Spoločnosť Apple bola minulý rok pritlačená k múru zo strany Európskej únie, keď bola doslova donútená začať pracovať na prvom iPhone s USB-C konektorom. Firma zavedie túto technológiu do pripravovaného iPhonu 15 v roku 2023, no keďže nechce stratiť príjmy z predaja príslušenstva, pravdepodobne ju obmedzí certifikačným procesom MFI.

To znamená, že určité výhody (rýchle nabíjanie alebo rýchly prenos dát) môžu byť dostupné len pri tých kábloch, ktoré schváli Apple a z ktorých bude mať spoločnosť príjem.

Ako ale upozorňuje Gizchina, EÚ si chce dať na takéto obmedzovanie veľký pozor. Nepovažuje ho totiž za férové – a má pravdu.

Európska únia konštatuje, že cieľom zjednotenia nabíjacích konektorov je znížiť tvorbu elektronického odpadu, ktorý vzniká pri spotrebe káblov a nabíjačiek. Aj preto je súčasťou nového zákona pravidlo, že výrobcovia zariadení nesmú využíva nespravodlivé obmedzenia rýchlosti ale naopak majú povinnosť zabezpečiť, aby sa telefóny nabíjali dostatočne rýchlo nezávisle na tom, akú nabíjačku vybavenú USB-C konektorom zákazník použije – hoci nedávny výskum potvrdil, že to zďaleka nebude také jednoduché.

Apple môže využiť dieru v zákone ohľadom USB-C

Tim Cook Apple Európska únia. iPhone s USB-C
Zdroj: SvetAple / Unsplash / Omar Al-Ghosson (úprava redakcie)

To v praxi pre spoločnosť Apple znamená, že aj keď bude presadzovať certifikáciu MFI USB-C (čo samozrejme môže), jej súčasťou nesmie byť obmedzenie výkonu nabíjania. Telefón by mal dosiahnuť rovnaké rýchlosti s tým istým káblom, či prejde alebo neprejde cez MFI.

To, čo nový zákon ale úplne nesleduje a pravdepodobne je to dosť závažná medzera, ktorú môže Apple využiť vo svoj prospech, je rýchlosť dátového prenosu súborov.

Pokiaľ budú používatelia cez USB-C prenáša veľké fotografie alebo videá (napríklad vo formátoch ProRAW / ProRes), bez použitia originálneho alebo certifikovaného kábla to môže trvať oveľa dlhšie ako s ním. Na toto v súčasnosti nemá EÚ žiadnu páku no povedzme si na rovinu, že takýchto používateľov je len minimum.

Každý iPhone od roku 2024 dostane USB-C. Predávať sa ale bude môcť aj s Lightningom 

USB-C Lightning káble
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa

Nové pravidlá by podľa zákona mali začať platiť od jesene 2024, pričom spoločnosť Apple sa im bude snažiť prispôsobiť už oveľa skôr, koncom leta 2023, keď predstaví iPhone 15. Historicky pôjde o vôbec prvý model, ktorý bude vybavený USB-C portom.

Zároveň pôjde za celú 16-ročnú históriu iPhonu o tretí konektor, ktorý sa doň dostane. Obľúbený 8-pinový Lightning skončí svoju púť po 11 rokoch no nebude to definitívne. Na trhu sa s ním budeme stretávať aj naďalej.

Prečítajte si tiež  Na iOS 8.4.1 sa už nevrátiš!

Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

EÚ totiž v novom zákone píše, že povinnosť používať USB-C sa bude týkať iba tých zariadení, ktoré prídu na trh po jeseni 2024.

Apple teda nebude musieť zmeniť nabíjací konektor napríklad v iPhone 14 (alebo inom modeli), ktorý bude v tom čase ešte stále predávať rovnako, ako dnes iPhone 12. S klasickým Lightningom si ho budete môcť zakúpiť aj po začatí platnosti nového zákona.

Európska únia chce šetriť životné prostredie a peniaze spotrebiteľov. USB-C by sa malo nachádzať skoro všade 

Mnoho ľudí o tom nevie, no EÚ pracovala na zavedení jednotného nabíjacieho štandardu viac ako 10 rokov. Dôvodom, prečo sa tým vôbec zaoberala je snaha o ochranu životného prostredia, ako aj šetrenie financií spotrebiteľov. Podľa zákonodarcov zmena spôsobí, že ľudia ušetria na nákupe nabíjačiek viac ako 250 miliónov eur ročne.

Zákon sa navyše nebude vzťahovať iba smartfóny ale aj iné elektronické zariadenia, medzi ktoré spadajú tablety, slúchadlá, fotoaparáty, prenosné reproduktory či herné konzoly atď.

Reklama

Výnimku budú potom tvoriť len tie produkty, ktoré sú príliš malé na to, aby v nich bol zavedený USB-C konektor. Do tejto kategórie budú zaradené napríklad inteligentné hodinky alebo rôzne zdravotnícke pomôcky.

Zmenu najviac pocíti Apple. Európska únia však na spoločnosti nie je zasadnutá. Chce pomôcť ľuďom

Prvý iPhone 15 s usb-c príde na budúci rok
Zdroj: Sky News (úprava redakcie)

Nebudeme si klamať, väčšina mobilných zariadení s operačným systémom Android dnes používa nabíjací konektor USB-C. Podľa štatistík spoločnosti Statcounter má na starom kontinente Android zhruba 64,6 % zastúpenie na trhu a iOS 34,82 %. Zvyšok si držia ďalšie operačné systémy.

android a ios zastúpenie na európskom trhu
Zdroj: Statcounter.com

Je teda jasné, že nový zákon sa vcelku výrazne dotkne primárne spoločnosti Apple, na základe čoho sa mnohí domnievajú, že práve táto firma je cieľom politikov. Európska komisia ale v tejto súvislosti podala jasné vyhlásenie, v ktorom uviedla, že proti spoločnosti Apple nebojuje.

Únia dopĺňa, že technologické firmy sa počas desiatok rokov rokovaní nedokázali dohodnúť na jednotnom riešení, ktoré by bolo vhodné pre používateľov. Aj preto začala v tejto veci konať, pričom výsledok pocítia všetci výrobcovia aj používatelia na vlastnej koži už v roku 2024 – či sa im to páči alebo nie.

Prečítajte si tiež  Vianoce 2021 boli v podaní Apple nečakane rekordné. Všetko aj napriek kríze!
Reklama

Apple na celú vec reagovalo slovami, že zavedenie jednotného typu nabíjačky bude skôr brzdiť ako stimulovať inovácie. Podľa firmy táto zmena nakoniec poškodí spotrebiteľov v Európe aj na celom svete.

Napíšte nám do komentára, aký máte na celú vec váš názor vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.