Súčasná doba praje pripraveným. Určite ste zaregistrovali prvé skladacie zariadenia od rôznych technologických výrobcov. Majú pôsobivý dizajn, plno technológií a zaujímavé spôsoby použitia. Napriek niekoľkým patentom a únikom však vieme, že Apple ešte dlhšiu dobu skladací iPhone nepredstaví. Pokiaľ sa pýtate prečo, máme pre vás jednoduchú odpoveď.

Ideálna technológia

Dve slová v podnadpise pomerne dobre vystihujú to, o čom budeme písať v tomto texte. Cupertinský gigant nepatrí medzi spoločnosti, ktoré by radi experimentovali. Apple je pod vedením Tima Cooka oveľa opatrnejšie ako kedysi a vo všetkých prípadoch ide viacmenej na istotu.

https://dizajnovepodlahy.sk/virtualna-predajna/?utm_source=svetapple.sk&utm_campaign=appleglass
reklama

Aj preto sme sa dočkali prvého iPadu neskôr, ako ho mala konkurencia (ešte v roku 2010 pod vedením Steva Jobsa). To isté platí aj o inteligentných hodinkách Apple Watch. Inžinieri a vývojári dlhé roky pracujú na týchto produktoch až do chvíle, kým je ich dizajn a funkčnosť premyslená na 100%. Skladacie smartfóny v roku 2020 žiaľ túto podmienku ani zďaleka nespĺňajú.

Problémov je hneď niekoľko a kameňom úrazu je v drvivej väčšine „špeciálny“ displej alebo jeho mechanizmus. Spomeňme si napríklad na nedávno predstavený Samsung Galaxy Z Flip.

Za 1500€ máte naozaj zaujímavý produkt, to áno. Povrch zobrazovacej jednotky ale poškriabete aj nechtom. Viete si predstaviť, čo by tu mohla narobiť nejaká prachová nečistota alebo predmet, ktorý by vám uviezol vo vrecku? Asi by ste neboli veľmi nadšení.

Skladací iPhone. Prečo ho Apple tak skoro nepredstaví?
Skladací iPhone. Prečo ho Apple tak skoro nepredstaví?

Aby toho nebolo málo, veľmi podobný nedostatok zaznamenala aj znovuzrodená Motorola Razr. Tá navyše nezvládla ani základný test otváracieho mechanizmu, ktorý zlyhal oveľa skôr, ako by ste zariadenie prestali používať (27 218 otvorení a zatvorení, pričom sa počíta, že telefón denne otvoríte 50x-100x).

S možným riešením prišiel Microsoft

Ešte vo februári sme vás informovali o nepodarenej premiére zariadenia s názvom Microsoft Surface Duo. Napriek tomu, že jeho predstavenie nebolo práve ideálne, v princípe má firma celkom dobré riešenie, ako priviesť k životu skladacie zariadenie. Stačia mu dva samostatné displeje, ktoré by mohli po otvorení tvoriť jeden celistvý. V prípade Surface Duo to síce neplatí, no Apple už nad niečim podobným špekuluje a máme aj prvé informácie.

Ak sa teda tešíte na skladací iPhone, pravdepodobne nepôjde tou cestou, ktorou sa uberá väčšina výrobcov. Technológia je v súčasnej dobre príliš riskantná a nedokonalá. Apple ale možno do 2-3 rokov predstaví svoje riešenie, ktoré bude v princípe jednoduchšie, no z dlhodobého časového horizontu odolnejšie a trvácnejšie. Skôr ako v roku 2022-2023 ho žiaľ neočakávame…

Prečítajte si tiež  Ako by mohol vyzerať iPhone 14 Fold? Ukáže vám to tento koncept!
Skladací iPhone. Prečo ho Apple tak skoro nepredstaví?
Skladací iPhone. Prečo ho Apple tak skoro nepredstaví?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.