Nabíjanie smartfónu je činnosť, ktorú robíme každý jeden deň. Drvivá väčšina ľudí na to využíva noc, no nie je výnimkou, že telefón dávame do elektrickej zásuvky aj cez deň. V súvislosti s touto naoko automatizovanou činnosťou však v priebehu rokov vznikli mýty, ktoré nie sú celkom pravdivé.

Niektoré z nich sú pomerne neškodné, iné odporúčajú robiť veci, ktoré pre vás môžu byť dokonca zdraviu nebezpečné. Aj preto sme si pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa budeme venovať šiestim najznámejším mýtom o nabíjaní smartfónu. Aj keď nie všetkým, niektorým z nich možno veríte aj vy.

1. Nabíjanie telefónu cez noc je nebezpečné a ničí batériu 

Telefón nabíjačka
Zdroj: Unsplash / Daniel Gotteswinter

Mnohí, najmä starší používatelia sa stále obávajú nabíjania telefónu počas noci, avšak moderné smartfóny s lítium-iónovými batériami majú ochranu proti prebitiu. Tá zabezpečí, že po úplnom nabití už telefón neprijíma ďalšiu energiu a tak je všetko úplne bezpečné.

Na väčšine zariadeniach si dokonca viete nastaviť aj optimalizované nabíjanie. Táto funkcia zastaví nabíjanie napríklad na 80 % a približne hodinu pred plánovaným odjazdom do práce zvyšok energie doplní na 100 %.

Týmto spôsobom sa predlžuje životnosť akumulátora. Nabíjanie cez noc teda nie je nebezpečné. Treba si dať iba pozor, aby ste používali kvalitnú a certifikovanú nabíjačku.

2. Telefón treba skoro úplne, alebo úplne vybiť a až potom nabiť 

iPhone cierny displej
Zdroj: Unsplash / Lorenzo Rui (úprava redakcie)

Názor, že telefón by sa mal nabíjať len pri úplnom vybití, je nepravdivý a ak takto používate svoje zariadenie, pre akumulátor je to kontraproduktívne.

Lítium-iónové batérie majú obmedzený počet nabíjacích cyklov a častejšie nabíjanie napríklad z 35 % na 85 % môže paradoxne predĺžiť životnosť batérie, nie ju skrátiť.

Ak chcete svoj telefón udržať v dobrom stave, nabíjajte ho pravidelne a nenechávajte ho úplne vybiť, alebo ho naopak nenechávajte dlhé hodiny na nabíjačke úplne nabitý (zapnite vyššie spomenuté optimalizované nabíjanie).

3. Neoriginálne nabíjačky zničia vašu batériu 

iPhone nabíjačka
Zdroj: Unsplash / Markus Winkler

Tento mýtus vlastne nie je mýtom, ale pomerne relevantným faktom. Aj tu však treba rozlišovať medzi neoriginálnymi produktami od záhadných výrobcov niekde z Číny a neoriginálnymi náhradami so všetkými potrebnými certifikátmi.

Neoriginálne nabíjačky od overených predajcov ako Anker či Belkin sú bezpečné. Problémy môžu spôsobiť len lacné napodobeniny, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť, že budú nekvalitné.

Preto vždy vyberajte nabíjačky od renomovaných výrobcov a na nabíjačkách radšej nešetrite. Aj toto príslušenstvo totiž môže nešťastne zoskratovať a teoreticky vám ublížiť. O takomto prípade sme informovali ešte minulý rok.

Prečítajte si tiež  Samsung Galaxy Z Fold5 extrémne klesol na cene: Je to jedna z najlepších skladačiek na svete

4. Používanie telefónu počas nabíjania je nebezpečné

iPhone na nabíjačke
Zdroj: Unsplash / EFFYDESK

Mnohí ľudia veria, že používanie telefónu počas nabíjania môže byť nebezpečné. Pravdou je, že ak používate originálnu alebo overenú nabíjačku, je to úplne bezpečné. Problémy zvyčajne vznikajú pri použití nekvalitných alebo poškodených nabíjačiek. Preto dbajte na kvalitu vašich nabíjacích zariadení a rovnako treba zapojiť aj zdravý rozum.

