Pred pár dňami sa na internete objavil únik, ktorý ohúril celý svet. Na verejnosť sa dostalo, že spoločnosť Apple získala patent na iPhone, ktorý prakticky nemá tenké rámiky okolo displeja a dokonca je jeho konštrukcia vyrobená z jedného kusu extrémne odolného skla. To by znamenalo koniec prítomnosti hliníka, ocele aj titánu.

Spoločnosť Apple je v technologickom svete známa pre svoj originálny prístup k dizajnu. Práve ona v minulosti predstavila počítače s transparentným plastom (iMac G3) a rovnako sa podpísala pod „sendvičovitý“ dizajn iPhonu 4 v roku 2010. Pamätníci vedia, že to bolo na tú dobu revolučné riešenie. Skladalo sa zo zadnej sklenenej časti, stredného hliníkového rámu a vrchného skleneného displeja.

Problém je však v tom, že ani táto konštrukcia nefungovala celkom spoľahlivo a zákazníci riešili časté opravy. Dizajn bol síce veľmi pekný, ale stačil obyčajný pád na zem, prípadne zvýšený tlak na zadnú sklenené časť a prasklina bola na svete. Pri telefóne za 600 – 700 € to bolo pochopiteľne veľké sklamanie.

Rovnakú konštrukciu využíva spoločnosť Apple aj dnes, no oproti iPhonu 4 v nej vidíme zásadný rozdiel. iPhone 12, ktorý ako prvý prišiel v roku 2020 s plochými hranami totiž využíva rám, ktorý kompletne chráni hrany displeja aj zadného skla.

Keď telefón dopadne na hranu, poväčšine to najviac schytá hliník alebo oceľ a nie ten najkrehkejší materiál, aký sa na iPhone 12 nachádza. No a presne tým sa dostávame k veci.

Sklenený iPhone by bol pekný ale Apple to nebude riskovať 

Keby Apple predstavilo sklenený iPhone, zaručene by si získala potlesk zo strany publika a obdiv od fanúšikov aj novinárov. Na druhej strane by však riskovala problémy, ktoré si ona sama nemôže dovoliť. Apple zvyčajne s podobnými vecami neexperimentuje.

Tak ako pri skladacích smartfónoch, firma si nenápadne sadne niekde do kúta a odtiaľ dlhšiu dobu pozoruje chyby svojej konkurencie. A keď sú technológie dostatočne vyspelé, pokúša sa ich uviesť na trh aj spoločnosť sama.

Aj keď nám to je čiastočne ľúto, na 99 % pôjde o jeden z tých patentov, ktorý Apple schová do zásuvky a nikdy ho v praxi nevyužije. Na druhej strane je to možno aj dobre, pretože meniť kompletne celú sklenenú konštrukciu na rozbitom iPhone by mohlo byť pokojne drahšie, ako vymeniť rozbitý displej.

Navyše, rozbité sklo má aj iné nebezpečné vlastnosti. Hrany by sa mohli odbiť, na základe čoho by vnikli ostré časti, ktoré by vás, ale aj vaše dieťa mohli nepríjemne porezať. Tento materiál skrátka nie je celkom vhodný na konštrukciu smartfónu nech je akýkoľvek pevný, lebo vo finále je vždy veľmi krehký a existuje možnosť, ako sa dá rozbiť.

Prečítajte si tiež  Do Apple Arcade mieri 10 nových hier. Na toto sa môžete tešiť
Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -