Pokiaľ pracuje spoločnosť Apple na akomkoľvek novom produkte, je pomerne ťažké ho utajiť. Dôvod je ten, že sa ním zaoberajú stovky či možno tisíce ľudí súčasne. Vždy skrátka existuje riziko, že sa niekto „prekecne“. A ak aj nie, firma môže urobiť chybu, pomocou ktorej sa sama prezradí. Presne tak to podľa 9to5mac urobila v iOS 15.4 beta 1.

Prvá skúšobná verzia tohto operačného systému totiž obsahuje takzvané WebXR API, ktoré poskytuje podporu pre náhlavné súpravy s rozšírenou alebo virtuálnou realitou.

Funkciu je možné kombinovať s internetovými stránkami, čo v praxi znamená, že cez okuliare / Headset dokážete sledovať obsah na webe.

Problém je však v tom, že aj keď prvá vývojárska beta verzia prichádza s touto novinkou, ktorá je v predvolenom nastavení vypnutá, v skutočnosti zatiaľ neexistujú žiadne náhlavné súpravy pre AR/VR, ktoré by ju v spolupráci s operačným systémom iOS podporovali. To však môže byť len otázka času.

Možno aj pre produkty od iných výrobcov 

Apple môže na jednej strane povoliť vstup do systému produktom od iných výrobcov, ktoré sú už na trhu dostupné. Takisto však môže ísť o akési interné testovania vlastného zariadenia, ktoré sa ukáže koncom roka 2022 alebo začiatkom 2023.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Veď koniec koncov, ak by iOS spolupracoval len s vlastným Headsetom, Apple by sa v budúcnosti mohlo dostať ku podobným súdnym sporom, akým v súčasnosti čelí v súvislosti s App Store – aj keď sa vám to môže zdať na prvé počutia ako absurdné…

V súčasnosti sa so samotným API nedá nič extra robiť a tak si ešte budeme musieť počkať na podrobnosti alebo ďalšie beta verzie. Každopádne je to ale dôležitý náznak toho, že sa na niečom veľkom pracuje.

Takto má vyzerať prvý Apple VR/AR Headset od Apple Šepká sa dokonca, že Apple to so svojimi okuliarmi / Headsetom myslí tak vážne, že by do 10 rokov mohol nahradiť iPhone. Nezabúdajme, že v súčasnosti je tento smartfón najpredávanejší a najziskovejší produkt technologického giganta.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.