Trojica zákonodarcov vyzvala americké ministerstvo obchodu, aby nasledovalo Európu a začalo realizovať stratégiu na zavedenie univerzálneho štandardu pre nabíjačky vo všetkých mobilných zariadeniach. Podľa portálu AppleInsider však nemusí ísť nutne o USB-C.

Demokratickí senátori Ed Markey, Elizabeth Warrenová a Bernie Sanders vo štvrtok v liste adresovanom ministerke obchodu Gine Raimondoovej žiadajú, aby prišla s riešením „nedostatku štandardov interoperability pre nabíjanie a iné príslušenstvo zariadení“.

Začiatkom júna sa Európska únia dohodla na nových pravidlách, ktoré prinútia výrobcov smartfónov prijať USB-C ako nabíjací port na svojich zariadeniach najneskôr do prvej polovice roku 2024. Týka sa to samozrejme aj spoločnosti Apple, ktorá stále uprednostňuje svoje vlastné riešenie.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

„EÚ múdro konala vo verejnom záujme, keď sa postavila proti mocným technologickým spoločnostiam v tejto spotrebiteľskej a environmentálnej otázke,“ napísali senátori v liste. „Spojené štáty by mali urobiť to isté.“

Senátori tvrdia, že neštandardné nabíjačky – ako napríklad Lightning port spoločnosti Apple – vytvárajú zbytočné množstvo elektronického odpadu. V liste tiež tvrdia, že proprietárne nabíjačky predstavujú nespravodlivú finančnú záťaž pre spotrebiteľov, ktorí často menia zariadenia alebo aktualizujú svoje smartfóny.

Nemusí ísť nevyhnutne o USB-C

Lightning USB-C„Naliehavo Vás žiadame, aby ste v spolupráci s úradmi a agentúrami na ministerstve obchodu vypracovali komplexný plán, ktorý bude chrániť spotrebiteľov aj životné prostredie tým, že sa bude zaoberať neexistenciou spoločného štandardu pre nabíjanie v USA,“ napísali senátori.

Na rozdiel od európskej stratégie americkí senátori nevolajú nevyhnutne po tom, aby sa štandardom stalo USB-C. Namiesto toho naliehajú na ministerstvo, aby presadzovalo „komplexnú stratégiu“ a prišlo s vlastným riešením a štandardom.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Spoločnosť Apple údajne v rámci príprav na zákon EÚ testuje budúce modely iPhonov s USB-C. Firma má tiež vyvíjať iPhone bez portu, ktorý sa bude spoliehať len na bezdrôtové nabíjanie a dátové prenosy. Ťažko však povedať, kedy bude takéto zariadenie k dispozícii (a či vôbec). Viac sme sa tejto téme venovali tu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -