Pomerne často počúvame o prácach na novom procesore M2, ktorý by sa mal už tento rok zaradiť ku platforme Apple Sillicon. V princípe pôjde o nástupcu čipu M1, ktorý je dnes nasadený vo viacerých produktoch. Technologický gigant doň však môže pridať trochu vyšší výkon a vďaka modernejším výrobným procesom znížiť jeho spotrebu energie.

Nech už to bude akokoľvek, známy leaker Mark Gurman z agentúry Bloomberg vo svojom poslednom príspevku prezradil, že technologický gigant v tomto smere na nič nečaká a už dnes vo veľkom pracuje aj na tretej generácii procesora, ktorý bude označený ako M3.

V princípe to súvisí aj s nedávnym vyhlásením spoločnosti TSMC, ktorá uviedla, že už koncom tohto roka bude pripravená spustiť sériovú produkciu 3 nm procesorov. Do produktov od Apple by sa mali dostať najneskôr začiatkom roka 2023.

Výrobný proces netreba podceňovať 

Zdroj: Apple

No a práve čip M2 alebo M3 bude pravdepodobne tým, ktorý bude produkovaný za pomoci modernejšieho výrobného procesu. Aktuálna generácia M1 sa vyrába za pomoci 5 nm procesu, s ktorým Apple prišlo ešte v roku 2020. Určitá modernizácia po dvoch až troch rokoch predaja bude teda úplne logická.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Ako hovorí prax, čím nižšie „nm číslo“, tým viac tranzistorov je možné zmestiť na rovnakú plochu a tak získať vyšší výkon a samozrejme nižšiu spotrebu energie.

Pre porovnanie, procesor A15 Bionic v iPhone 13, ktorý je produkovaný 5 nm procesom, obsahuje až 15 miliárd tranzistorov, zatiaľ čo procesor A13 Bionic z iPhonu 11, ktorý je produkovaný 7 nm+ výrobným procesom, obsahuje „iba“ 8,5 miliardy tranzistorov. V praxi ide teda o obrovské rozdiely, ktoré nemôžeme v žiadnom prípade podceňovať.

Ktoré počítače Mac sa dočkajú čipu M3 ako prvé? 

gaming iMacOdpoveď na túto otázku žiaľ zatiaľ nie je celkom známa, nakoľko vieme, že nový MacBook Air a takisto aj iPad Pro majú byť vybavené čipom M2 ešte koncom roka 2022.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Logicky sa však vieme dopracovať ku verdiktu, že výkonnejšia verzia procesora M3 môže byť osadená napríklad v budúcom iMacu 24″, Macu mini alebo nástupcovi dostupnejšieho 13″ MacBooku Pro. Na konkrétnejšie informácie si však budeme musieť ešte počkať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -