Článok bol aktualizovaný 20.12.2022

Len nedávno sme vám priniesli článok o tom, prečo spoločnosť Apple nikdy nepoužívala vymeniteľnú batériu vo svojich iPhonoch. V tom čase sme však ešte netušili, že ju k tomu možno donúti Európska únia. Ako uvádza nemecký FAZ, európsky parlament môže prijať kontroverzné rozhodnutie, ktoré sa nebude páčiť výrobcom a ani zákazníkom.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Hlavným problémom je podľa správy to, že v súčasnosti batérie málo recyklujeme. Ešte horšie je to v situácii, kedy nám hrozí obmedzenie dodávok niektorých surovín z Ruska a Ukrajiny v dôsledku vojnovej situácie. Ak nám budú chýbať, akumulátory značne zdražejú.

Prečítajte si tiež  Ako je možné, že iPhone vydrží tak dlho s 1 % batérie? Poznáme odpoveď

Konkrétne ide o kobalt, lítium, nikel a olovo, ktoré by sme mohli spätne získavať formou recyklácie. A Európska únia je dokonca taká ambiciózna, že by chcela recyklovať až 90 % akumulátorov, ktoré sú už na odpis. Pomôže tomu celá séria opatrení.

Zber zálohovateľných batérií 

V prvom rade hovoríme o zbere takzvaných zálohovateľných batérií, ktorý by mohol byť podobný zberu PET fliaš alebo iných recyklovateľných obalov. Použité akumulátory, ktoré majú svoju cestu za sebou by ste jednoducho zaniesli na zberné miesto, kde by vám za ne vyplatili určitú finančnú zálohu. Tú by ste dopredu zaplatili ešte s kúpou elektronického mobilného zariadenia.

Medzi produkty, ktorých sa to môže týkať patria napríklad smartfóny, tablety, notebooky, zubné kefky, robotické vysávače ale aj elektrické bicykle alebo kolobežky. Ak by sme navyše vedeli batérie recyklovať a následne efektívne spracovať, do ovzdušia by sa dostalo podstatne menej emisií.

Vymeniteľnú batériu môže dostať aj iPhone

Apple Explained (snímka obrazovky)

Ako však poznáme Európsku úniu, toto rozhodnutie by bolo príliš jednoduché. Presne preto sa politici rozhodli rozpracovať zákon, ktorý by prinútil všetkých výrobcov mobilných zariadení, aby do nich zakomponovali vymeniteľnú batériu. Áno, čítate správne.

Prečítajte si tiež  Návod: Toto je 7 spôsobov, ako predĺžiť výdrž batérie na každom iPhone

V praxi by si tak používateľ vedel akumulátor v prípade potreby vymeniť aj sám a nemusel by navštevovať servisné stredisko alebo rovno meniť celé zariadenie za novší model, čo je podľa EÚ v súčasnosti ten najbežnejší a najmenej ekologický postup. Úradníci však už zrejme nemysleli na to, že práve vymeniteľné batérie môžu všetko skomplikovať a vývoj zariadení posunúť o dekádu do minulosti.

Droidmen

Výrobcovia totiž používajú konštrukčné riešenie s názvom unibody, vďaka ktorému sú ich zariadenia tenšie, ľahšie a dokážu používať väčší akumulátor. Ten býva spravidla nalepený vo vnútri šasi zariadenia a bežný používateľ bez skúsenosti ho nedokáže vymeniť. Jedným z bonusom je tiež zvýšená odolnosť voči vode alebo dokonca úplná vodotesnosť.

Ak by však napríklad iPhone dostal vymeniteľnú batériu, samotný akumulátor by obdržal podstatne menšiu kapacitu a takisto by nebol taký trvácny ako dnes. Moderné technológie výroby totiž zabezpečujú, že batéria vám v telefóne (alebo akomkoľvek inom mobilnom zariadení) vydrží pokojne aj 4-5 rokov a po tomto čase ju buď vymeníte alebo hľadáte náhradu produktu, pretože ide stále o spotrebnú elektroniku.

Lepšia informovanosť o zdraví batérie a prijate zákona už v roku 2023

S tmavým režimom ušetríte 30% batérieEurópsky poslanci tiež požadujú, aby výrobcovia batérií lepšie informovali používateľov o ich aktuálnom zdraví, počte nabíjacích cyklov a taktiež výkone (aj počas nabíjacieho procesu). Vďaka tomu by mohli mať ľudia lepší prehľad o tom, prečo ich zariadenie už nefunguje tak ako kedysi a rýchlo by našli vinníka problému.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

No a ak si myslíte, že toto je len zbožné prianie EÚ a ak sa niekedy zavedie do praxe, tak to bude až v ďalekej budúcnosti, nie je to celkom pravda. Podľa informácií, ktoré sú momentálne dostupné totiž môže byť tento nový zákon schválený už 1. januára 2023.

Najskôr však musia prejsť všetky tieto rozhodnutia Európskou radou ministrov a takisto členskými krajinami. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJFAZ
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.