Výrobcovia automobilov sa nám snažia z roka na rok zjednodušiť ich používanie. Kým kedysi bolo potrebné odomknúť automobil mechanicky kľúčom, dnes už to zvládnete aj priložením smartfónu, alebo dokonca inteligentných hodiniek. A hoci je to dostatočne „hi-tech“, má to svoje nevýhody. Tou najväčšou je zabezpečenie vášho majetku.

Ako upozorňuje Sultan Qasim Khan z výskumnej spoločnosti NCC Group, napríklad Tesla Modely Y z roku 2021 sa dá týmto spôsobom otvoriť už za pár sekúnd. Majiteľ môže pritom sedieť o stovky metrov ďalej vo svojej kancelárii a vôbec o ničom nevedieť.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Na odomykanie vozidla slúži technológia Bluetooth Low Energy, ktorá sa v tesnej blízkosti spáruje s vozidlom a autentifikuje majiteľa. Pokiaľ je všetko v poriadku, vozidlo mu povolí prístup.

Zariadenie, s ktorým sa dá technológia oklamať je primitívne a stojí niekoľko dolárov 

Máme nové informácie ohľadom služby CarKey v iOS 13.4.
Máme nové informácie ohľadom služby CarKey v iOS 13.4.

Problém je však v tom, že tento signál môže zachytiť špeciálne zariadenie, s ktorým sa zlodej priblíži ku majiteľovi. Následne ho nahrá do počítača, cez internet odošle druhému zlodejovi (ktorý už stojí pri aute), a ten úplne pohodlne nasadne do auta bez toho, aby ho akokoľvek mechanicky poškodil.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Celé príslušenstvo k tomuto triku je navyše bežne dostupné a stojí iba niekoľko dolárov. Bezpečnosť automobilov sa dá teda oklamať pomerne primitívnym spôsobom.

Automobilka Tesla ponúka zrejme aj z tohto dôvodu ešte dodatočné zabezpečenie s názvom „PIN-to-drive“. To však nepoužíva každý a tak sú v ohrození majitelia stoviek tisícov áut po celom svete. Ak si teda budete konfigurovať svoj nový automobil, dobre si rozmyslite, či chcete odomykanie cez smartfón. Nie vždy predstavuje výhodu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -