Každý z nás si pamätá časy, kedy sa iPhone vyrábal výhradne v továrňach Foxconn, ktoré sa nachádzali v Číne. Doba sa však mení a technologický gigant z Cupertina musí diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce. Aj preto je celkom možné, že sa na krabici vášho zariadenia už nepíše „Made in China„, ale niečo celkom iné. Téme sa venovala agentúra Bloomberg.

Práve tej sa teraz podarilo zistiť, že spoločnosť Apple už presunula značnú časť svojej produkcie do úplne inej krajiny – konkrétne do Indie. V priebehu uplynulého roka mali byť v tamojších továrňach zmontované iPhony v hodnote cca 14 miliárd amerických dolárov. Tento presun zdvojnásobuje predchádzajúcu výrobnú kapacitu Indie pre výrobky od spoločnosti Apple a predstavuje pokračujúcu stratégiu na zníženie závislosti od Číny, ktorá súvisí s neistotou spojenou s jej výrobným sektorom a geopolitickým napätím.

Najnovšie zistenia naznačujú, že až 14 % všetkých vyrobených iPhonov pochádza z Indie, čo v praxi znamená, že približne 1 zo 7 smartfónov už nenesie nápis Made in China. Apple sa krajine nebeského draka čoraz viac vyhýba aj z toho dôvodu, že má príliš prísne pravidla súvisiace s nulovou toleranciou ochorenia COVID-19 v továrňach, čo má zásadný vplyv na oneskorenie dodávok niektorých zariadení. Pamätáme si to najmä z konca roka 2022.

Prechod na indickú výrobu pomohol spoločnosti Apple nielen diverzifikovať svoju výrobnú základňu, ale vytvoril aj približne 150 000 pracovných miest v tamojších dodávateľských závodoch.

Rovnaké výrobné štandardy pre výrobu iPhonov 

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Je tiež dôležité zdôrazniť, že zatiaľ čo Čína predstavovala pre produkty od spoločnosti Apple akúsi známku vysokej výrobnej kvality, technologický gigant uplatňuje tieto štandardy aj všade inde po svete.

Nejde len o finálnu montáž zariadenia, ale aj o produkciu jednotlivých komponentov, kde výrobca nerobí žiadne kompromisy. Ak náhodou dôjde k pochybeniu, dokáže ho prísne potrestať.

V praxi je teda vcelku jedno, či je iPhone vyrobený v Číne, Indii alebo Brazílii, kde má firma taktiež svoje veľké závody. Vo všetkých prípadoch zbiehajú z liniek úplne rovnaké produkty, ktoré by ste po stránke spracovania medzi sebou nerozoznali.

India sa chce stať novým globálnym výrobným centrom podobne, ako kedysi Čína

iPhone 15 a iPhone 15 Pro
Zdroj: Unsplash / Amanz (úprava redakcie)

Významnú úlohu pri tomto prechode zohral indický premiér Naréndra Módí, ktorý výrobným partnerom spoločnosti Apple ponúkol atraktívne finančné stimuly. Cieľom tejto vládnej podpory je premeniť Indiu na „globálne dôveryhodné výrobné centrum“ s jasnými a stabilnými politikami, ktoré podporujú ďalšie zahraničné investície.

Prečítajte si tiež  Apple nevybabre s EÚ ani zákazníkmi. Zavedenie USB-C v iPhone musí spĺňať dôležitú podmienku

Pokiaľ ide o špecifiká výroby, spoločnosť Foxconn je zodpovedná za montáž takmer 67 % iPhonov vyrobených v Indii, na spoločnosť Pegatron pripadá 17 % a zvyšok dopĺňa spoločnosť Wistron. Do budúcnosti sa pripravujú plány spoločnosti Tata na zriadenie najväčšieho montážneho závodu na výrobu iPhonov v Indii, čo signalizuje ďalšiu expanziu.

Napriek tomuto vývoju v Indii sa generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook snažil ubezpečiť Čínu o jej pretrvávajúcom význame pre globálnu stratégiu spoločnosti Apple.

Počas nedávnej cesty, počas ktorej sa zúčastnil na otvorení nového obchodu v Šanghaji a stretol sa s čínskym ministrom obchodu Cook zdôraznil, že spoločnosť Apple je naďalej oddaná Číne, ktorá je kľúčovým hráčom na globálnom technologickom poli. Uvidíme teda, čo prinesie budúcnosť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -