Ako uvádza portál AppleInsider, Brazília je v poradí už treťou krajinou, ktorá vyzvala spoločnosť Apple, aby nahradila konektor Lightning štandardom USB-C. Tamojší politici sa domnievajú, že by táto zmena mohla pomôcť so znížením elektronického odpadu.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Začiatkom júna Európska únia navrhla nové pravidlá, podľa ktorých musia všetky smartfóny bez výnimky používať USB-C už v roku 2024. Týkať sa to bude aj iPhonu, ktorý sa dnes spolieha na svoj vlastný Lightning.

Aby toho nebolo málo, krátko nato americkí senátori vyzvali ministerstvo obchodu USA, aby nariadilo podobný krok. Inými slovami, nad klasickým 8-pinovým konektorom sa sťahujú mračná.

Bojovať začala aj Brazília

Teraz na univerzálnu podporu nabíjania vyzvala aj Brazília. Podobne ako EÚ sa tamojší politici domnievajú, že by spoločnosť Apple mala vymeniť svoj proprietárny konektor za rozšírenejšiu koncovku USB-C.

Brazílsky regulačný úrad Anatel uvádza, že štandardizácia by umožnila väčšie pohodlie spotrebiteľov. Okrem toho sa domnieva, že tento krok by mohol znížiť množstvo elektronického odpadu tým, že by zákazníci mohli opätovne používať nabíjačky, ktoré už vlastnia a tak by nepotrebovali kupovať nové.

Apple má dva roky na zmenu 

Podľa návrhu Anatelu by spoločnosti mali prejsť na USB-C najneskôr do 1. júla 2024. Návrh však umožňuje, aby výrobcovia úplne upustili od nabíjacích káblov. Žiadne zariadenie, ktoré sa dá dobíjať len bezdrôtovo, by nemuselo byť vybavené nabíjacím portom USB-C. Takýto krok je napríklad v Európe stále otázny a nikto oficiálne nepotvrdil, či by bol možný.

iphone port bez portu usb-c európska únia
Zdroj: Macrumors

Agentúra umožňuje Brazílčanom a technologickým spoločnostiam vyjadriť svoj názor na projekt do 26. augusta 2022. Spoločnosť Apple už medzičasom zahájila práce na iPhone s USB-C. Analytik spoločnosti Ming-Chi Kuo tvrdí, že túto zmenu po prvýkrát uvidíme v roku 2023, s príchodom iPhonu 15. Nechajme sa teda prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -