Ako píše portál 9to5mac, najnovšia lekárska štúdia dokázala, že detekcia infarktu pomocou hodiniek Apple Watch je technicky možná, pričom zariadeniu stačí využívať sériu EKG senzorov zabudovaných v súčasných modeloch. Aj keď spoločnosť Apple využíva pre EKG len 1 zvodovú metódu, ukázalo sa, že Apple Watch, ktoré teraz získate v akcii za 369,00 €, zvládnu zmerať aj 9 zvodov. Je však veľmi dôležité, kde ich na tele umiestnite.
Ešte predtým než začneme musíme spomenúť, že samotné Apple upozorňuje používateľov na to, že Apple Watch nedokážu odhaliť predčasné príznaky infarktu. Vedci ich ale umiestnili inde ako na ruku a dosiahli pôsobivé výsledky. Zatiaľ čo zlatým štandardom EKG na zistenie srdcového infarktu je 12-zvodové meranie, v tomto prípade sa opierali o metódu, s ktorou sa dá ziskať 9-zvodový údaj. Ten stačí na základnú diagnostiku.
Kde sa musia Apple Watch umiestniť, aby namerali príznaky infarktu?
Elektrokardiografické zvody I, II a III sú v bežných klinických aplikáciách neoddeliteľnou súčasťou štandardného 12-zvodového EKG. Hodinky Apple Watch môžu zaznamenávať zvod I a podľa Einthovenovho trojuholníka by mohli zachytiť aj zvody II a III. Je ich ale nutné umiestniť inde ako na ruku.
Pokiaľ hodinky položíte na ľavé podbruško, stehno alebo členok, reálne sú schopne zaznamenať po priložení pravého ukazováka na digitálnu korunku zvod II. Ak by ste chceli zaznamenať zvod III, museli by ste na digitálnu korunku umiestniť ľavý ukazovák.
Až 90 % úspešnosť
Ako dodáva 9to5mac, viaceré štúdie overovali presnosť tohto prístupu a jeho porovnateľnosť so štandardným 12-zvodovým EKG, ktoré sa používa v nemocniciach. Výsledky ukázali, že kvalita sledovania signálu a trvanie či amplitúda vĺn generovaných hodinkami Apple Watch sú dostatočne vhodné na predčasnú diagnostiku nebezpečného srdcového ochorenia.
Kardiológovia dokázali „slepým“ spôsobom správne priradiť viac ako 90 % EKG signálov z hodiniek Apple Watch k príslušným štandardným EKG zvodom. Tieto výsledky dokazujú, že záznam zvodov I až III cez Apple Watch je presný a vysoko porovnateľný s ich záznamom na plnohodnotnom EKG prístroji.
Pokiaľ vezmeme do úvahy doposiaľ najrozsiahlejšiu štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 100 ľudí, z toho 54 pacientov s infarktom myokardu, rýchlo dospejeme k názoru, že Apple by mohlo zvážiť pridanie tejto novej funkciu do svojich Apple Watch.
V štúdii mali hodinky až 93 % citlivosť a 95 % špecificitu na detekciu infarktu myokardu. Naopak, 94 % citlivosť a 92 % špecificita sa preukázala u pacientov, ktorí ochorením netrpeli.
Detekciu infarktu prostredníctvom Apple Watch môže zastaviť legislatíva
Aj keď sú výsledky pôsobivé, je tu niekoľko „ale“. V prvom rade si treba uvedomiť, že Apple Watch za 369,00 € nie sú žiaden lekársky nástroj. Hoci sú ich merania veľmi presné, stále ide len o spotrebnú elektroniku, ktorá vás môže poslať za doktorom, keď náhodou zachytí nejakú anomáliu.
S týmto súvisí aj fakt, že na to, aby mohli Apple Watch detegovať infarkt musia v prvom rade spĺňať komplikovanú legislatívu a povolenia v krajinách po celom svete. Inými slovami, aj keď by Apple chcelo túto novinku aplikovať do praxe, je dosť možné, že mu to bude trvať ešte niekoľko rokov a vo výsledku nebude úspešné.
Na strane druhej, pokiaľ by sa človek necítil dobre, pomocou jednoduchých inštrukcii by mohol pomerne presne zistiť, či má alebo nemá infarkt myokardu. Nechajme sa prekvapiť, ako s týmito zisteniami bude narábať samotný technologický gigant.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?