Pokiaľ čítate náš portál pravidelne, určite viete, že spoločnosť Apple pridala do svojho nového operačného systému iOS 16 aj špeciálne zabezpečenie, ktoré nazývame Lockdown mode. Táto funkcia je k dispozícii predovšetkým pre politicky exponovaných ľudí, pri ktorých existuje riziko kybernetického útoku.
Ako iste viete, aj keď je iPhone špičkovo zabezpečený, rôzne vládne agentúry vyvíjajú nástroje za milióny dolárov, ktoré dokážu ochranu od spoločnosti Apple prekonať. Presne proti tomu bojuje Lockdown mode, ktorý obmedzuje viaceré funkcie iPhonu a tak ku ním nemá prístup používateľ a ani hacker.
Je tak bezpečný, že vyčnieva z radu
Problémom je ale podľa Johna Ozbaya z bezpečnostnej spoločnosti Cryptee samotný spôsob, ako iOS 16 a jeho Lockdown mode funguje.
Pretože obmedzuje rôzne funkcie, na internetových stránkach je pomerne ľahko identifikovateľný aj keď Apple tvrdí, že je prakticky neviditeľný.
Všetko spočíva v tom, že systém odmieta niektoré veci, s ktorými iné smartfóny nemajú problém. No a práve vďaka tomu, že ako jeden z mála funguje trochu ináč, je pre správcov webových lokalít ľahko rozpoznateľný. Z hlavnej výhody sa teda stáva nevýhoda.
Web dokázal presne identifikovať iPhone s Lockdown režimom (iOS 16)
Ozbay na demonštráciu tohto nedostatku použil web s vlastným písmom, ktoré iPhone s iOS 16 a aktívnym Lockdown režímom odmietol zobraziť, pretože vyhodnotil, že sa na stránke môže objavovať potencionálne nebezpečenstvo.
Správca webu však vďaka tomu poznal IP adresu zariadenia a rovnako tak niekoľko ďalších údajov, ktoré sa môžu týkať používateľa. Samozrejme, v tomto prípade nemôžeme hovoriť o chybe ale skôr o vlastnosti, s ktorou treba pri Lockdown mode počítať.
Na strane druhej, táto funkcia prináša oveľa viac benefitov ako negatív. Ak ste teda politicky exponovaná osoba a nechcete, aby vás niekto hackol, nový režim je rozumné spustiť.
Čo dokáže Lockdown mode v iOS 16?
- V aplikácii Správy je zablokovaná väčšina typov príloh okrem obrázkov a niektoré funkcie, ako napríklad náhľady odkazov, nie sú dostupné.
- Príchodzie FaceTime hovory od ľudí, ktorým ste predtým nevolali, sú zablokované. Blokované sú aj prichádzajúce pozvania na iné služby spoločnosti Apple od ľudí, ktorých ste predtým nepozvali.
- Niektoré zložité webové technológie a funkcie prehliadania vrátane kompilácie JavaScriptu just-in-time (JIT) sú zakázané, pokiaľ používateľ nevylúči dôveryhodnú stránku z režimu uzamknutia. Táto ochrana sa vzťahuje na – Safari a všetky ostatné webové prehliadače využívajúce WebKit na iPhone, iPade a Macu.
- Zdieľané albumy budú z aplikácie Fotografie odstránené a pozvánky na nové zdieľané albumy budú zablokované.
- Keď je zariadenie zablokované, zablokujú sa káblové spojenia so všetkými ostatnými zariadeniami a príslušenstvom.
- Keď je zapnutý režim uzamknutia, nie je možné nainštalovať konfiguračné profily a zariadenie sa nemôže zaregistrovať do správy mobilných zariadení (MDM).
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?