Renomovaný analytik spoločnosti Apple Ming-Chi Kuo vydal novú správu pre investorov so zaujímavými predpoveďami o vývoji iPhonu v roku 2024. Podľa jeho najnovšej analýzy dodávateľského reťazca sa zdá, že spoločnosť Apple prehodnotila svoje plány dodávok kľúčových polovodičových komponentov pre iPhone u svojich partnerov a v roku 2024 plánuje dodať približne 200 miliónov kusov. Hoci je to ohromné číslo, v skutočnosti je veľmi nízke.

Kuo je v poslednej správe relatívne skeptický a podľa jeho zistení môže v najbližších mesiacoch nastať výrazný, až 15 % medziročný pokles dodávok iPhonu, čo môže byť pre spoločnosť Apple extrémne nepríjemné. Páčiť sa to nebude najmä investorom, na základe čoho môže klesnúť jej celková trhová hodnota.

Tento pokles sa spája s viacerými faktormi, no jeho hlavnou príčinou je pravdepodobne spomalenie predaja iPhonov v Číne, kde tamojšia vláda zaviedla nové pravidlá, v rámci ktorých nemôžu pracovníci v štátnej správe používať zariadenia s operačným systémom iOS pri výkone svojej práce.

Kuove odhady avizujú, že v uplynulých týždňoch došlo ku výraznému 30 – 40 % poklesu dodávok iPhonov v Číne v porovnaní s predchádzajúcim rokom. To sú straty v hodnote niekoľkých miliárd amerických dolárov. Číňania zatratili navyše aj Samsung a to všetko na úkor domáceho výrobcu, spoločnosti Huawei.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

iPhone 16 vraj túto sitáciu nespasí

iPhone 16
Zdroj: YouTube / Matt Talks Tech (úprava redakcie)

A hoci sa mnohí pýtajú, či túto situáciu aspoň trochu nezmení očakávaný iPhone 16, ktorý príde na trh v septembri 2024, Kuo nemá dobré správy. Podľa jeho odhadov klesnú globálne dodávky iPhonov v nasledujúcich mesiacoch o desať až pätnásť percent, pričom sa to nebude týkať iba súčasného iPhonu 15, ale aj jeho nástupcu.

Zaujímavé je aj Kuove tvrdenie o tom, že iPhone 16 v roku 2024 neprinesie žiadne zásadné technologické inovácie zamerané na umelú inteligenciu a taktiež si ponechá veľmi podobný dizajn, ako jeho predchodca. S týmto však nesúhlasí početné množstvo únikov, ktoré sa podarilo odhaliť aj v operačnom systéme iOS 17.4.

Apple podľa nich preukázateľne pracuje na vlastnom jazykovom modeli, ktorý navyše porovnáva s technológiou ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Takisto by mal mať iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max väčší displej s uhlopriečkami 6,3″ a 6,9″, čím sa budú pomerne zásadne líšiť od svojich predchodcov. Uvidíme teda, ako to dopadne v praxi.

Prečítajte si tiež  Facebook opravil chybu, ktorá využívala fotoaparát vášho zariadenia na pozadí.

S Kuom sa určite zhodneme minimálne na tom, že odstavenie čínskeho trhu bude pre spoločnosť Apple a predaje iPhonu pomerne tvrdým orieškom. Veď táto krajina donedávna patrila medzi najväčšie trhy, na ktoré sa gigant z Cupertina zameriaval. Teraz oň jedným politickým rozhodnutím do značnej miery prišla.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -