Keď spoločnosť Apple sprístupnila rýchle nabíjanie pre iPhone, niektorí používatelia boli sklamaní. Hoci je táto funkcia užitočná, konkurencia je objektívne ďalej. Zatiaľ čo iPhone oficiálne podporuje 20W, Xiaomi to zvláda až 10-krát rýchlejšie.

Každopádne sa však ukázalo, že aj keď Apple obmedzuje rýchle nabíjanie na 20W, do najnovšieho iPhonu 14 Pro Max môže prúdiť energia aj rýchlosťou skoro 30W.

Na toto sa pozrel bližšie známy youtuber SimplyPops, ktorý vzal do testu štyri úplne identické iPhony 14 Pro, položil ich vedľa seba a každý zapojil do nabíjačky s odlišným výkonom. Chcel zistiť, s ktorou nabíjačkou bude zariadenie nabité, ako úplne prvé.

Do testu sa dostala klasická 5W nabíjačka, ktorú si určite pamätáte zo starších iPhonov, modernejšia 20W nabíjačka, ktorú Apple predáva za zhruba 21 eur, 30W nabíjačka z MacBooku Air a ešte o čosi výkonnejšia 35W nabíjačka. No a výsledok?

Výsledok, ktorý vás zaujme 

iPhone 30 W nabíjanie GaN adaptér
Zdroj: AppleInsider (úprava redakcie)

Asi vás neprekvapí, že najrýchlejšie sa zariadenie nabilo s tým najsilnejším adaptérom. Na 100 percent mu to trvalo presne 1:51,56 sekúnd. Na druhom mieste však neskončil 30W, ale 20W adaptér s časom 1:54,56 sekúnd, čo je vcelku nečakané.

Spomínaný 30W adaptér bol až tretí s časom 1:57,47 sekúnd, čo je ale taktiež zaujímavý údaj a na poslednom mieste sa ocitol zastaralý 5W adaptér. Ten dokončil celý proces nabíjania za 3:50,40 sekúnd.

Ak by sme to teda zhrnuli, z pohľadu celkového času je v podstate jedno, či používate 20W, 30W alebo 35W nabíjačku, nakoľko rozdiel je skutočne zanedbateľný. Navyše aj v teste bolo vidieť, že výkonnejšie adaptéry mali navrch maximálne o jedno či dve percentá.

Test skúmal aj teploty a odhalil najšetrnejší spôsob nabíjania iPhonu

Jeden z poznatkov, ku ktorému autor testu dospel nebolo len to, ktorá nabíjačka doplní energiu vo vašom zariadení najrýchlejšie, ale aj to, ktorá ho najmenej prehrieva.

Zatiaľ čo 20W, 30W a 35W mali približne rovnaké hodnoty, pri použití 5W nabíjania bol iPhone 14 Pro po celý čas relatívne „studený“. Aj to je dôvod, pre ktorý vydrží akumulátor s týmto výkonom nabíjania oveľa viac. Otázne však zostáva, či budete mať 2x viac času na jeho nabíjanie. Ak by ste to, ale robili len v noci, nemusel by to byť problém.

iPhone rýchlosť nabíjania
Zdroj: YouTUbe / SimplyPops (snímka obrazovky)

Rovnako tak je zaujímavé, že celý nabíjací proces najviac zohrial 20W adaptér, zatiaľ čo ostatné nabíjačky mali nižšiu teplotu.

Prečítajte si tiež  Prečo som si kúpil iPhone aj keď ho úplne nepotrebujem?
iPhone rýchlosť nabíjania
Zdroj: YouTUbe / SimplyPops (snímka obrazovky)

Odpoveď na otázku, ktorý adaptér používať s iPhonom je teda jasná. Nemusíte špekulovať s väčšími nabíjačkami ku MacBooku (hoci aj tie fungujú), nakoľko v podstate rovnaký výsledok docielite aj so štandardným 20W riešením, ktoré bolo vyvinuté práve na iPhone.

Ak, ale chcete, aby vám batéria vydržala čo najdlhšie, kúpte si aj 5W adaptér a používajte ho v noci. Telefón sa vám po jednom či dvoch rokoch odvďačí.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -