O predpokladanom príchode prvého headsetu pre virtuálnu a rozšírenú realitu z dielne Apple sa hovorí už niekoľko mesiacov. Do rozbehnutého vlaku sa však chce zapojiť ďalší velikán na poli technológií. Podľa posledných informácií spoločnosť Google interne spustila vývoj náhlavnej súpravy, ktorá bude zameraná na zážitok z rozšírenej reality.

Prečítajte si tiež  Známy analytik odhaľuje ďalšie špecifikácie pripravovaného Apple headsetu

Správa opisuje headset s kódovým označením Project Iris ako prísne utajovaný, pričom na projekte pracuje približne 300 zamestnancov. Iris bude využívať sústavu senzorov a kamier na premietanie počítačom vytvoreného obsahu do reálneho sveta. Zo správy tiež vyplýva, že jej uvedenie na trh je predbežne stanovené na rok 2024.

Budúcnosť v znamení rozšírenej a virtuálnej reality

Jednou z technických výziev obdobných náhlavných súprav je schopnosť vypočítať zložité 3D prostredia pomocou výkonných mobilných čipových súprav. Projekt Iris bude údajne poháňaný vlastným procesorom z produkcie spoločnosti Google.

Po softvérovej stránke bude náhlavnú súpravu poháňať systém Android, hoci pracovné ponuky spoločnosti Google naznačujú, že by firma mohla pracovať na vývoji vlastného operačného systému, ktorý bude špeciálne určený pre rozšírenú realitu.

AR headset

Nebolo by to prvýkrát, čo sa Google ponorí do vôd virtuálnej a rozšírenej reality. Medzi predchádzajúce pokusy spoločnosti Google patria Google Glass, Google Cardboard alebo Daydream. Žiadna z nich sa ale nikdy nedostala do popredia. Vývoj projektu Iris prichádza v čase, keď sa v rozvíjajúcom sa odvetví AR vytvára konkurencia, keďže Meta, Apple a teraz aj Google začínajú plánovať budúcu dominanciu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTheVerge
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.