Moderný svet patrí smartfónom, ktoré sa začali vo svete vo veľkom rozširovať zhruba pred osemnástimi rokmi a teda tesne po tom, čo spoločnosť Apple uviedla na trh svoj prvý iPhone 2G. Aj keď je dnes ťažké predstaviť si, že dovtedy trhu kraľovala fínska Nokia, skutočne to tak bolo a dokonca jej mobilné telefóny patria do dnešných dní medzi najpredávanejšie v histórii. Doba sa však po roku 2007 veľmi rýchlo zmenila.

Apple svetu ukázal mobilné zariadenie s multi-touch displejom, z ktorého sa dalo pohodlne telefónovať, počúvať hudba a takisto mohol používateľ surfovať po webe či písať e-maily na veľmi podarenej klávesnici bez nutnosti využívania stylusu. A hoci sa tomuto konceptu zo začiatku smial aj vtedajší CEO spoločnosti Microsoft Steve Balmer, veľmi rýchlo sa ukázalo, že Apple trafil klinec po hlavičke a kto sa tomu nestihol prispôsobiť, mal jednoducho problém. Do tejto skupiny výrobcov žiaľ patrila aj Nokia, či napríklad BlackBerry (táto firma skončila ešte v roku 2022).

Nokia na krátku chvíľu skončila pod spoločnosťou Microsoft (2014), až kým sa ju v roku 2016 opäť nerozhodla odkúpiť spoločnosť HMD Global, aby sa pokúsila o reštart legendárnej značky.

Napriek niekoľkým zaujímavým modelom, ako bola odolná Nokia XR21, sa Nokia nevrátila na výslnie, nakoľko o ňu používatelia prestali mať záujem. Dnešný trh ovládajú firma ako Apple, Samsung, Google a čoraz výraznejšia konkurencia z Číny. Aj to je dôvod, pre ktorý sa HMD Global rozhodla, že so smartfónmi Nokia to ďalej nedáva zmysel a ich produkciu ukončí.

Nokia končí aj s tabletmi. Klasické „hlúpe“ telefóny ale pokračujú 

Najväčším paradoxom je, že značka končí práve v rukách spoločnosti, ktorá jej chcela pomôcť k znovuzrodeniu. Okrem smartfónov boli stiahnuté aj tablety s logom Nokia, hoci tradičné „hlúpe“ telefóny ostávajú.

Fanúšikovia Nokie si možno pamätajú dni, keď jej telefóny s inovatívnym dizajnom kraľovali trhu. Dnes však Nokia pokračuje v iných odvetviach, najmä v sieťových technológiách či vo výskume. Dokonca sa angažuje aj v kozmickom priestore a usiluje sa o vybudovanie lunárnej mobilnej siete.

Pre mnohých je to symbolický odchod ďalšej legendy podobne ako pri LG či spomínanom BlackBerry. Všetky tieto značky kedysi priniesli inovácie, no dnes už ich priestor zastúpili iní hráči. Nokia smartfóny síce končia, no spomienky na odolné konštrukcie a ikonický dizajn zostávajú.

Nižšie uvádzame porovnanie posledných modelov, ktoré sa ešte donedávna dali dohľadať aj na oficiálnych stránkach HMD Global. Hoci už nie sú v predaji, ich parametre hovoria o snahe ponúknuť cenovo dostupné a zároveň spoľahlivé zariadenia. Žiaľ, marketing ani poriadna dávka nostalgie nestačili na to, aby konkurovali najväčším hráčom.

Prečítajte si tiež  Je tlačítková Nokia lepšia, ako iPhone? Mladí ľudia majú odpoveď
Model Rok uvedenia Kľúčová vlastnosť
Nokia XR21 2023 Extrémna odolnosť
Nokia X10 2021 Dlhá softvérová podpora
Nokia G50 2021 Veľká batéria a 5G

Tabuľka ilustruje niektoré z posledných smartfónov Nokia pred úplným ukončením výroby:

Aj keď HMD udržalo značku Nokia v obehu o niečo dlhšie, nakoniec prišiel čas rozlúčiť sa s ikonickými smartfónmi. Tento krok zároveň symbolizuje neúprosný boj na trhu, kde víťazia inovácie a silný marketing. Nokia zrejme neumiera úplne, len sa vydáva na novú cestu s iným poslaním. Držíme jej palce.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.