V minulosti sa objavili prípady, kedy telefón v nabíjačke dokonca spôsobil smrť alebo zranenia. Aj keď zo znie desivo, v danom prípade bol telefón používaný človekom, ktorý sa nachádzal vo vani. Toto je samozrejme životu nebezpečné a nikdy by ste to nemali robiť, nakoľko voda môže spôsobiť skrat!

5. Nechávať nabíjačku v zásuvke je bezpečné  

elektrická zásuvka
Zdroj: Unsplash / Mike Winkler (úprava redakcie)

Hoci je to nebezpečné, ignoruje to skoro každý. Pokiaľ si nabíjate telefón, po skončení by ste mali vždy vytiahnuť aj nabíjačku z elektrickej zásuvky.

To, že stále odoberá nejaké množstvo prúdu aj keď sa v nej nič nenabíja je teraz vedľajšie. Rovnako je veľmi nepravdepodobné, že by mohla takáto nabíjačka spôsobiť požiar. Avšak vždy sú tu nepredvídateľné situácie, ktoré neviete ovplyvniť. 

Na tieto riziká si treba dávať pozor 

Aj keď je nabíjačka originálna, môže ísť o chybný, prípadne už starý kus. Takýto adaptér sa môže začať prehrievať a roztavený plast začne horieť. Ďalším problémom je teoreticky únik vody. Vám, ale pokojne aj vášmu susedovi môže prasknúť potrubie, prípadne vás jednoducho vytopí skrz práčku a katastrofa je na svete. Zapojená nabíjačka v elektrike môže v kontakte s vodou spôsobiť skrat.

Riziku vystavujete navyše aj svoje domáce zvieratá, ktoré sa môžu pohybovať v blízkosti zapojenej nabíjačky. Tie môžu o kábel zakopnúť, prípadne ho prehryznúť. Problémy tiež dokáže narobiť kolísanie prúdu, alebo nedostatočná ochrana pred bleskom. Aj preto adaptéry zo zásuviek vždy radšej odpájajte. Veď to trvá asi iba sekundu.

6. Telefón treba pri nabíjaní vyberať z krytu 

iPhone kryt
Zdroj: Unsplash / Saad Jameel

Na internete sa často objavujú rady, ktoré nie sú vždy úplne pravdivé. Jedným z nich je mýtus, že pri nabíjaní by sme mali dávať dole kryty z mobilných zariadení, aby sa nepoškodil akumulátor. YouTuber Geekboy sa rozhodol túto teóriu preskúmať a zistil, že moderné smartfóny sú vybavené ochranou proti prehriatiu, takže nabíjanie s krytom zvyčajne nie je problém. Venovali sme sa tomu v samostatnom článku.

Používanie hrubých plastových, silikónových alebo kožených krytov môže spôsobiť zvýšenie teploty počas nabíjania, čo nie je ideálne pre batériu. Geekboy však dokázal, že aj pri použití silnej 65 W nabíjačky teplota zariadenia nepresiahla kritickú hodnotu. Na druhej strane, tenké a perforované kryty, ktoré dobre odvádzajú teplo, nemajú žiaden negatívny vplyv na batériu.

Prečítajte si tiež  Zabije Apple iPhone 15 Pro Max? V hre je stále iPhone 15 Ultra

Pozor na teploty pri bezdrôtovom nabíjaní 

Bezdrôtové nabíjanie môže generovať viac tepla ako káblové, čo môže spôsobiť prehrievanie. Pri používaní MagSafe nabíjačky sa telo iPhonu dokáže viac zahriať. V takýchto prípadoch môže byť vhodné odstrániť kryt, aby sa znížila teplota a urýchlilo nabíjanie.

Kedy teda dávať kryt dole? Ak zariadenie vykazuje známky prehrievania, najmä v letných mesiacoch alebo pri dlhých cestách autom, kde je vystavené priamemu slnku, je vhodné kryt odstrániť. Ideálne je používať držiak do ventilácie, ktorý pomôže prirodzenému chladeniu telefónu.

Ak máte ďalšie tipy alebo skúsenosti s nabíjaním telefónu s krytom, podeľte sa s nami v komentároch. Vaše názory nás zaujímajú!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -