Pomerne často počúvame o prácach na novom procesore M2, ktorý by sa mal už tento rok zaradiť ku platforme Apple Sillicon. V princípe pôjde o nástupcu čipu M1, ktorý je dnes nasadený vo viacerých produktoch. Technologický gigant doň však môže pridať trochu vyšší výkon a vďaka modernejším výrobným procesom znížiť jeho spotrebu energie.

Nech už to bude akokoľvek, známy leaker Mark Gurman z agentúry Bloomberg vo svojom poslednom príspevku prezradil, že technologický gigant v tomto smere na nič nečaká a už dnes vo veľkom pracuje aj na tretej generácii procesora, ktorý bude označený ako M3.

- Reklama -

V princípe to súvisí aj s nedávnym vyhlásením spoločnosti TSMC, ktorá uviedla, že už koncom tohto roka bude pripravená spustiť sériovú produkciu 3 nm procesorov. Do produktov od Apple by sa mali dostať najneskôr začiatkom roka 2023.

Výrobný proces netreba podceňovať 

Zdroj: Apple

No a práve čip M2 alebo M3 bude pravdepodobne tým, ktorý bude produkovaný za pomoci modernejšieho výrobného procesu. Aktuálna generácia M1 sa vyrába za pomoci 5 nm procesu, s ktorým Apple prišlo ešte v roku 2020. Určitá modernizácia po dvoch až troch rokoch predaja bude teda úplne logická.

Ako hovorí prax, čím nižšie „nm číslo“, tým viac tranzistorov je možné zmestiť na rovnakú plochu a tak získať vyšší výkon a samozrejme nižšiu spotrebu energie.

Pre porovnanie, procesor A15 Bionic v iPhone 13, ktorý je produkovaný 5 nm procesom, obsahuje až 15 miliárd tranzistorov, zatiaľ čo procesor A13 Bionic z iPhonu 11, ktorý je produkovaný 7 nm+ výrobným procesom, obsahuje „iba“ 8,5 miliardy tranzistorov. V praxi ide teda o obrovské rozdiely, ktoré nemôžeme v žiadnom prípade podceňovať.

Ktoré počítače Mac sa dočkajú čipu M3 ako prvé? 

gaming iMacOdpoveď na túto otázku žiaľ zatiaľ nie je celkom známa, nakoľko vieme, že nový MacBook Air a takisto aj iPad Pro majú byť vybavené čipom M2 ešte koncom roka 2022.

Logicky sa však vieme dopracovať ku verdiktu, že výkonnejšia verzia procesora M3 môže byť osadená napríklad v budúcom iMacu 24″, Macu mini alebo nástupcovi dostupnejšieho 13″ MacBooku Pro. Na konkrétnejšie informácie si však budeme musieť ešte počkať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.