Čína je v súčasnosti pre spoločnosť Apple jedným z najväčších globálnych trhov na svete. Firma v krajine nebeského draka už roky investuje do marketingu a dokonca pre ňu prispôsobuje svoje produkty. Možno, že ste o tom nevedeli, no práve kvôli tomuto trhu prišiel v roku 2014 iPhone 6 Plus s 5,5″ displejom, ktorého duchovným nástupcom je dnešný iPhone 14 Pro Max so 6,7″ obrazovkou. Tieto verzie sa postupne stali populárne všade vo svete.

A aj keď sa Apple na tomto trhu darí, zdá sa, že sa to môže všetko už čoskoro zmeniť. Technologický gigant z Cupertina sa totiž stal terčom obmedzovania zahraničných technológií, čo môže zásadným spôsobom poškodiť jeho predaje. Čínska komunistická vláda sa rozhodla, že štátni pracovníci a úradníci už nebudú môcť pri svojej práci používať iPhone. Zákaz zachádza dokonca tak ďaleko, že tieto zariadenia sa nemôžu nachádzať ani len v kanceláriách. Trochu nám to pripomína nedávny ruský scenár.

Ako informuje The Wall Street Journal samotné nariadenie už stihol schváliť a podpísať aj čínsky prezident Ťin-pching. Dôvodom na tento krok sú obavy, že americký iPhone môže ohroziť kybernetickú bezpečnosť krajiny.

iPhone nemá žiadne zadné vrátka. Reči o bezpečnosti sú len výhovorkami 

iPhone a bezpečnosť
Zdroj: Bing / Unsplash / David Grandmougin

Aj keď je nespochybniteľným faktom, že práve iPhone je jeden z najbezpečnejšie spracovaných smartfónov na svete, čínska vláda mu evidentne nedôveruje. Apple však roky deklaruje, že v iPhone sa nenachádzajú žiadne zadné vrátka, do ktorých by mohla mať prístup americká vláda, čo potvrdzujú aj mnohí experti na kybernetickú bezpečnosť.

Veď Apple v minulosti nechcelo vyhovieť ani FBI so sídlom v USA, keď mohlo pomôcť objasniť teroristický útok. Firma si ctí dáta používateľov natoľko, že sa dobrovoľne vzdala akéhokoľvek prístupu ku nim pomocou dômyselného šifrovania.

Ku celej veci sa vyjadrila aj agentúra Reuters, ktorá píše, že v Číne sa snažia už viac, ako desať rokov znížiť závislosť na zahraničných technológiách. Vláda sa snaží donútiť banky, aby využívali jej vlastné softvérové riešenia a taktiež veľa investuje do produkcie vlastných polovodičových čipov.

Pravda je teda taká, že Čína jednoducho nechce, aby jej obyvatelia používali iPhone z USA. Na súkromné účely im síce zakázať zrejme nemôže, no ak pracujú v štátom riadených inštitúciách, tu majú zákony veľký vplyv.

Zákaz prichádza náhodou pred predstavením iPhonu 15

Zdroj: X / atuos_user (úprava redakcie)

Nedá sa tiež nevšimnúť, v akom „náhodnom“ čase tento zákaz prichádza. Spoločnosť Apple za menej, ako týždeň – 12. septembra 2023 predstaví úplne nový iPhone 15, ktorý príde v štyroch samostatných verziách.

Prečítajte si tiež  Apple uviedlo Magic Mouse, Trackpad a Magic Keyboard v čiernej farbe

Toto zariadenie bude mať svoju premiéru taktiež na čínskom trhu, no keď si ho ľudia nebudú môcť nosiť ani do kancelárie, mnohých z nich to môže od nákupu odradiť. A to je pre Apple skutočne veľký problém. Peking si to skrátka celé dopredu načasoval.

Ako uvádza výskumná spoločnosť Bankmycell, Apple je v súčasnosti s trhovým podielom na úrovni 22,21 % na druhom mieste predajoch smartfónov v Číne hneď za lídrom Huawei, ktorý má na tomto trhu až 23,22 % podiel.

iPhone podieľ na trhu v Číne
Zdroj: Bankmycell

Dokonca sa začiatkom roka 2023 hovorilo o tom, že pre Apple je Čína ešte väčším trhom, ako domáce USA. V blízkej budúcnosti sa to, ale môže všetko zmeniť. A Apple sa z toho určite neteší.

Západ zakázal Huawei, Čína zakáže západné Apple

huawei iPhone
Zdroj: Huawei / Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Nech už sa na celú túto záležitosť pozeráme z akéhokoľvek uhla, vychádza nám, že Čína sa rozhodla započať odvetu voči západu, ktorý skoro úplne zakázal využívanie technológií od spoločnosti Huawei na svojich vlastných trhoch.

Rovnako si to však v rôznych krajinách odniesla aj sociálna sieť TikTok, ktorá bola taktiež zakázaná najmä pre pracovníkov v štátnej správe, ktorí ju mali nainštalovanú na svojich firemných zariadeniach. Dôvodom boli rovnako, ako v prípade Číny a iPhonu kybernetické hrozby zo strany čínskej vlády.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -