Spoločnosť Apple neustále pracuje na vývoji vlastnej umelej inteligencie, pomocou čoho sa pokúša dobehnúť svojich už rozbehnutých konkurentov. Len pred pár hodinami sme vás informovali o tom, že firma sprístupnila osem jazykových modelov formou open-source, vďaka čomu sa do ich testovania a vývoja môže zapojiť prakticky ktokoľvek. Ako však informuje Macrumors, zďaleka to nie je jediná zaujímavá novinka.

Podľa najnovších zistení totiž spoločnosť Apple získala špičkový parížsky startup s názvom Datakalab, ktorý sa zameriava na kompresiu algoritmov a vstavané systémy umelej inteligencie. Samotná akvizícia síce prebehla v tichosti a udiala sa ešte 17. decembra minulého roka, no musela byť zaznamenaná v oficiálnom podaní Európskej komisie. Aj vďaka tomu o nej vieme.

Súvisí to so zavedením AI do iOS 18 a ďalších systémov 

ioS 18
Zdroj: YouTube / FutureOS (úprava redakcie)

Nakoľko ide stále o relatívne čerstvú informáciu a Apple o nej nezdieľal žiadne podrobnosti, v tejto chvíli nevieme, ako chce spoločnosť Apple so startupom naložiť.

Každopádne je prakticky isté, že ide o súčasť širšej stratégie spoločnosti, ktorej výsledkom má byť zakomponovanie umelej inteligencie do operačných systémov iOS 18, iPadOS 18, watchOS 11 či macOS 14.

Spoločnosť Datakalab vznikla ešte v roku 2016 a založili ju Xavier a Lucas Fischer. V priebehu siedmych rokov svojej existencie stihla zaznamenať významný pokrok vo vývoji AI, pričom sa priamo sústredila na návrhy vysoko účinných a zároveň energeticky nenáročných algoritmov, ktoré vedia fungovať aj bez nutnosti pripojenia na cloudové servery.

Umelá inteligencia od Apple bude fungovať priamo na zariadení 

iPhone 15 v čiernej farbe
Zdroj: SvetApple

V princípe by teda táto akvizícia mohla pomôcť tomu, aby umelá inteligencia bola schopná bežať aj priamo na zariadení, konkrétne v iPhone 16, ktorý bude predstavený v septembri 2024.

Apple už dokonca navrhol aj nový špeciálny hardvér, ktorý bude zvládať vyššie nároky AI bez toho, aby sa prehrieval. Firma sa tým chce vyhnúť podobným problémom, aké zažíval tesne po uvedení na trh súčasný iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Táto stratégia je v súlade s propagovanými záväzkami spoločnosti Apple, v rámci ktorých gigant sľubuje, že bude maximálne dbať na bezpečnosť a ochranu osobných údajov svojich používateľov. Uvidíme, aká bude Apple Ai v praxi. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Aktuálne: Ozbrojený muž drží v amsterdamskom Apple Store rukojemníkov!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -