Spoločnosť Apple finišuje s prípravami tohtoročného iPhonu 16 Pro a iPhonu 16 Pro Max, ktoré budú mať premiéru v septembri 2024. Už dlhšiu dobu sa šepká o rôznych vylepšeniach, ktorých sa dočkáme na úrovni procesorov. Dnes sa na túto tému vyjadril aj investičný analytik Jeff Pu pre Macrumors a podľa jeho zistení z dodávateľských reťazcov sa máme na čo tešiť. Apple chystá zaujímavé prekvapenia.

Zatiaľ čo spoločnosť Apple doposiaľ zachovávala rovnaké rozmery procesorov, avšak menila výrobný procesor (aktuálne ide o 3 nm), dokázala do nich vtesnať väčšie množstvo tranzistorov. Napríklad pri čipe A17 Pro ich je až 19 miliárd, zatiaľ čo pri čipe A16 Bionic, ktorý sa produkoval 5 nm procesom ich bolo 16 miliárd.

Je však pravdepodobné, že v roku 2024 sa v tomto smere dočkáme ďalšieho významného nárastu. iPhone 16 Pro bude mať totiž čip A18 Pro, ktorý bude opäť produkovaný 3 nm výrobným procesom.

Aby teda Apple dokázal výrazne zvýšiť výpočtový výkon za účelom podpory umelej inteligencie priamo na zariadení, samotný procesor bude musieť fyzicky zväčšiť.

Už iOS 18 nám odhalí prvky generatívnej umelej inteligencie od Apple

iPhone 16 iOS 18
Zdroj: SvetApple, YouTube / 4RMD (úprava redakcie)

Podľa doterajších únikov má byť umelá inteligencia od Apple priamou súčasťou operačného systému iOS 18. Stretávať sa s ňou budeme pri rôznych funkciách a aplikáciách, ako sú Siri, Spotlight vyhľadávanie, Apple Music, Zdravie, Správy, Numbers, Pages, Keynote, Skratky a podobne.

Podľa dávnejších informácií sa spoločnosť Apple v tejto súvislosti pokúšala nadviazať spoluprácu s poprednými hráčmi na trhu v oblasti AI. Išlo o Google, Open AI či čínske Baidu. Ťažko ale povedať, či sa s niektorou z firiem aj dohodol.

Každopádne, každý iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max má obsahovať vylepšený Neural Engine s „výrazne“ väčším počtom jadier. Vďaka tomu by mali byť zariadenia schopné spracovávať určité AI úlohy bez akéhokoľvek zaváhania.

Dokonca sa hovorí, že niektoré z týchto AI funkcií ani nebudú dostupné na základných modeloch iPhone 16 a iPhone 16 Plus, aby ich Apple medzi sebou lepšie rozlíšil. Lacnejšie verzie dostanú procesor A18, zatiaľ čo tie drahšie A18 Pro – práve ten by mal byť aj fyzicky väčší, aby sa doň zmestil výkonnejší Neural Engine. Od roku 2020 má 16-jadier, no v roku 2024 by ich mohol mať podstatne viac.

Len malé zmeny na úrovni GPU v čipe A18 Pro

iPhone 15 Pro hranie hry
Zdroj: Apple

Na záver ešte jedno zistenie z aktuálnej správy. Nakoľko iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max prišli s čipom A17 Pro, ktorý priniesol výrazne vylepšené grafické možnosti, predpokladá sa, že to Apple v iPhone 16 Pro / 16 Pro Max v tomto smere nebude preháňať.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro môže priniesť bláznivú zmenu dizajnu kamery. Toto snáď nikto nečakal

Procesor A17 Pro má až 6-jadrovú GPU, ktorá je o 20 % rýchlejšia a zároveň energeticky úspornejšia, než pôvodná 5-jadrová GPU, s ktorou sa používatelia stretávali pri predošlom čipe A16 Bionic.

Oba modely iPhone 15 Pro navyše disponujú hardvérovo akcelerovaným ray-tracingom, vďaka čomu si hráči môžu užívať tituly pôvodne určené pre aktuálne herné konzoly. Spomeňme napríklad Resident Evil: Village.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -