Ako uvádza portál Macrumors, muž, ktorý bol súčasťou organizovanej skupiny podvodníkov dostal trest odňatia slobody na 26 mesiacov. Ide o prípad, v rámci ktorého prišla spoločnosť Apple o 1 milión dolárov tým, že nevedomky vymieňala falošné iPhony za úplne nové kusy v rámci záručného programu.

Haiteng Wu, 32-ročný čínsky inžinier, ktorý absolvoval postgraduálne štúdium v McLeane v štáte Virgínia, sa v roku 2013 prisťahoval do Spojených štátov a zabezpečil si legálne zamestnanie. Následne však „spadol“ na tri a pol roka do podvodnej činnosti, v ktorej „okradol“ Apple o stovky nových iPhonov.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

V rámci tejto schémy Wu a ďalší sprisahanci dostali od partnerov v Hongkongu niekoľko balíkov obsahujúcich stovky nefunkčných a falšovaných iPhonov. Telefóny obsahovali ukradnuté IMEI a sériové čísla, ktoré zodpovedali pravým zariadeniam v záruke.

Pomocou falošných mien potom sprisahanci vracali falošné telefóny spoločnosti Apple s tvrdením, že už nefungujú a mali by byť vymenené v rámci záruky za nové kusy. Spoločnosť Apple vymenila falošné telefóny za skutočné a Wu potom poslal podvodne získané zariadenia späť do Hongkongu.

Spolupracovala s ním aj manželka 

Fake iPhone XS Max za 190$ vs. originál za 1449$ - svetapple.sk

Wu naverboval ďalšie osoby vrátane svojej manželky Jiahong Cai, aby sa zúčastnili na podvode. Taktiež si zaobstaral falošné doklady totožnosti, vymýšľal falošné mená a otvoril viacero poštových schránok.

Prečítajte si tiež  Fake Apple Watch za 50 €. Ako vyzerá porovnanie s originálom?

Celkovo sa Wu priznal, že spoločnosť Apple obral o takmer 1 milión dolárov a mal v úmysle zarobiť si týmto podvodom ešte viac peňazí. Wu a jeho sprisahanci boli zatknutí v decembri 2019, odkedy je vo väzbe.

Wu sa v máji 2020 priznal k jednému bodu obžaloby zo sprisahania s cieľom spáchať poštový podvod. V utorok sudca Emmet G. Sullivan odsúdil bývalého čínskeho občana, ktorý si svoj trest už odsedel vo väzbe (na 26 mesiacov), a nariadil mu zaplatiť sumu 987 000 USD ako náhradu škody.

Niečo podobné sa už v minulosti stalo 

Fake iPhone 11 Pro Max za 145€? Pozrite sa ako vyzerá

Podobne ako jej manžel, aj Cai sa priznala k poštovému podvodu a sudca ju odsúdil na viac ako päť mesiacov za mrežami. Prípad vyšetrovalo americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti, vyšetrovanie vnútornej bezpečnosti a poštová inšpekcia USA.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Nie je to prvý prípad, keď bola spoločnosť Apple oklamaná a v rámci svojho záručného programu vymenila stovky falošných iPhonov za pravé telefóny.

V roku 2019 bol čínsky študent inžinierstva Quan Jiang odsúdený americkým okresným sudcom na tri roky a jeden mesiac odňatia slobody po tom, ako bol uznaný vinným z podvodu na spoločnosti Apple rovnakým spôsobom, pričom škoda bola tiež vo výške 1 milióna dolárov.

Podobným spôsobom bol tiež vo Švajčiarsku zneužitý program Apple Care+ v roku 2020, kedy podvodníci vymenili cez 1 000 falošných telefónov za úplne nové kusy.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -