Spoločnosť Apple pracuje na iPhone 15, ktorý prinesie jemne prepracovaný dizajn oproti súčasnej štrnástkovej sérii. Zariadenie bude mať zaoblené hrany, výrobca použije nové materiály a v jeho útrobách sa samozrejme môžeme tešiť na plno technologických inovácií. Je tu však ešte jedna drobnosť, ktorú si po predstavení určite všimnete.

iPhone 15 príde tak, ako minulý rok, v štyroch samostatných verziách. Základ budú tvoriť dva lacnejšie modely iPhone 15 (6,1″) a iPhone 15 Plus (6,7″) a za príplatok si budete môcť zaobstarať iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max s rovnakými uhlopriečkami. A aj keď bude dizajn prednej časti podobný, vôbec nebude rovnaký.

V prvom rade by sa patrilo napísať, že úplne každý iPhone 15 dostane výrez typu Dynamic Island. Apple tu už nebude rozlišovať medzi lacnejším a drahším prevedením. Rovnako však príde ešte jeden detail, podľa ktorého budete schopní tieto verzie rozpoznať aj z prednej strany.

iPhone 15 Pro
Zdroj: 9to5mac

Zatiaľ čo základný iPhone 15 a iPhone 15 Plus sa bude spoliehať na rovnako tenučké rámčeky okolo displeja, ako iPhone 14, respektíve iPhone 14 Plus, ak si zaobstaráte iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, rámiky budú ešte viac zúžené. Informoval o tom známy leaker a analytik Mark Gurman z agentúry Bloomberg, ktorý sa problematikou spoločnosti Apple zaoberá už dlhé roky.

Podľa jeho informácií, ktoré môžu pochádzať buď priamo zo spoločnosti Apple, alebo jej dodávateľských reťazcov, ponúkne novinka len 1,5 mm rámčeky okolo displeja pri prémiových verziách, čím budú o 0,7 mm užšie, než na základnom iPhone 15, alebo starších modeloch.

V praxi by nové rámiky mali vyzerať podobne, ako na inteligentných hodinkách Apple Watch Series 7, Series 8, alebo Apple Watch Ultra.

Apple to urobilo aj v minulosti 

iPhone 11 v zľave
Zdroj: YouTube / Nick Ackerman / Yehia Radwan يحيى رضوان (úprava redakcie)

Hoci sa táto zmena môže zdať ako zvláštna, mnoho fanúšikov značky si ani neuvedomuje, že sa s ňou v prípade iPhonu nestretneme po prvýkrát. Firma totiž už v minulosti v ponuke nových zariadení týmto spôsobom od seba oddeľovala lacnejšiu a drahšiu verziu iPhonu. Dialo sa to v rokoch 2018 a 2019.

Práve v tomto čase prišiel na trh iPhone XR a neskôr iPhone 11, ktoré síce ponúkali Face ID či edge-to-edge displej, no ten nepoužíval technológiu OLED, ako iPhone XS, respektíve iPhone 11 Pro, ale šlo o klasické LCD panely. Práve z tohto dôvodu mali tieto modely o niečo hrubšie rámčeky okolo displeja, čo nepôsobilo moc atraktívne.

Prečítajte si tiež  Novinky v iOS 13 beta 6. Dark Mode zapnete z ovládacieho centra.
banner loopi
Reklama

Na druhej strane šlo o taký malý detail, že si ho väčšina fanúšikov technologického giganta ani nevšimla a predpokladáme, že podobne to bude vyzerať aj pri iPhone 15.

iPhone 15 Pro prinesie aj ďalšie inovácie 

iPhone 15 Pro
Zdroj: Appleinsider

iPhone 15 Pro dostane v roku 2023 aj titánový rám, ktorý bude matný a nahradí lesklú nehrdzavejúcu oceľ. Rovnako po 16 rokoch dôjde k zmene a zariadenie príde o prepínač pre tichý režim. Namiesto neho sa sem nasťahuje akčné tlačidlo z Apple Watch Ultra, ktoré si budete môcť naprogramovať presne podľa svojho gusta.

Medzi ďalšie inovácie bude patriť úplne nový procesor A17 Bionic, ktorý by teoreticky mohol ponúknuť až 8 GB RAM. Tento čip bude vyrábaný revolučným 3 nm výrobným procesom a pravdepodobne si ho budete môcť kúpiť už iba so základnou 256 GB pamäťou. Menší 128 GB model by mohol z ponuky úplne vypadnúť. Ak si kúpite základný iPhone 15, alebo iPhone 15 Plus, počítajte s prítomnosťou čipu A16 Bionic (4 nm), 6 GB RAM a 128 GB základným úložiskom.

V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť, že iPhone 15 Pro / 15 Pro Max by mal podporovať aj USB-C konektor s Thunderbolt 3, vďaka čomu bude možné tieto zariadenia používať na oveľa profesionálnejšie činnosť. iPhone 15 / 15 Plus bude mať tiež USB-C, no prenosová rýchlosť dát by mala byť značne obmedzená.

iPhone 15 Pro
Zdroj: Appleinsider

Napokon sa môžeme tešiť pri všetkých štyroch modeloch na lepšie fotoaparáty s rozlíšením až 48 Mpx. Hoci snímače budú značne odlišné, výsledné fotografie ponúkne každý jeden iPhone v mimoriadne vysokej kvalite.

Čerešničkou na torte bude vylepšenie určené len pre iPhone 15 Pro Max. Jeho budúci majitelia sa môžu tešiť na periskopický objektív, ktorý konečne sprostredkuje 5 – 6x optický zoom (namiesto súčasného 3x optického zoomu).

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here