Spoločnosť Apple nám už na budúci týždeň predstaví iPhone 15 v štyroch samostatných verziách. Avizovaný event Wonderlust odštartuje 12. septembra o 19:00 hodine nášho času a my sa môžeme tešiť na množstvo technologických noviniek, ktoré nám prinesie. Tie uvidíme najmä v drahších modeloch iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

A keďže sa v poslednom čase pomerne dosť diskutuje o tom, čo tieto zariadenia prinesú zákazníkom, rozhodli sme sa vám pripraviť zhrnutie trinástich najdôležitejších vylepšení v porovnaní s minuloročným iPhonom 14 Pro, respektíve iPhonom 14 Pro Max. Aj keď sa to možno nezdá, technologický gigant z Cupertina do smartfónov zakomponuje skutočne dostatok inovácií, ktoré si budeme môcť nasledujúci rok užívať na dennej báze. Poďme sa teda pozrieť na ich stručné zhrnutie.

13 najdôležitejších noviniek, ktoré v roku 2023 prinesie iPhone 15 Pro

iPhone 15 koncept
Zdroj: YouTube / artyfex
 1. Procesor A17 Bionic: Ak si kúpite iPhone 15 Pro, dostanete extrémne výkonný čip produkovaný 3 nm výrobným procesom. Rovnako bude aj mimoriadne energetický úsporný a majitelia môžu mať istotu, že Android ešte dlho neponúkne nič, čo by sa tomuto čipu vyrovnalo. Lacnejší iPhone 15 dostane minuloročný čip A16 Bionic (4 nm)
 2. 8GB RAM: Apple by mohlo v roku 2023 zvýšiť operačnú pamäť RAM z aktuálnych 6 GB na 8 GB RAM, vďaka čomu tu bude viac pamäte pre multitasking. Týkať sa to má len „Pro“ modelov.
 3. Titánová konštrukcia: V iPhone 15 Pro sa bude nachádzať extrémne odolná titánová konštrukcia, ktorá má okrem iného vážiť menej, ako doposiaľ používaný rám z nehrdzavejúcej ocele. Bežný iPhone 15 sa bude spoliehať na hliník.
 4. Nové farebné prevedenia: iPhone 15 Pro by mal byť dostupný už len v čiernej, striebornej, tmavo-modrej a novej elegantnej titánovo sivej. Firma pravdepodobne z ponuky vyradí zlatý model a vôbec nepredstaví dávnejšie očakávane červené prevedenie.
 5. Tenučké rámiky okolo displeja: Drahší iPhone 15 Pro bude mať aj tenšie čierne rámiky okolo displeja, vďaka čomu bude pôsobiť hodnotnejším dojmom a ponúkne čistejší dizajn. Ich hrúbka by sa mala pohybovať na úrovni len 1,5 mm. Celkový dizajn každého iPhonu 15 by mal byť v hranách mierne zaoblený.
 6. USB-C: Každý nový iPhone bude vybavený konektorom USB-C, ktorý raz a navždy nahradí Lightning. Priniesť to môže rýchlejší prenos dát, ale aj tok elektrickej energie – rýchlejšie nabíjanie. Šepká sa však, že tu Apple urobí isté obmedzenia.
 7. Akčné tlačidlo: Apple urobí v iPhone 15 Pro po 16 rokoch zmenu, kedy odstráni prepínač tichého režimu a nahradí ho nových akčným tlačidlom. To si budete môcť naprogramovať podobne, ako na Apple Watch Ultra. Bežný iPhone 15 sa tejto zmeny nedočká.
 8. Podpora Wi-Fi 6E: Ak si kúpite akýkoľvek iPhone 15, je vysoká pravdepodobnosť, že bude podporovať rozšírené 6GHz pásmo, ktoré sa postará o rýchlejšie bezdrôtové prenosy (musí ich podporovať aj router).
 9. Lepšia opraviteľnosť: iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max bude po vzore minuloročného iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus ľahšie opraviteľný. Otvárať sa bude dať aj zo zadnej časti, kde sú fotoaparáty, nie len zo strany displeja.
 10. Nový ultraširokopásmový čip: Aj keď zatiaľ nevieme, do akej miery bude táto technológia vylepšená, Apple by malo prepracovať aj U1 Wideband čip, ktorý sa nachádza v súčasných iPhonoch. Pravdepodobne to v budúcnosti pomôže s lepšou integráciou s Apple Vision Pro. Nechajme sa prekvapiť.
 11. SIM karty budú minulosťou v ďalších krajinách: Apple už dnes predáva iPhone bez slotu na SIM kartu napríklad v USA. Pri tohtoročnej generácii by sa malo pridať na zoznam krajín aj Francúzsko a ďalšie štáty.
 12. Nový 5G modem: iPhone 15 Pro by mal byť vybavený novým 5G modemom Qualcomm Snapdragon X70, vďaka ktorému by mohlo byť prijímanie signálu podstatne energeticky úspornejšie.
 13. Periskopický objektív: Bude dostupný len pre najdrahšiu vlajkovú loď iPhone 15 Pro Max. V praxi by mal ponúknuť oveľa lepší, až 5x alebo 6x optický zoom a taktiež vylepšený digitálny zoom. Základný iPhone 15 Pro bude mať naďalej len teleobjektív s 3x optickým zoomom.
Prečítajte si tiež  iPad Pro 2020 sklamal v operačnej pamäti RAM.

BONUS: iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max by mohol v roku 2023 štartovať s vyšším základným úložiskom. K dispozícii už zrejme nebude 128 GB model, ktorý si zachovajú verzie iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ale rovno 256 GB model, ktorý je pre takéto profi zariadenie určite vhodnejší. Rovnako by sa mohla posunúť aj horná hranica úložiska a to z 1 TB na 2 TB.

Pripravte sa na vyššiu cenu 

iPhone 15 pro
Zdroj: Appleinsider (úprava redakcie)

Aj keď sú tieto všetky funkcie dostatočne prínosné, nezabúdajte, že Apple si za svoje technológie rado necháva zaplatiť. Presne preto sa žiaľ očakáva, že iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max môže zdražieť v jednotlivých prevedeniach od 100 – 250 €. Lacnejších modelov iPhone 15 a iPhone 15 Plus sa to zrejme týkať nebude.

 • iPhone 15: 999 € (bez zmeny)
 • iPhone 15 Plus: 1 149 € (bez zmeny)
 • iPhone 15 Pro: od 1 399 € do 1 499 € (V súčasnosti 1 299 €)
 • iPhone 15 Pro Max: od 1 549 € do 1 649 € (V súčasnosti 1 449 €)

Aj preto dávame do pozornosti, že práve teraz sa oplatí nákup aktuálnych modelov, ktoré budú dobré ešte niekoľko dlhých rokov a ušetríte na nich stovky eur. Napríklad iPhone 14 Pro získate po kliknutí na tento odkaz od 984 € a pokiaľ preferujete väčšiu 6,7″ uhlopriečku, jeho väčší braček iPhone 14 Pro Max sa dá po kliknutí na tento odkaz kúpiť od 1091 €.

Veľmi slušne sa dá ušetriť aj na úplne základnom iPhone 14, ktorý sa stal v poslednom období jedným z najpredávanejších smartfónov na Slovensku. Po kliknutí na tento odkaz ho získate za 750 €.

Ak sa však viac tešíte na nové iPhony 15, nezabudnite si 12. septembra 2023 naladiť Apple Keynote, ktorú si môžete po kliknutí na tento odkaz ľahko pridať do kalendára. Apple tu odprezentuje aj ďalšie novinky, medzi ktorými nebudú chýbať Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -