Spoločnosť Apple musela v posledných mesiacoch zatnúť zuby a podriadiť sa novému zákonu o digitálnych trhoch (DMA) na území Európskej únie, ktorý ju donútil otvoriť ekosystém iPhonu aj pre aplikácie od vývojárov tretích strán, ktoré sa dajú sťahovať mimo App Store. Takzvaný sideloading bol aktivovaný v aktualizácii iOS 17.4, ktorá už je približne týždeň dostupná pre všetkých spotrebiteľov.

Pôvodne sa hovorilo o tom, že celý princíp sťahovania apiek mimo App Store bude fungovať tak, že cez originálny internetový obchod od Apple si nainštalujete iný internetový obchod a z neho si do svojho iPhonu následne nainštalujete apky podľa svojho uváženia. Ako však informuje Apple v najnovšej tlačovej správe, zákazníci sa nebudú musieť spoliehať len na tento stále relatívne bezpečný systém.

Vývojárom v EÚ chce firma poskytnúť väčšiu flexibilitu, vďaka čomu si spotrebitelia budú môcť sťahovať jednotlivé apky priamo z webovej stránky vývojára. Apple hovorí, že táto možnosť bude dostupná pre všetkých vývojárov, ktorí súhlasili s dodatkom o alternatívnych podmienkach pre aplikácie v EÚ.

Takto bude fungovať distribúcia apiek do iOS z webových stránok 

V súčasnosti táto funkcia nie je na území EÚ k dispozícii, no Apple už formou tlačovej správy prisľúbil, že sa to zmení najneskôr na jar 2024. Autorizovaní vývojári budú môcť vďaka tomu ponúkať svoj softvér spotrebiteľom priamo zo svojho webu, pri ktorom je, ale podmienka, že ho musia vlastniť.

Celé to bude fungovať vďaka tomu, že Apple poskytne autorizovaným vývojárom prístup k API, pomocou ktorého bude možné sťahovať apky priamo z internetovej stránky. Taktiež bude mať toto API za úlohu uľahčiť integráciu so systémovými funkciami, zálohovanie a obnovu aplikácií používateľov atď…

Z iOS sa v EÚ pomaly stáva Android 

Android iMessage
Zdroj: DALL-E

A aj keď sa niekomu môžu zdať tieto zmeny pozitívne a určite sa z nich tešia aj samotní vývojári, ktorí sa okrem iného zbavili podmienky používať platobné systémy od Apple, ktoré im pravidelne strhávali z účtu 15 % / 30 % províziu, táto zmena je pomerne nebezpečná.

iPhone s operačným systémom iOS si drvivá väčšina spotrebiteľov kupuje preto, lebo je jednoduchý, intuitívny a hlavne bezpečný. Za to však vďačí svojej unikátnej uzavretosti, ktorá bude zákonom o DMA značne narušená.

Inými slovami, existuje pomerne veľké riziko, že sa v EÚ začneme stretávať s rôznymi vírusmi a malvérom, ktorí sa začne šíriť v iPhonoch oveľa jednoduchším spôsobom, ako kdekoľvek inde vo svete. Apple už nad „externým“ softvérom nebude mať takú kontrolu, akú má dnes.

Prečítajte si tiež  Aj vaše krypto môže byť v ohrození. Známa peňaženka varuje Apple používateľov

Veď len nedávno sme vás informovali o tom, že do thajských a vietnamských iPhonov dorazil prvý trójsky kôň. Pokiaľ sa budete chcieť týmto rizikám vyhnúť, odporúčame vám naďalej používať klasické apky stiahnuté cez App Store a v ideálnom prípade si zablokovať možnosť ich sťahovania z iného zdroja – podrobný návod ako na to nájdete tu. Uvidíme, ako sa bude celá situácia vyvíjať ďalej.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.