Spoločnosť Apple nám už onedlho predstaví úplne nový iPhone 15 Pro, ktorý bude po technickej stránke opäť do posledných detailov prepracovaný. Zariadenie dostane aktualizovaný dizajn, kvalitnejšie fotoaparáty, extrémne výkonný procesor, dlhšiu výdrž batérie a aby toho nebolo málo, ocitne sa v ňom aj USB-C. Ako môžete vidieť sami, Apple na nás vyrukuje s poriadnou dávkou noviniek. Bude to však stačiť? Možno ani nie.

Je síce pravda, že Apple v roku 2023 ukáže pri iPhone 15 Pro pravdepodobne viac inovácií, než sme zvyknutí, no zďaleka nepôjde o revolúciu, ktorá by nás posadila na zadok. Ak totiž vlastníte iPhone 14 Pro, alebo iPhone 13 Pro, nákup najnovšej generácie, ktorá by sa mala dodávať už iba v odtieňoch modrej, striebornej, šedej či čiernej (a nie zlatej) nemusí byť vôbec taký výhodný.

V tejto súvislosti treba spomenúť aj to, že iPhone 15 Pro má byť oproti svojmu predchodcovi aspoň o 100 € – 200 € drahší. V základe už ponúkne 256 GB a nie 128 GB pamäť, čo negatívnym spôsobom ovplyvní základnú cenovku.

Ani obrovský výkon nemusí byť dôvod na zmenu 

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: 4RMD

Zachrániť to navyše nemusí ani extrémne výkonný procesor A17 Bionic, ktorý bude vyrábaný 3 nm procesom a ponúkne vysokú energetickú efektivitu. Je síce pravda, že s ním „rozbijete“, akéhokoľvek konkurenta, no na to by vám v roku 2023 mal stačiť aj aktuálny čip A16 Bionic v iPhone 14 Pro, ktorý je vyrábaný 4 nm procesom. Nikto zatiaľ nič výkonnejšie nevyrobil (Apple bude porážať samé seba).

A aj keď je pravda, že čip A15 Bionic produkovaný 5 nm procesom, ktorý nájdeme v iPhone 13 Pro má už čosi za sebou, Apple ho nie náhodou osadilo aj do iPhonu 14. Inými slovami, stále ide o procesor, ktorý má vysoký výkon a poslúži vám ešte dlhé roky.

Samozrejme, ľudí môžu prilákať iné vychytávky, ako napríklad Dynamic Island (pokiaľ majú starší iPhone), titánový rám, USB-C nabíjanie či celkovo väčšie akumulátory. Opýtajte sa však sami seba, či by ste si za toto všetko boli ochotní priplatiť v prípade výmeny minimálne 500 €. Veríme, že väčšina ľudí si v hlave odpovie nie.

Oplatí sa počkať na iPhone 16 Pro? 

iPhone 16
Zdroj: Yanko Design

Aj keď ešte nie je predstavený ani iPhone 15 Pro, Apple už dnes intenzívne pracuje na jeho nástupcovi iPhone 16 Pro. Vývoj trvá približne 2 – 3 roky, takže to vlastne nie je také prekvapujúce. Šepká sa, že toto zariadenie ponúkne väčšie uhlopriečky a kvalitnejšie displeje s ešte dokonalejším zobrazením.

Prečítajte si tiež  Apple upravil svoje pravidlá pre schvaľovanie aplikácií!

Rovnako tak tu bude brutálny čip A18 Bionic vyrábaný 3 nm procesom, prepracované fotoaparáty (periskop možno nájdeme aj v menšej verzii „Pro“ modelu) a ešte výraznejšie pozmenený dizajn. Ak máte iPhone 13 Pro a hlavne iPhone 14 Pro, počkať si na iPhone 16 Pro nemusí byť vôbec zlý nápad.

Pre koho tu bude iPhone 15 Pro? 

iPhone 15 Pro titanium Gray
Zdroj: Hanstsaiz / Appleinsider

Po prečítaní tohto článku ste mohli nadobudnúť dojem, že vás od kúpy iPhonu 15 Pro vlastne odrádzame a sme presvedčení, že sa to neoplatí. To však nie je pravda.

Ak, ale niekto špekuluje nad tým, či sa za tento model oplatí vymeniť iPhone 14 Pro, prípadne iPhone 13 Pro, z nášho pohľadu to nemusí byť minimálne v porovnaní s minuloročnou generáciou žiadne terno a rozdiely budete ťažko pociťovať aj po prechode z iPhonu 13 Pro. Ak však po iPhone 15 Pro túžite, jeho voľba je jasná. Nákupom nič nepokazíte.

Toto zariadenie navyše určite osloví ľudí, ktorí dnes používajú trojročný iPhone 12 Pro, alebo štvorročný iPhone 11 Pro. Verte nám, nie je ich málo. iPhone 15 Pro bude pravdepodobne ten najlepší smartfón na trhu, ktorý sa bude opäť predávať, ako teplé rožky.

Analytici dokonca odhadujú, že Apple by sa mohlo stať najväčším výrobcom smartfónov na svete za celý rok 2023, čím by porazilo konkurenčnú spoločnosť Samsung. Všetko však závisí od toho, či iPhone 15 Pro dosiahne požadovaný úspech, alebo nie. My mu držíme palce.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -