krajín, kde ho Netflix oznámil v priebehu uplynulých dní. Dobrou správou pre Slovensko aj Česko, ale je, že v našich končinách sa ho s vysokou pravdepodobnosťou zatiaľ obávať nemusíme.

Netflix totiž v týchto krajinách neponúka zvýhodnené predplatné s reklamami a tak nemá dôvod nútiť používateľov platiť viac za službu, ktoré preň nie je taká zisková.

Prečítajte si tiež  Oplatí sa kúpiť iPhone 14 Pro, keď je v zľave za cenu základného iPhonu 15?
Reklama

Na druhej strane však treba brať do úvahy, že tu máme vysoké ceny energií, rastúcu infláciu a veľa ďalších premenných, kvôli ktorým sa v našich krajinách môže zvýšiť cena predplatného. Určite však nepôjde hore o 55 % tak, ako v USA. To by bolo pre používateľov v našich končinách zrejme neznesiteľné. Aktuálny slovenský cenník za Netflix si môžete pozrieť tu.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -