Spoločnosť Apple nám už o niekoľko mesiacov predstaví úplne nový iPhone 16, ktorého vlajkovú loď budeme opäť označovať ako iPhone 16 Pro Max. Toto zariadenie dostane doposiaľ najvyspelejší hardvér, aký sme kedy mali možnosť vidieť v iOS zaradení a veru, že toho nebude úplne málo.

Aj keď sa dizajn tohto modelu nijako zásadne nezmení, Apple upraví jeho displej, rozmery, procesor, kamerový systém či dokonca akumulátor. V skutočnosti tak iPhone 16 Pro Max bude prakticky v každom jedno aspekte aspoň o málo lepší, ako jeho predchodca iPhone 15 Pro Max.

Ak sa chcete dozvedieť viac o hlavných inováciách na jedno mieste, pokračujte nižšie, kde sme ich rozobrali v piatich samostatných bodoch.

1. iPhone 16 Pro Max bude mať väčší displej

iPhone 15 Pro Max vs iPhone 16 Pro Max
Zdroj: X / Zone Of Tech (úprava redakcie)

Už niekoľko dlhých mesiacov sa diskutuje o tom, že Apple v roku 2024 chystá na prvý pohľad síce nenápadnú, no v praxi pomerne zásadnú zmenu. iPhone 16 Pro aj iPhone 16 Pro Max dostanú väčšie uhlopriečky displejov, čo by malo rozšíriť možnosti ich použitia.

Zatiaľ čo menší model iPhone 16 Pro, ktorého aktuálna verzia dnes disponuje 6,1″ obrazovkou dostane až 6,3″ uhlopriečku, vlajková loď iPhone 16 Pro Max by mala mať namiesto súčasného 6,7″ displeja až 6,9″ displej. Vďaka tomu sa Apple v roku 2024 bude môcť vyrovnať svojim najväčším konkurentom s operačným systémom Android, ktoré majú 6,9″ displeje už niekoľko rokov.

Treba sa však pripraviť na to, že s touto zmenou príde aj väčšie telo oboch smartfónov a to nemusí vyhovovať každému používateľovi. Rozdiel, o koľko väčší bude iPhone 16 Pro Max (vľavo) oproti iPhonu 15 Pro Max (vpravo) si môžete pozrieť na obrázku vyššie. Detailné porovnanie potom nájdete v tomto článku.

2. Extrémne výkonný procesor A18 Pro

Apple A18 Pro iphone 16
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Tak, ako to už býva zvykom, spoločnosť Apple sa opäť chystá predstaviť ten najvýkonnejší smartfón na svete a nemusia to byť len plané slová do vetra.

Firma nám to naznačila pomerne nedávno, keď predstavila iPad Pro 2024 s procesorom M4. A ak sa teraz pýtate, aký to má s iPhonom 16 Pro Max súvis, odpoveď je jednoduchá.

Spoločnosť Apple totiž v oficiálnej tlačovej správe uviedla, že hoci je čip M4 vyrábaný rovnakým 3 nm procesor, ako procesory M3 alebo A17 Pro, v skutočnosti tu už bola použitá druhá generácia tohto procesu. Aj to by mal byť dôvod, pre ktorý je čip M4 oproti čipu M3 až o cca 20 % výkonnejší a podobný posun očakávame aj pri iPhone.

Prečítajte si tiež  Pripravované AirPods Pro druhej generácie prinesú tieto novinky

3. Špičkový kamerový systém

iPhone 16 Pro
Zdroj: X / Jonas Daehnert (snímka obrazovky)

Tak ako každý rok, spoločnosť Apple aj v iPhone 16 Pro Max zásadne vylepší svoj kamerový systém. Špekuluje sa napríklad o tom, že toto zariadenie by mohlo dostať vôbec po prvýkrát v histórii periskopický objektív. Nie je to však zďaleka všetko.

Podľa najnovších správ by totiž iPhone 16 Pro Max mohol dostať ako jediný v ponuke úplne nový snímač Sony IMX903 so 48 Mpx rozlíšením, ktorý bude oproti súčasnému snímaču Sony IMX803 zásadne prepracovaný.

Jeho hlavnou výhodou bude to, že bude schopný zachytiť viac svetla. To sa hodí najmä v zhoršených svetelných podmienkach, alebo v tme.

iPhone 16 Pro Max dostane aj 48 Mpx ultraširokouhlý objektív a aby toho nebolo málo, na jeho boku pribudne nové tlačidlo Capture Button pre pohodlnejšie fotenie v horizontálnom režime.

Tlačidlo Capture Button pre iPhone 16 Pro
Zdroj: Sonydicskon / X

Capture Button pri tom nebude fungovať len ako spúšť ale reagovať má aj na dotyk. Vďaka tomu budete môcť iPhonom zaostrovať podobne, ako klasickým digitálnym fotoaparátom a pohybom prsta smerom do strán využívať optický / digitálny zoom.

4. Lepšia výdrž batérie vďaka hustejším akumulátorom 

iPhone 16 Pro batéria
Zdroj: YouTube / #ios beta news (snímka obrazovky), Twitter / Kosutami (úprava redakcie)

Podľa nedávnych únikov plánuje spoločnosť Apple použiť v každom iPhone 16 nový typ akumulátora, ktorý bude disponovať vyššou hustotou a tiež novým plášťom z nehrdzavejúcej ocele.

Vďaka väčšej hustote a väčším rozmerom zariadenia by mala mať táto batéria oveľa väčšiu kapacitu, ako v súčasnom iPhone 15 Pro Max. V praxi to znamená, že zariadenie by malo byť schopné vydržať viac, ako aktuálnych 29 hodín na jedno nabitie. Už aktuálna generácia je v tomto smere na veľmi vysokej úrovni.

A ak sa pýtate, prečo Apple použije plášť z nehrdzavejúcej ocele, ktorý má byť ťažší ako aktuálne používaný hliník, odpoveďou je pravdepodobne jednoduchšia opraviteľnosť.

Zariadenie bude chcieť vyhovovať všetkým normám a práve vďaka oceľovému plášťu by mala byť výmena batérie jednoduchšia. Pôjde tak o čisto „ekologický“ krok, ktorý bude mať za úlohu predĺžiť životnosť akumulátora.

5. Extrémne úložisko

iPhone 16 Pro
Zdroj: X / AppleTrack

Na záver ešte jedna zaujímavá informácia. iPhone 16 Pro Max môže posunúť hranice aj v oblasti interného úložiska. Zatiaľ čo dnes si iPhone 15 Pro Max môžete kúpiť maximálne s 1 TB pamäťou, jeho nástupca by sa mohol predávať pokojne aj s 2 TB úložiskom.

Naznačujú nám to nedávne správy z dodávateľského reťazca. Treba mať však na pamäti, že spolu s 2 TB úložiskom porastie aj cena zariadenia, pričom táto verzia môže v našich končinách hravo presahovať čiastku 2 000 €. Aj preto je jasné, že iPhone 16 Pro Max s takouto pamäťou bude určený prioritne pre profesionálov.

Prečítajte si tiež  MacBook Air M2 je v zľave za super cenu. Využite fantastickú príležitosť

iPhone 15 Pro / 15 Pro Max kúpite za skvelé ceny 

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: YouTube / The Tech Chap (snímka obrazovky)

Na záver ešte jedna dôležitá informácia, ktorá by vás mohla zaujímať. Ak si robíte zálusk na nový iPhone, no nechce sa vám čakať na iPhone 16 Pro / 16 Pro Max, prípadne zaň nie ste ochotní platiť mastné čiastky (predpokladá sa, že zariadenia zdražejú), môže to vyriešiť kúpou stále aktuálneho iPhonu 15 Pro a iPhonu 15 Pro Max.

Tie padli do zaujímavých cenových zvýhodnení. Na smartfónoch ušetríte stovky eur (cena v zátvorke platila v čase uvedenia na trh).

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -